| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Inflacja coraz bliżej 4 proc.

Inflacja coraz bliżej 4 proc.

Wzrost cen w listopadzie okazał się wyższy od prognoz. Roczny wskaźnik inflacji wzrósł do 3,6 proc. z 3,0 proc. w październiku, a ekonomiści prognozują dalszy wzrost do 3,7-4,1 proc. w grudniu.


Ministerstwo Finansów liczyło, że ceny w listopadzie były o 3,5 proc. wyższe niż przed rokiem, ale wskaźnik podany przez GUS jest wyższy o 0,1 pkt proc. Ceny w listopadzie były też o 0,7 proc. wyższe w porównaniu z październikiem. Choć w ujęciu miesięcznym ceny żywności ogółem były o 1,6 proc. wyższe niż przed miesiącem, to już same warzywa zdrożały o 10,0 proc., ryż o 3,4 proc., masło o 3,3 proc., sery o 3,0 proc., a mąka o 2,3 proc.

- Wzrost cen w listopadzie spowodowany był głównie bardzo silną zwyżką cen żywności, wzrostem cen paliw oraz wzrostem cen użytkowania mieszkań - mówi Ryszard Petru, główny ekonomista Banku BPH.

Ceny transportu były wyższe niż w październiku o 1,3 proc., głównie w wyniku wzrostu cen paliw do prywatnych środków transportu (o 2,5 proc.).

Dane za listopad oznaczają, że inflacja po raz pierwszy od lutego 2005 roku wyszła powyżej poziomu przyjętego przez Radę Polityki Pieniężnej jako górna granica odchyleń od celu inflacyjnego. Sam cel RPP to 2,5 proc., ale rada dopuszcza wahania w przedziale 1,5-3,5 proc. To jeszcze nie koniec wzrostu inflacji. W grudniu roczny wskaźnik wzrostu cen może wynieść 3,9 proc., a w pierwszym kwartale nawet ponad 4,2 proc.

- Nie wiem, czy można być optymistą patrząc na wzrost cen żywności i paliw, ale spodziewam się, że od kwietnia 2008 r. inflacja zacznie spadać i na koniec 2008 roku spadnie do 3,4 proc. - mówi Jarosław Janecki, ekonomista Societe Generale.

Członkowie RPP już wcześniej podkreślali, że mają świadomość wzrostu inflacji ponad 3,5 proc., ale przez już dokonane podwyżki stóp i prawdopodobnie kolejne sprowadzą inflację do poziomu bliskiego 2,5 proc. w ciągu kilku najbliższych kwartałów. Dlatego ekonomiści nie zmieniają prognoz i nie oczekują podwyżki stóp na posiedzeniu RPP w przyszłym tygodniu.

- Podwyżkę w grudniu można by interpretowanać jako podążanie za wzrostem cen żywności, co mogłoby zwiększyć oczekiwania co do skali podwyżek stóp. Nie sądzimy, aby takie były zamiary rady i spodziewamy się wzrostu stóp w 2008 do 5,5 proc. - podkreśla Ryszard Petru.

Posiedzenie RPP rozpoczyna się we wtorek. Rada w listopadzie podwyższyła stopy procentowe o 0,25 pkt proc. i obecnie główna stopa NBP wynosi 5 proc.

Ceny towarów i usług w listopadzie 2007 r.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

PaweŁ CzuryŁo

pawel.czurylo@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Ostaszewska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK