REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co czeka przedsiębiorców w 2008 roku

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata

REKLAMA

W 2008 roku zostanie znowelizowana ustawa o swobodzie działalności gospodarczej. Wszystkie formalności związane z rozpoczęciem działalności załatwimy w jednym okienku.
Wkrótce rozpoczną się prace nad kolejnym projektem nowelizacji ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. Nr 173, poz. 1807 z późn. zm.).

Już teraz wiadomo, że zmiany będą dotyczyły przede wszystkim uruchomienia tzw. jednego okienka, w którym wszystkie formalności mogłyby załatwiać znacznie szybciej niż do tej pory osoby rozpoczynające działalność gospodarczą.

REKLAMA

REKLAMA

Obecnie przedsiębiorca podejmuje działalność dopiero po uzyskaniu wpisu do ewidencji działalności gospodarczej w gminie właściwej dla jego miejsca zamieszkania. Dopiero po uzyskaniu wpisu musi załatwić dalsze formalności: w urzędzie statystycznym w celu uzyskania numeru identyfikacji REGON oraz w urzędzie skarbowym w celu aktualizacji numeru NIP. Powinien też zgłosić się do ZUS jako płatnik składek oraz w celu objęcia go ubezpieczeniem społecznym. Wprawdzie w załatwianiu formalności w urzędzie statystycznym i w urzędzie skarbowym przedsiębiorcę może wyręczyć gmina, ale zgłoszeń do ZUS musi dokonywać sam.

Natomiast w ramach jednego okienka przewiduje się, że wszystkie formalności związane z uzyskaniem wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, uzyskaniem numeru REGON, aktualizacji numeru NIP oraz zgłoszeniem do ZUS, przedsiębiorca załatwiłby u jednego urzędnika.

REKLAMA

Propozycja nowelizacji w ramach tzw. pakietu Kluski przewidywała prowadzenie ewidencji przedsiębiorców (a nie działalności gospodarczej) przez naczelników urzędów skarbowych. Wszystkie pozostałe formalności związane z prowadzeniem działalności przedsiębiorca mógłby wówczas załatwić u pracownika urzędu skarbowego. Planowano wykorzystać przy tym ten sam system informatyczny, którym obecnie posługują się urzędy skarbowe.

Gdyby jednak autorzy przyszłej nowelizacji odstąpili od wykorzystania urzędów skarbowych w celu prowadzenia ewidencji przedsiębiorców, to mogliby wykorzystać niektóre rozwiązania przewidziane już w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, w przepisach, które czekają na wejście w życie od 1 października 2008 r. Przewidują one, że ewidencję w systemie informatycznym nadal będzie prowadziła gmina właściwa dla miejsca zamieszkania przedsiębiorcy, a zasadę jednego okienka realizował zatrudniony tam urzędnik. Aby jedno okienko w gminie mogło rozpocząć działalność, potrzebna byłaby pełna informatyzacja kraju.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W 2008 roku zostanie też wprowadzona możliwość zawieszenia prowadzenia działalności. Przewidywały to wszystkie projekty nowelizacji przygotowane w 2007 roku: rządowy, dwa poselskie oraz w tzw. pakiecie Kluski i tzw. pakiecie Szejnfelda. Różniły się one jedynie szczegółami co do czasu zaprzestania wykonywania działalności i określenia grupy przedsiębiorców, którzy mogliby z tego zawieszenia skorzystać.

Natomiast autorzy projektów byli zgodni, że przedsiębiorca musi mieć możliwość czasowego zaprzestania prowadzenia firmy na przykład w związku z dłuższym wyjazdem, ciężką chorobą itp.

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Piękny umysł. Jakie możliwości poznania preferencji zachowań człowieka daje PRISM Brain Mapping?

Od wielu lat neuronauka znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie, lecz także w pracy rozwojowej – indywidualnej i zespołowej. Doskonałym przykładem narzędzia diagnostycznego, którego metodologia jest zbudowana na wiedzy o mózgu, jest PRISM Brain Mapping. Uniwersalność i dokładność tego narzędzia pozwala na jego szerokie wykorzystanie w obszarze HR.

Prawdziwa rewolucja w prawie i ulga dla przedsiębiorców: Maksymalnie 6 dni w roku na kontrole w firmach

To ma być prawdziwa rewolucja w prawie gospodarczym, ale nie tylko. Deregulacja obejmująca uproszczenie działalności gospodarczej i prowadzenie firmy w Polsce ma objąć całe otoczenie prawne biznesu. Na początek zmiany w kontrolach, które w obecnym kształcie dezorganizują funkcjonowanie firm, pochłaniają czas i koszty a dodatkowo stresują właścicieli i pracowników.

Przedsiębiorczość kobiet w praktyce. Parytety i reprezentacja kobiet w biznesie, luka płacowa i jawność wynagrodzeń [Wywiad]

O problemach polskich przedsiębiorców, w tym kobiet prowadzących własną firmę, o parytetach i reprezentacji kobiet w biznesie, luce płacowej i nowych przepisach w tym zakresie – rozmawiamy z Dominiką Reich, przedsiębiorczynią, członkinią Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku oraz jedyną przedstawicielką województwa podlaskiego w Stowarzyszeniu Sommelierów Polskich.

Lokalnych biznesów nie znajdziesz w sieci [Raport]

Tylko 25% firm lokalnych posiada strony internetowe, mimo że 68% Polaków szuka w internecie opinii o firmach przed dokonaniem zakupu. 27% użytkowników internetu regularnie czyta recenzje, a 41% robi to często. Najwięcej recenzji przeglądają mieszkańcy województw lubuskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego, a także osoby z niższym wykształceniem i dochodami.

REKLAMA

W jaki sposób założyć spółkę z o.o. – przez S24 czy z udziałem notariusza?

Rejestracja nowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może zostać dokonana na dwa sposoby: poprzez system S24 lub przy udziale notariusza z umową w formie aktu notarialnego. W obu tych przypadkach wniosek o rejestrację spółki składany jest przez Internet, odpowiednio w S24 lub przez Portal Rejestrów Sądowych. Każda z tych metod ma swoje wady i zalety.

Można mieć własną działalność gospodarczą nie płacąc składek ZUS, jak to zrobić w 2025 roku

Wysokie koszty już na wstępie, zanim jeszcze zarobi się pierwsze pieniądze, to główny hamulec przed założeniem własnej firmy. Daninę dla ZUS trzeba płacić, niezależnie od tego czy z działalności gospodarczej jest zysk czy straty. Ale nie wszyscy wiedzą, że można prowadzić własny biznes nie płacąc do ZUS nawet złotówki. Warto więc zacząć, choćby na próbę. To łatwe i nic nie kosztuje.

Jak zamknąć rok w spółce z o.o.?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością po zakończeniu każdego roku obrotowego powinna – co do zasady – sporządzić sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z działalności (jeśli nie jest zwolniona z obowiązku jego sporządzenia), przeprowadzić zwyczajne zgromadzenie wspólników, a także złożyć odpowiednie dokumenty do KRS.

Webinar. ESG compliance. Jak wdrożyć w Twojej firmie?

Webinar adresowany jest do przedsiębiorców, członków kadry zarządzającej, specjalistów ds. compliance, audytorów wewnętrznych oraz osób odpowiedzialnych za wdrażanie strategii ESG w organizacji.

REKLAMA

Będzie trudniej i drożej. Obostrzenia w Wielkiej Brytanii

Brytyjskie plany budżetowe na kolejne lata przynoszą zmiany również dla branży transportowej. Wzrosną opłaty dla posiadaczy pojazdów ciężarowych poruszających się po kraju, a także obostrzenia dotyczące możliwości wjazdu do Wielkiej Brytanii dla kierowców pochodzących z Polski.

Family Business Future Summit 2025

W dniach 24-25 kwietnia Olsztyn stanie się centrum spotkań przedsiębiorców, liderów oraz wizjonerów, którzy na co dzień rozwijają firmy rodzinne w Polsce. Obędzie się w nim druga edycja Family Business Future Summit - wyjątkowe wydarzenie poświęconym firmom rodzinnym. W tym roku rozbudowana została formuła konferencji! Przez dwa dni uczestnicy będą mieli okazję do inspirujących rozmów z ekspertami rynkowymi oraz przedstawicielami największych polskich biznesów rodzinnych.

REKLAMA