Ministerstwo szuka sposobu, by firmy nie straciły dotacji na tworzenie miejsc pracy
REKLAMA
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zamierza stworzyć rozwiązanie, które pomoże przedsiębiorcom, którzy mogą stracić część unijnych dotacji na tworzenie nowych miejsc pracy. Taką deklarację złożył Jerzy Kwieciński, wiceminister rozwoju regionalnego.
REKLAMA
REKLAMA
Wprowadzona przez Ministerstwo Gospodarki zmiana zasad wypłacania unijnych dotacji w Poddziałaniu 2.2.1 w programie Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw spowodowała, że kilkudziesięciu firmom grozi utrata wsparcia na tworzenie nowych miejsc pracy. W grę wchodzi nawet kilkaset tysięcy złotych na firmę.
Refundacja dwuletnich kosztów zatrudnienia nowych pracowników (do 4 tys. euro) była początkowo wypłacana w całości w momencie utworzenia miejsca pracy. W październiku resort gospodarki wprowadził zasadę wypłaty dotacji na podstawie ponoszonych przez przedsiębiorców comiesięcznych kosztów zatrudnienia pracownika. To wywołało oburzenie przedsiębiorców. Aby otrzymać całość dotacji, musieli zatrudnić pracowników najpóźniej w czerwcu 2006 r., bo muszą zamknąć inwestycje do końca czerwca 2008 r.
- Rozumiem rozczarowanie przedsiębiorców takim obrotem sprawy. Niestety nie będzie można powrócić do wypłacania całej dotacji z góry bez pewności, czy miejsca pracy zostały utworzone. Takie rozwiązanie było niezgodne z zasadami wykorzystywania środków unijnych - mówi Jerzy Kwieciński.
Wyjaśnia, że firmy mogłyby zostać zmuszone do zwrotu otrzymanych środków, ponieważ zostałyby one wypłacone bez oparcia w udokumentowanych przez firmy rzeczywistych kosztach zatrudnienia pracowników.
REKLAMA
Na razie nie wiadomo, co MRR zaproponuje przedsiębiorcom, którzy stanęli w obliczu utraty nie ze swojej winy części unijnych dotacji. Być może zdecyduje się na przedłużenie o pół roku czasu, jaki przedsiębiorcy będą mieli na ponoszenie kosztów zatrudniania pracowników.
Takie przynajmniej propozycje rozwiązania tej sytuacji padły w poniedziałek na posiedzeniu Zespół ds. Funduszu Strukturalnych przy Komisji Trójstronnej. Zajmuje się ona opisaną przez Gazetę Prawną sprawą na wniosek przedstawicieli Konfederacji Pracodawców Polskich.
MARIUSZ GAWRYCHOWSKI
mariusz.gawrychowski@infor.pl
REKLAMA
REKLAMA