Kategorie

Wystarczą jeszcze trzy podwyżki stóp

Paweł Czuryło
RPP powinna zakończyć cykl zacieśniania polityki pieniężnej do połowy 2008 roku. Konieczne są jeszcze trzy podwyżki stóp po 25 pkt bazowych.

Zaskoczyła pana prognoza MF wskazująca na wzrost inflacji w listopadzie do 3,5 proc.?

- Liczyłem się z tym, że inflacja wzrośnie, ale do niższego poziomu. Wcześniej spodziewałem się, że inflacja w grudniu wyniesie około 3 proc., a tymczasem wynik będzie wyższy. Ta informacja uzupełnia nam dotychczasowy obraz danych. Cały czas inflacja jest wyższa od naszego celu, czyli 2,5 proc., rośnie deficyt na rachunku obrotów bieżących, mamy nierównowagę na rynku pracy i w finansach publicznych. Cały czas rzeczywiste tempo wzrostu PKB przekracza potencjalne, które szacujemy na 5,5 proc. Wszędzie mamy tylko nasilenie impulsów, które mogą przyczynić się do wzrostu inflacji.

Czy wiedząc, że inflacja wzrośnie powyżej 3,5 proc. na koniec roku, RPP nie powinna podwyższyć w listopadzie stóp procentowych o 50 pkt bazowych?

- Stosując nasze instrumenty, powinniśmy to robić racjonalnie i ostrożnie, aby nie wpływać w sposób negatywny na tempo wzrostu gospodarki. Dlatego właściwsze są ruchy po 25 pkt. One są już sprawdzone.

Bieżące dane w połączeniu z prognozą wzrostu inflacji to wystarczający argument za podwyżką w grudniu?

- Chcemy w stosunkowo szybkim czasie sprowadzić inflację do celu, czyli 2,5 proc., i potem zakotwiczyć ją na stałe blisko celu. Tymczasem inflacja w pierwszym kwartale 2008 r. będzie balansować wokół 3,5 proc. Dlatego niczego nie można wykluczyć i dlatego nie wykluczam zacieśnienia polityki monetarnej w grudniu. W lutym będziemy mieli następną projekcję inflacyjną, ale oceniam, że do tego czasu powinna nastąpić jedna podwyżka stóp.

Lepiej dokonać podwyżki wcześniej?

- Prewencja kosztuje mniej niż spóźnienie się z podwyżkami. Wtedy trzeba dokonywać ruchów większych niż tylko o 25 pkt bazowych. Dlatego im wcześniej dokonamy kolejnych podwyżek, tym lepiej.

Jednak za wzrost inflacji odpowiadają ceny żywności i paliw.

- Wiadomo, że na inflację działają czynniki podażowe, takie jak ceny ropy i żywności, na które nie mamy wpływu, i popytowe, na które mamy wpływ. Ale nawet te czynniki podażowe mogą się przełożyć na oczekiwania inflacyjne i wywołać wzrost innych cen. Co prawda złoty jest silny, a dynamika PKB niższa niż w I kwartale, to jednak za mało, by zahamować wzrost inflacji.

Wskazywał pan, że inflacja może wrócić do 2,5 proc. na koniec I kwartału 2009 r. Czy kolejne podwyżki są konieczne?

- Nie widzę w tym sprzeczności. Podwyżki są konieczne, bo obecny poziom głównej stopy NBP, czyli 5 proc., nie wystarczy do obniżenia i utrzymania inflacji w celu. Dlatego potrzebne są jeszcze dwa, trzy ruchy po 25 pkt proc. Lepiej też byłoby zakończyć cykl zacieśniania polityki pieniężnej do połowy 2008 r.

Rozmawiał PAWEŁ CZURYŁO

MARIAN NOGA

profesor nauk ekonomicznych, były rektor Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu i senator

 
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma

  Jak założyć wyząbkowane opony? Czy się da?

  Jak założyć wyząbkowane opony? To o tyle zasadnicze pytanie, że ząbkowanie oznacza uszkodzenie bieżnika w ogumieniu.

  Dotacje dla firm w maju - lista konkursów

  Dotacje z Funduszy Europejskich czekają na przedsiębiorców. Przedstawiamy listę majowych konkursów i dotacji.

  Tarcza branżowa - zasady wsparcia, nowe kody PKD

  Tarcza branżowa to wsparcie dla firm poszkodowanych przez pandemię COVID-19. Od kiedy i na jakie wsparcie mogą liczyć przedsiębiorcy po zmianach?

  Jak rozwód Gatesów wpłynie na rynek start-upów?

  Rozwód Gatesów. Rozwody najbogatszych obywateli USA to nierzadko wyjątkowo bolesny cios wymierzony m.in. w majątek osobisty oraz portfele inwestycyjne. Czy jest się czego obawiać?

  Europejski Fundusz Gwarancyjny już wkrótce na polskim rynku

  Europejski Fundusz Gwarancyjny został utworzony dobrowolnie i solidarnościowo przez państwa członkowskie Unii Europejskiej, jako narzędzie walki z ekonomicznymi skutkami pandemii COVID-19.

  Kto płaci za parking policyjny po wypadku?

  Kto płaci za parking policyjny po wypadku? To postanowiliśmy sprawdzić dziś. Odpowiedź na pytanie jest o tyle ważna, że koszty mogą być wysokie!

  Karina Hertel: Jak wybrać adwokata marki, który wie o czym mówi? [PODCAST]

  Czy każde konto na IG, FB może być kontem sukcesu? Jak odnieść sukces w mediach społecznościowych? Czy każdy influencer musi sprzedawać? Zapraszamy do posłuchania podcastu.

  Wyrok TSUE w sprawie frankowiczów – co zmienia?

  Kredyty frankowe - kolejne orzeczenia TSUE. Z wielkiej chmury mały deszcz”, „rozczarowanie”, „remis bez zwycięzcy” – to wybrane nagłówki z komunikatów medialnych. Zaskoczenie? Bynajmniej.

  Ile i jak streamerzy zarabiają na transmisjach?

  Podobnie jak na całym świecie, w Polsce rynek live streamingu rozkwitał w ostatnich latach. Szczególne wzrosty mogliśmy zauważyć w zeszłym roku, gdy zamknięci w domach, szukaliśmy kontaktu z otoczeniem. Jak bardzo rynek ewoluował?

  Producenci zacierają ręce. Boom na środki do dezynfekcji trwa

  Blisko 70% konsumentów kupuje obecnie środki do dezynfekcji. Osoby, które stawiają na taką ochronę, głównie wybierają żele oraz płyny. Zdecydowanie najmniej popularną formą pozostają spreje.

  Co to jest phishing? Jak nie dać się okraść?

  Phishing. Oszuści łapią się różnych sposobów, by wyłudzić nasze dane i pieniądze. Podszywają się pod firmy kurierskie, energetyczne, portale ogłoszeniowe, a nawet Policję. Wysyłają maile i SMSy.

  Wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym: czym tak jest?

  Wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym: czym jest, do czego może być potrzebne i czemu ułatwia załatwienie sprawy kierowcy? Sprawdziliśmy to.

  Pierwszy całkowicie wydrukowany dom

  Wydrukowany domu. Holenderskie małżeństwo zamieszkało w pierwszym domu, który został w pełni wydrukowany na drukarce 3D. Jego twórcy wierzą, że może wyznaczyć trend w budownictwie mieszkalnym - poinformował "The Guardian".

  Jak duże są największe mieszkania deweloperskie?

  Duże mieszkania deweloperskie. Jaką powierzchnię mają największe mieszkania w ofercie deweloperów? W których projektach je znajdziemy? Ile kosztują? Oto sonda przeprowadzona wśród deweloperów.

  Nasiona i kompost w zamian za elektrośmieci

  Elektrośmieci. Nasiona łąk kwietnych i kompost można otrzymać w zamian ze elektrośmieci w Katowicach. Akcję współorganizują władze miasta i Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, aby ograniczyć ilość takich odpadów wyrzucanych w nieprzeznaczonych do tego miejscach.

  Jazda na suwak a wymuszanie. Kiedy kierowcy łamią przepisy?

  Jazda na suwak a wymuszanie, czyli dziś opowiemy o przypadkach, w których kierowca nie ma obowiązku ustąpienia pierwszeństwa.

  Test: Audi Q2 po liftingu. Recepta jest prosta: benzyniak i automat

  Audi Q2 po liftingu w czerwonym kolorze stanęło przed redakcją. Recepta na sukces? Półtoralitrowy benzyniak, automatyczna skrzynia i wyposażenie.

  Co druga Toyota w Polsce jest... hybrydowa!

  Sprzedaż hybryd Toyoty w Polsce wzrosła do poziomu 30 316 sztuk. W efekcie co drugi model opuszczający salon japońskiej marki ma eko-napęd.

  Ile kosztuje doba na parkingu policyjnym?

  Ile kosztuje doba na parkingu policyjnym? Od 1 stycznia kierowcy powinni się liczyć z wyższymi opłatami. O ile wzrosły i ile teraz wynoszą?

  Tarcza 9.0 - można składać wnioski o postojowe [KODY PKD]

  Tarcza 9.0. Przedsiębiorcy z ponad 60 branż mogą starać się o zwolnienie z opłacania składek za marzec i kwiecień 2021 roku i kolejne świadczenie postojowe. Sprawdź, kto może starać się o wsparcie?

  Fałszywe sklepy w internecie. Na co uważać?

  Fałszywe sklepy powstają w internecie jak grzyby po deszczu. W ostatnim roku już niemal 4 na 10 Polaków miało styczność z tego typu sytuacją. Według badanych, oszuści głównie oferują elektronikę oraz ubrania.

  Jakub B. Bączek: Czym jest sukces w dzisiejszych czasach? [WYWIAD]

  Jakub B. Bączek: Sukces w dzisiejszych czasach zdefiniowałbym jako wewnętrzny spokój - gdy to, co się dzieje w naszym życiu, jest spójne z tym, jacy jesteśmy, czego pragniemy i jakie mamy marzenia.

  Gdzie kupimy mieszkania z ogródkami?

  Mieszkania z ogródkiem. W których osiedlach znajdziemy mieszkania z ogródkami? Jaką powierzchnię mają największe? W jakich cenach oferowane są takie lokale? Oto sonda przeprowadzona wśród deweloperów.

  Brak nalepki na szybie 2021 r. Ile wynosi mandat?

  Brak nalepki na szybie: 2021 r. coś zmienia? Ile wynosi mandat? Jakie jeszcze konsekwencje czekają na kierowcę? Postanowiliśmy to sprawdzić.

  Czy bilet za przejazd może być fakturą?

  Resort finansów proponuje, aby bilety za przejazd środkami komunikacji były fakturami bez względu na długość przejeżdżanego odcinka. Co to zmieni dla prowadzących działalność gospodarczą?