O konieczności zniesienia barier biurokratycznych i ogólnej poprawy warunków prowadzenia działalności gospodarczej mówili przedsiębiorcy na spotkaniu z wicepremierem i ministrem gospodarki Waldemarem Pawlakiem. Impulsem do zorganizowania, przez Financial Times, Gazetę Prawną i Onet.pl był przygotowany przez FT raport o stanie polskiej gospodarki.
- Ton raportu jest dość optymistyczny, jednak ukazujemy w nim, że przed polską gospodarką jest jeszcze wiele problemów do rozwiązania - mówi Jan Cieński z FT.
- Największe to nasilenie się inflacji, kłopoty z pozyskaniem pracowników i płace rosnące szybciej niż wydajność gospodarki - dodaje Krzysztof Bień, zastępca redaktora naczelnego GP.
reklama
reklama
Biorący udział w debacie przedsiębiorcy przyznali, że po wyborach klimat dla działalności gospodarczej wyraźnie się polepszył.
- Po dwóch latach stagnacji przedsiębiorcy mają nadzieję, że rozpoczął się dialog. Jednak jest wiele do zrobienia - twierdzi Henryka Bochniarz z PKPP Lewiatan.
- Rząd chce powrócić do konsultacji trójstronnych z przedsiębiorcami i pracownikami - odpowiada Waldemar Pawlak.
Deklaruje, że jednym z jego priorytetów jest zmniejszenie uciążliwości prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.
- Powinno być zasadą, że to, co nie jest wyraźnie zakazane, powinno być dozwolone - mówi Waldemar Pawlak.
Zdaniem Henryki Bochniarz testem dla postawy rządu będzie ustawa o obiektach wielkopowierzchniowych. W opinii przedsiębiorców ustawa ograniczająca rozwój hipermarketów jest sprzeczna z konstytucją.
- Szybkie rozwiązanie problemu byłoby dobrym sygnałem dla biznesu - mówi prezydent PKPP Lewiatan.
Wśród najpilniejszych zadań dla rządu inwestorzy wymienili także zmianę ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym i o nieuczciwej konkurencji.
- My jako inwestorzy oczekujemy szybkich decyzji, tymczasem na zgodę na zabudowę czekamy nawet pięć lat - mówi Francois Colombie, prezes rady nadzorczej Auchan Polska. Konrad Jaskóła, prezes Polimex- -Mostostal, dodaje, że przewidziane prawem procedury odwoławcze blokują rozstrzygnięcia przetargów, co radykalnie wydłuża proces inwestycyjny.
- Najważniejsza sprawa to znosić bariery urzędniczo-administracyjne i usprawnić pracę sądów. Nie może być np. tak, że na decyzję urzędnika czeka się miesiącami czy nawet latami - dodaje inwestor giełdowy i przedsiębiorca Zbigniew Jakubas.