| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Niższy kurs korzystny dla przedsiębiorców

Niższy kurs korzystny dla przedsiębiorców

Zmiana prawa - Od nowego roku w zamówieniach publicznych kurs złotego w stosunku do euro będzie wynosił 3,8771, a nie jak dotychczas 4,3870.


Zmiana prawa

Zmianę wysokości kursu przewiduje projekt rozporządzenia premiera, które już wkrótce zastąpi regulację z 22 maja 2006 r. w sprawie średniego kursu złotego w stosunku do euro (Dz.U. Nr 87, poz. 610).

- Obniżenie kursu złotego w stosunku do euro stanowiącego podstawę przeliczania wartości zamówień zwiększy liczbę zamówień podlegających ustawie. Jest to zmiana korzystna dla wykonawców, bo będą mieli większy dostęp do zamówień - uważa Marcin Płużański, prawnik specjalizujący się w problematyce zamówień publicznych.

Powodem zmiany jest nowy komunikat Komisji Europejskiej (Dziennik Urzędowy UE z 13 grudnia 2007 r., C 301/1), w którym określono równowartość progów stosowania przepisów dyrektyw w walutach krajowych państw członkowskich, które nie uczestniczą w unii monetarnej. Komisja wydając komunikaty opiera się na średnich dziennych wartościach walut w euro z ostatnich 24 miesięcy. Poprzedni komunikat został opublikowany w Dzienniku Urzędowym UE z 22 grudnia 2005 r. (Dz.Urz. UE C 325/17).

Od 1 stycznia zmienią się też wartości zamówień, od których zależy obowiązek przekazywania ogłoszeń do Dziennika UE, czyli tzw. progi unijne. Zmiany w dyrektywach (2004/17/WE i 2004/18/WE) wprowadziła Komisja 4 grudnia 2007 r. (nr 1422/2007).

W konsekwencji zmianie ulegną wartości, od których zależy możliwość wnoszenia przez firmy odwołań i skarg. Wykonawcy nie będą mogli wnosić odwołań do prezesa UZP w postępowaniach o wartości poniżej 133 tys. euro i 206 tys. euro dla postępowań organizowanych przez administrację rządową lub samorządy.

- Obniżenie tzw. progów unijnych spowoduje zwiększenie liczby zamówień prowadzonych w bardziej sformalizowanej procedurze podstawowej. Gwarantuje ona wykonawcom pełny katalog środków ochrony prawnej, ale z drugiej strony zamawiający muszą żądać od nich wadium w niektórych trybach, a także wymagać złożenia dokumentów potwierdzających spełnienie warunków udziału w postępowaniu - uważa Marcin Płużański.

Poniżej tzw. progów unijnych zamawiający nie ma obowiązku powołania komisji przetargowej oraz żądania dokumentów potwierdzających spełnianie warunków udziału w postępowaniu 26 ust. 1 i 2. Zamawiający nie musi też w ich przypadku żądać wnoszenia wadium. Jeśli wartość zamówienia będzie równa lub wyższa niż tzw. progi unijne, zamawiający będzie stosował procedury zgodne z dyrektywami unijnymi.

EWA GRĄCZEWSKA-IVANOVA

ewa.graczewska-ivanova@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Janusz

Asesor Komorniczy, specjalista z zakresu postępowania egzekucyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »