Co czeka przedsiębiorców w 2008 roku
REKLAMA
Już teraz wiadomo, że zmiany będą dotyczyły przede wszystkim uruchomienia tzw. jednego okienka, w którym wszystkie formalności mogłyby załatwiać znacznie szybciej niż do tej pory osoby rozpoczynające działalność gospodarczą.
REKLAMA
REKLAMA
Obecnie przedsiębiorca podejmuje działalność dopiero po uzyskaniu wpisu do ewidencji działalności gospodarczej w gminie właściwej dla jego miejsca zamieszkania. Dopiero po uzyskaniu wpisu musi załatwić dalsze formalności: w urzędzie statystycznym w celu uzyskania numeru identyfikacji REGON oraz w urzędzie skarbowym w celu aktualizacji numeru NIP. Powinien też zgłosić się do ZUS jako płatnik składek oraz w celu objęcia go ubezpieczeniem społecznym. Wprawdzie w załatwianiu formalności w urzędzie statystycznym i w urzędzie skarbowym przedsiębiorcę może wyręczyć gmina, ale zgłoszeń do ZUS musi dokonywać sam.
Natomiast w ramach jednego okienka przewiduje się, że wszystkie formalności związane z uzyskaniem wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, uzyskaniem numeru REGON, aktualizacji numeru NIP oraz zgłoszeniem do ZUS, przedsiębiorca załatwiłby u jednego urzędnika.
REKLAMA
Propozycja nowelizacji w ramach tzw. pakietu Kluski przewidywała prowadzenie ewidencji przedsiębiorców (a nie działalności gospodarczej) przez naczelników urzędów skarbowych. Wszystkie pozostałe formalności związane z prowadzeniem działalności przedsiębiorca mógłby wówczas załatwić u pracownika urzędu skarbowego. Planowano wykorzystać przy tym ten sam system informatyczny, którym obecnie posługują się urzędy skarbowe.
Gdyby jednak autorzy przyszłej nowelizacji odstąpili od wykorzystania urzędów skarbowych w celu prowadzenia ewidencji przedsiębiorców, to mogliby wykorzystać niektóre rozwiązania przewidziane już w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, w przepisach, które czekają na wejście w życie od 1 października 2008 r. Przewidują one, że ewidencję w systemie informatycznym nadal będzie prowadziła gmina właściwa dla miejsca zamieszkania przedsiębiorcy, a zasadę jednego okienka realizował zatrudniony tam urzędnik. Aby jedno okienko w gminie mogło rozpocząć działalność, potrzebna byłaby pełna informatyzacja kraju.
W 2008 roku zostanie też wprowadzona możliwość zawieszenia prowadzenia działalności. Przewidywały to wszystkie projekty nowelizacji przygotowane w 2007 roku: rządowy, dwa poselskie oraz w tzw. pakiecie Kluski i tzw. pakiecie Szejnfelda. Różniły się one jedynie szczegółami co do czasu zaprzestania wykonywania działalności i określenia grupy przedsiębiorców, którzy mogliby z tego zawieszenia skorzystać.
Natomiast autorzy projektów byli zgodni, że przedsiębiorca musi mieć możliwość czasowego zaprzestania prowadzenia firmy na przykład w związku z dłuższym wyjazdem, ciężką chorobą itp.
MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ
malgorzata.piasecka@infor.pl
REKLAMA
REKLAMA