REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zmiany w zasadach kontroli legalności zatrudnienia

Państwowa Inspekcja Pracy może kontrolować tylko zarejestrowanych przedsiębiorców zatrudniających na czarno. Sejm uchylił przepisy, które umożliwiały policji pracy przeprowadzenie takiej kontroli u osób fizycznych. Osoby niebędące przedsiębiorcami może kontrolować służba celna, ale tylko pod kątem zatrudniania cudzoziemców.

Firmy zapłacą mniej za publikację danych

Firmy, które zdecydują się przesyłać sprawozdania finansowe do Monitora Polskiego B drogą elektroniczną, będą mogły liczyć na niższe opłaty za ich publikację.

Koniec kontroli Polaków na granicach państw UE

Od przyszłego roku obywatele Polski nie będą już poddawani kontroli granicznej przy przekraczaniu granicy państwa należącego do Unii Europejskiej.

Nowy pomysł na dyscyplinowanie dłużników

Dzięki internetowemu Serwisowi Ochrony Konsumenta klienci przed wcześniejszą zapłatą za towar lub usługę mogą sprawdzić rzetelność firmy wobec kontrahentów.

REKLAMA

Lokale o mniejszym metrażu ze stawką 7 proc.

Po 1 stycznia 2008 r. definicja budownictwa społecznego obejmie nowe mieszkania o powierzchni do 120 mkw. i domy do 220 mkw. Dzięki temu będą objęte 7-proc. VAT.

Tanie nie znaczy dobre

Na rynku usług księgowych panuje bardzo duża konkurencja. Wydawać by się mogło, że stawia to na uprzywilejowanej pozycji przedsiębiorców korzystających z obsługi biur rachunkowych.

Nowe zasady pomocy dla przedsiębiorców

Osoby niepełnosprawne otrzymają dotację, a nie jak dotychczas pożyczkę na pomoc w rozpoczęciu własnej działalności gospodarczej.

Nagrody dla przedsiębiorcy nie są opodatkowane

Nagrody związane ze sprzedażą premiową nie są opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym, gdyż mają bezpośredni wpływ na zmniejszenie przez nabywcę kosztów podatkowych.

REKLAMA

Będzie niższy VAT od darowizn żywności

Przedsiębiorcy, którzy będą prowadzić szczegółową dokumentację potwierdzającą przekazanie żywności na rzecz organizacji pożytku publicznego, będą mogli uwzględnić spadek jej wartości.

Dyskryminujące postanowienia w specyfikacjach

Ograniczenie prawa do wnoszenia odwołań sprzyja omijaniu przepisów. Zamawiający ustanawiają warunki ograniczające konkurencję. Krótkie terminy składania ofert uniemożliwiają przygotowanie się do przetargu.

Nabywca nieruchomości może zapłacić za zanieczyszczenia

Kupując nieruchomość od przedsiębiorcy warto zażądać dokumentów potwierdzających stan środowiska na danym terenie

Pracownicy handlu nie będą pracować w święta

Praca w handlu we wszystkie święta kościelne i państwowe będzie zakazana. Sklepy nadal będą otwarte w niedziele.

Każdy przedsiębiorca mógłby zawiesić swoją firmę

Przedsiębiorca mógłby zawiesić prowadzenie działalności gospodarczej na co najmniej 10 dni bez wyrejestrowywania się z rejestru przedsiębiorców lub z ewidencji w gminie.

Sejm: 12 dni świątecznych będzie wolnych od pracy w handlu

Posłowie przyjęli w piątek nowelizację Kodeksu pracy, wprowadzającą w 12 dni świątecznych w roku ustawowy zakaz pracy w placówkach handlowych.

Wzrośnie zryczałtowany podatek od gier

44-proc. wzrost stawki zryczałtowanego podatku od gier na automatach o niskich wygranych zakłada projekt, który rozpatrzyła Komisja Finansów Publicznych.

Polskim firmom łatwiej będzie zatrudniać osoby zza wschodniej granicy

Od 20 lipca polskie firmy działające we wszystkich branżach będą mogły bez zezwolenia zatrudniać na trzy miesiące Białorusinów, Ukraińców i Rosjan.

Powrót samochodów z kratką

Mali podatnicy bądź rozpoczynający działalność mogą korzystać z jednorazowych odpisów amortyzacyjnych od aut. Podczas badania technicznego wystarczy zadbać, aby kupiony samochód był uznany za pojazd ciężarowy.

Prawica Rzeczypospolitej o ułatwieniach dla przedsiębiorców

Prawica Rzeczypospolitej (PR) przygotowała projekty nowelizacji dwóch ustaw: o swobodzie działalności gospodarczej oraz zmiany Ordynacji podatkowej, zakładające ułatwienia dla przedsiębiorców - poinformował Artur Zawisza (PR).

Kalata: jest rozporządzenie ułatwiające zatrudnianie cudzoziemców

W czwartek weszło w życie rozporządzenie pozwalające obywatelom Białorusi, Ukrainy i Rosji na podjęcie pracy we wszystkich sektorach gospodarki, na okres do 3 miesięcy w ciągu pół roku, bez konieczności uzyskiwania pozwolenia na pracę - poinformowała minister pracy i polityki społecznej Anna Kalata.

Przedsiębiorcy ostrzegają przed barierami

Wszystkie decyzje wydane na podstawie wytycznych resortu rozwoju i dotyczące funduszy unijnych mogą okazać się nielegalne - alarmuje PKPP Lewiatan.

Postępowanie naprawcze ma być łatwiejsze

Projekt nowelizacji ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze przewiduje mozliwość ogłoszenia upadłości przez uczelnie prywatne.

Stracą wszystkie sklepy i pracownicy

Na trwającym posiedzeniu Sejm rozstrzygnie sprawę zakazu pracy w handlu w święta. Pracodawcy poniosą straty finansowe z powodu zamknięcia sklepów w dni świąteczne. Pracę może stracić nawet 27 tys. osób zatrudnionych w handlu.

Transfer praw nie jest działalnością gospodarczą

Przeniesienie poprzez przetarg prawa do korzystania z częstotliwości dla świadczenia usług telekomunikacyjnych nie jest działalnością gospodarczą.

Wypłata wynagrodzeń w lipcu w związku z obniżeniem składki rentowej

Pracownicy, którzy dopiero w lipcu otrzymali na konto wypłaconą w czerwcu pensję, mogą domagać się od firmy jej wypłaty z obniżoną składką rentową.

Alternatywa dla kas

Proste urządzenia rejestrujące w małych punktach sprzedaży i tzw. elektroniczne portmonetki u klientów mogłyby stanowić alternatywę dla kas fiskalnych.

Święta w handlu będą wolne od pracy

Posłowie chcą wprowadzić zakaz pracy w handlu we wszystkie święta kościelne i państwowe. Sklepy będą natomiast otwarte w niedzielę.

Obowiązki wykonawców w przetargach

Wykonawca nie może ponosić negatywnych skutków niedopełnienia obowiązków przez zamawiającego.

Spółka cywilna uzyska status przedsiębiorcy

Ustawa powinna przyznać spółce cywilnej zdolność prawną. Ale sens nadawania spółce cywilnej podmiotowości prawnej jest tylko wtedy, gdy będzie ona znacznie prostszą formą organizacyjno-prawną od spółki jawnej.

Pracodawca musi przeprowadzić szkolenia bhp

Przedsiębiorcy zatrudniający pracowników tymczasowych muszą zapewnić im odzież roboczą oraz przeprowadzić dla nich szkolenie z zakresu bhp.

Wspólnik rozliczy się z fiskusem

Wspólnik występujący z przekształcanej spółki musi prawidłowo ustalić rodzaj uzyskanego przychodu i rozliczyć się z fiskusem.

Preferencje dla żywności na cele charytatywne

Przedsiębiorca nie będzie mógł uwzględnić niższej wartości darowanej żywności w przypadku przekazania jej na cele inne niż dla organizacji pożytku publicznego.

Firmom łatwiej będzie zakładać przyzakładowe przedszkola

Firmy będą mogły tworzyć przedszkola ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Pracownicy zyskają prawo do refundacji opłat za pobyt dziecka w przedszkolu lub żłobku. Eksperci i pracodawcy uważają, że konieczne są zmiany prawa blokującego powstawanie placówek opiekuńczych.

Więcej czasu na złożenie sprawozdania

Do 17 lipca spółki mają czas na złożenie sprawozdań finansowych we właściwym rejestrze sądowym.

Bochniarz: podwyższanie podatków dla najbogatszych - niekorzystne dla gospodarki

Podwyższenie podatków dla najbogatszych będzie niekorzystne dla gospodarki. Zamiast tego konieczne jest jak najszybsze przeprowadzenie systemowych reform gospodarczych i społecznych - uważa prezydent Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych (PKPP) Lewiatan Henryka Bochniarz.

Wyższe kary dla pracodawców

Od 1 lipca 2007 r. inspektorzy pracy mogą nakładać grzywny do wysokości 5 tys. zł oraz sprawdzać, czy pracodawca nie zatrudnia pracowników na czarno.

Kary za nielegalny przewóz śmieci

Nawet 300 tys. zł zapłacą przedsiębiorcy przywożący śmieci do Polski bez zezwolenia.

Obniżone opłaty za brak sieci demontażu

Opłaty za brak stworzenia sieci zbierania i recyklingu pojazdów będą mniejsze.

Łatwiejsze wspólne inwestycje

Rząd zajmie się wkrótce nowelizacją ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym. Nowa regulacja ma ułatwić współpracę samorządów z inwestorami prywatnymi w realizowaniu przedsięwzięć związanych z EURO 2012.

Przedsiębiorcy bliżej odzyskania VAT od paliwa

Ograniczeniami w odliczaniu VAT od paliwa zajmie się teraz ETS. Jeśli Polska przegra, podatnicy będą mogli odzyskać podatek.

Nie można zastrzec wzoru widocznej części samochodu

Monopol koncernów samochodowych na części zamienne dobiega końca. Widoczne elementy, jak lusterka czy reflektory, będą mogli sprzedawać niezależni producenci.

Przywileje dla upoważnionego przedsiębiorcy

Od 2008 roku w ramach Unii Europejskiej zostanie wprowadzona instytucja upoważnionego podmiotu gospodarczego. Przedsiębiorcom z takim statusem będą przysługiwać pewne przywileje.

Sejm: ulga podatkowa dla producentów biopaliw

Wprowadzenie ulgi podatkowej dla producentów biokomponentów, która zrekompensuje im część kosztów produkcji - zakłada uchwalona w piątek przez Sejm nowelizacja ustawy o podatku CIT.

Inwestor musi przedstawić gwarancję zapłaty po wezwaniu przez wykonawcę

Inwestor będzie miał prawo domagać się od wykonawcy zwrotu wszystkich kosztów wystawienia gwarancji zapłaty. Dodatkowo gwarancja zapłaty będzie musiała zostać dostarczona niezwłocznie po wezwaniu przez wykonawcę.

30 tys. zł grzywny za łamanie praw pracowniczych

1 lipca wchodzi w życie nowa ustawa o Państwowej Inspekcji Pracy. Inspektorzy będą mogli kontrolować legalność zatrudnienia i warunki pracy samozatrudnionych. Wzrośnie wysokość mandatów i grzywien nakładanych za nieprzestrzeganie prawa pracy.

Inwestorzy otrzymają pełniejsze informacje

Dziś mija termin przesyłania uwag dotyczących nowego Standardu Rachunkowości Segmenty operacyjne, dotyczącego działalności spółek.

Prowadzący działalność gospodarczą muszą w lipcu do ZUS zapłacić 13-procentową składkę rentową

Osoby prowadzące firmy dopiero w sierpniu zyskają na lipcowej obniżce składki rentowej. Firmy, które opóźnią do lipca wypłatę płac za czerwiec, zapłacą wyższą zaliczkę na podatek.

Komunikaty elektroniczne zastąpią SAD

Za dwa miesiące przedsiębiorcy będą mogli korzystać z Systemu Kontroli Eksportu. Umożliwi on zastąpienie w eksporcie dokumentów SAD komunikatami elektronicznymi.

Zakaz reklamy w sieci grozi bankructwem wielu firm

Ministerstwo Transportu chce ograniczyć reklamę w internecie. Branża ostrzega, że może wprowadzić opłaty za korzystanie z bezpłatnych dotąd serwisów. Alarmuje też, że propozycje resortu grożą m.in. bankructwem wielu firm i mniejszymi wpływami do budżetu.

Ograniczenia dla firm tylko takie jak w Unii

Przedsiębiorcy będą mogli zarejestrować działalność gospodarczą w urzędach skarbowych w ciągu pięciu dni, w przypadku rejestracji elektronicznej termin ten zostanie skrócony do trzech dni.

Wzrośnie stawka podatku od gier na automatach

Organizujący gry na automatach o niskich wygranych będą płacili wyższy podatek. Zamiast 125 euro miesięcznie zapłacą 180 euro.

REKLAMA