| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przejście na księgi nie zmienia sposobu rozliczeń podatkowych

Przejście na księgi nie zmienia sposobu rozliczeń podatkowych

Spółki jawne, które od nowego roku przejdą na pełną księgowość, nie muszą zmieniać sposobu rozliczeń podatkowych wspólników.


Małgorzata Dankowska, konsultant w TPA Horwath Sztuba Kaczmarek, wyjaśnia, że przejście spółki jawnej na pełną księgowość nie skutkuje zmianą sposobu rozliczenia podatkowego wspólników. Z konstrukcji spółki jawnej, opartej na transparentności tego podmiotu, wynika bowiem, że podatnikiem podatku dochodowego jest nie spółka, lecz jej wspólnicy.

- W sposobie opodatkowania wspólników spółek osobowych, w tym jawnej, istnieje swoista dwufazowość ustalania dochodu podatkowego, polegająca na przypisaniu wspólnikom wielkości przychodów i kosztów wynikających z ksiąg spółki proporcjonalnie do wielkości wniesionego wkładu - wyjaśnia nasza rozmówczyni. Dodaje, że dochód powstaje pierwotnie na poziomie spółki, jednakże ustalany i opodatkowany jest na poziomie jej wspólników.

Ekspert przypomina, że począwszy od stycznia 2007 r. podatnicy nie mają obowiązku składania miesięcznych deklaracji podatkowych. W związku z tym wspólnicy nie składają do urzędu formularzy PIT-5, lecz zobowiązani są do obliczenia i wpłaty zaliczek na podatek dochodowy oraz do złożenia zeznania rocznego. Małgorzata Dankowska wyjaśnia również, że w zależności od tego, czy wspólnik wybrał opodatkowanie na zasadach ogólnych czy podatkiem liniowym, będzie składał odpowiednio zeznanie roczne PIT-36 lub PIT-36L.

AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
VAT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Wernik

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »