Wraca dialog biznes - rząd
REKLAMA
- Ton raportu jest dość optymistyczny, jednak ukazujemy w nim, że przed polską gospodarką jest jeszcze wiele problemów do rozwiązania - mówi Jan Cieński z FT.
REKLAMA
- Największe to nasilenie się inflacji, kłopoty z pozyskaniem pracowników i płace rosnące szybciej niż wydajność gospodarki - dodaje Krzysztof Bień, zastępca redaktora naczelnego GP.
Biorący udział w debacie przedsiębiorcy przyznali, że po wyborach klimat dla działalności gospodarczej wyraźnie się polepszył.
- Po dwóch latach stagnacji przedsiębiorcy mają nadzieję, że rozpoczął się dialog. Jednak jest wiele do zrobienia - twierdzi Henryka Bochniarz z PKPP Lewiatan.
- Rząd chce powrócić do konsultacji trójstronnych z przedsiębiorcami i pracownikami - odpowiada Waldemar Pawlak.
Deklaruje, że jednym z jego priorytetów jest zmniejszenie uciążliwości prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.
- Powinno być zasadą, że to, co nie jest wyraźnie zakazane, powinno być dozwolone - mówi Waldemar Pawlak.
Postulaty przedsiębiorców
Zdaniem Henryki Bochniarz testem dla postawy rządu będzie ustawa o obiektach wielkopowierzchniowych. W opinii przedsiębiorców ustawa ograniczająca rozwój hipermarketów jest sprzeczna z konstytucją.
- Szybkie rozwiązanie problemu byłoby dobrym sygnałem dla biznesu - mówi prezydent PKPP Lewiatan.
Wśród najpilniejszych zadań dla rządu inwestorzy wymienili także zmianę ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym i o nieuczciwej konkurencji.
REKLAMA
- My jako inwestorzy oczekujemy szybkich decyzji, tymczasem na zgodę na zabudowę czekamy nawet pięć lat - mówi Francois Colombie, prezes rady nadzorczej Auchan Polska. Konrad Jaskóła, prezes Polimex- -Mostostal, dodaje, że przewidziane prawem procedury odwoławcze blokują rozstrzygnięcia przetargów, co radykalnie wydłuża proces inwestycyjny.
- Najważniejsza sprawa to znosić bariery urzędniczo-administracyjne i usprawnić pracę sądów. Nie może być np. tak, że na decyzję urzędnika czeka się miesiącami czy nawet latami - dodaje inwestor giełdowy i przedsiębiorca Zbigniew Jakubas.
Prezydent PKPP Lewiatan zwróciła też uwagę na konieczność aktywizacji ludzi w wieku powyżej 50 lat oraz reformę finansów publicznych.
- Nie możemy rezygnować z doświadczonych i znających języki ludzi po 50 wysyłając ich na wcześniejsze emerytury - ocenia.
Dwa etapy czyszczenia prawa
Wicepremier Waldemar Pawlak zadeklarował, że rząd będzie chciał wprowadzić uproszczenie prawa i ułatwienia dla przedsiębiorców w dwóch etapach.
- Najpierw będziemy chcieli wyeliminować te przepisy, które nie są kontrowersyjne i są akceptowane w zasadzie przez wszystkie środowiska. Natomiast sprawy bardziej złożone chcielibyśmy przeprowadzić w kolejnym roku - deklaruje.
Wicepremier Pawlak zapowiada też polepszenie procedury dotyczącej zamówień publicznych.
- Będzie to strategia rozpisywania większej liczby małych przetargów na poszczególne etapy - ocenia.
Eksporterzy o polityce walutowej
REKLAMA
Przedsiębiorcy, szczególnie eksporterzy, pytali też ministra gospodarki o to jaka będzie polityka walutowa rządu. Podkreślali, że od kilku lat polskie produkty kierowane na eksport systematycznie drożeją w wyniku umacniania się złotego.
- Przy tak mocnym złotym spadają marże eksportowe. Jak tak dalej pójdzie, może dojść do tego, że trzeba będzie przenosić produkcję z Polski do Niemiec - twierdzi Marek Górski, przewodniczący rady nadzorczej firmy Ergis-Eurofilms, produkującej m.in. folię do pakowania.
W odpowiedzi Waldemar Pawlak zadeklarował, że rozpatrując kwestię wejścia Polski do strefy euro, rząd będzie brał pod uwagę nie tylko datę przystąpienia, ale również warunki wejścia. Dodaje, że również przedsiębiorcy powinni zmienić swoje podejście do problemu wahań kursów walut i szerzej stosować zabezpieczenia kursów oferowane przez banki.
Krzysztof Grad, Wojciech Iwaniukgp@infor.pl
REKLAMA
REKLAMA