| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Ministerstwo szuka sposobu, by firmy nie straciły dotacji na tworzenie miejsc pracy

Ministerstwo szuka sposobu, by firmy nie straciły dotacji na tworzenie miejsc pracy

Resort rozwoju chce pomóc przedsiębiorcom dotkniętym niekorzystną zmianą zasad wypłacania unijnych dotacji na nowe miejsca pracy. To efekt publikacji GP.


Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zamierza stworzyć rozwiązanie, które pomoże przedsiębiorcom, którzy mogą stracić część unijnych dotacji na tworzenie nowych miejsc pracy. Taką deklarację złożył Jerzy Kwieciński, wiceminister rozwoju regionalnego.

Wprowadzona przez Ministerstwo Gospodarki zmiana zasad wypłacania unijnych dotacji w Poddziałaniu 2.2.1 w programie Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw spowodowała, że kilkudziesięciu firmom grozi utrata wsparcia na tworzenie nowych miejsc pracy. W grę wchodzi nawet kilkaset tysięcy złotych na firmę.

Refundacja dwuletnich kosztów zatrudnienia nowych pracowników (do 4 tys. euro) była początkowo wypłacana w całości w momencie utworzenia miejsca pracy. W październiku resort gospodarki wprowadził zasadę wypłaty dotacji na podstawie ponoszonych przez przedsiębiorców comiesięcznych kosztów zatrudnienia pracownika. To wywołało oburzenie przedsiębiorców. Aby otrzymać całość dotacji, musieli zatrudnić pracowników najpóźniej w czerwcu 2006 r., bo muszą zamknąć inwestycje do końca czerwca 2008 r.

- Rozumiem rozczarowanie przedsiębiorców takim obrotem sprawy. Niestety nie będzie można powrócić do wypłacania całej dotacji z góry bez pewności, czy miejsca pracy zostały utworzone. Takie rozwiązanie było niezgodne z zasadami wykorzystywania środków unijnych - mówi Jerzy Kwieciński.

Wyjaśnia, że firmy mogłyby zostać zmuszone do zwrotu otrzymanych środków, ponieważ zostałyby one wypłacone bez oparcia w udokumentowanych przez firmy rzeczywistych kosztach zatrudnienia pracowników.

Na razie nie wiadomo, co MRR zaproponuje przedsiębiorcom, którzy stanęli w obliczu utraty nie ze swojej winy części unijnych dotacji. Być może zdecyduje się na przedłużenie o pół roku czasu, jaki przedsiębiorcy będą mieli na ponoszenie kosztów zatrudniania pracowników.

Takie przynajmniej propozycje rozwiązania tej sytuacji padły w poniedziałek na posiedzeniu Zespół ds. Funduszu Strukturalnych przy Komisji Trójstronnej. Zajmuje się ona opisaną przez Gazetę Prawną sprawą na wniosek przedstawicieli Konfederacji Pracodawców Polskich.

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Służewska – Woźnicka

adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK