reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > PFRON dopłaci do wyposażenia miejsc pracy

PFRON dopłaci do wyposażenia miejsc pracy

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przekaże powiatom środki na zwrot kosztów zatrudnienia i wyposażenia miejsc pracy niepełnosprawnych

Przyznając powiatom pieniądze na cele związane z rehabilitacją niepełnosprawnych PFRON będzie uwzględniał także kwoty przeznaczone dotychczas na refundację kosztów zatrudnienia i wyposażenia miejsc pracy osób niepełnosprawnych oraz dofinansowanie do zakładania firm przez takie osoby. Tak wynika z przyjętego przez Radę Ministrów projektu rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie algorytmu przekazywania środków PFRON samorządom powiatowym i wojewódzkim.

 

W praktyce oznacza to, że powiaty będą otrzymywać z funduszu zwrot kosztów wynagrodzenia i składek na ZUS zatrudnionego niepełnosprawnego, wyposażenia ich stanowisk pracy, a także dofinansowania w przypadku podjęcia przez takie osoby działalności gospodarczej. To nowe formy pomocy, które do ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu niepełnosprawnych (Dz.U. Nr 123, poz. 776 z późn. zm.) wprowadziła nowela z 15 czerwca tego roku.

Od 7 listopada pracodawcy mogą składać do starosty wnioski o zwrot kosztów wyposażenia stanowisk pracy i zatrudnienia dotychczas bezrobotnych niepełnosprawnych oraz dopłaty przysługującej przy zakładaniu firmy. Jednak wiele powiatów w tym roku nie przekaże im pomocy, ponieważ samorządy albo już wydały wszystkie pieniądze przekazane im przez PFRON w 2007 roku na zadania związane z rehabilitacją niepełnosprawnych, albo nie zmieniły uchwał Rady Powiatu w sprawie podziału pieniędzy z PFRON. Zmiana takiej uchwały umożliwia bowiem przekazanie niewykorzystanych w tym roku pieniędzy na nowe formy pomocy pracodawcom i niepełnosprawnym.

- W tym roku wykorzystaliśmy już prawie wszystkie środki z PFRON, dlatego nie planujemy zmiany uchwały rady powiatu - mówi Krystyna Zamorska z Powiatowego Urzędu Pracy w Oławie, woj. dolnośląskie.

Teraz samorządy będą otrzymywać dodatkowe pieniądze z PFRON właśnie na zwrot kosztów zatrudnienia i wyposażenia miejsc pracy niepełnosprawnych. Co roku PFRON przekazuje powiatom pieniądze na rehabilitację tuż po uchwaleniu budżetu, czyli zazwyczaj w lutym lub marcu. Następnie rada powiatu przyjmuje uchwałę w sprawie podziału tych środków.

Problem ze znalezieniem pieniędzy może mieć jednak sam PFRON. W ubiegłym tygodniu Sejm przegłosował nowelizację ustawy o rehabilitacji, która zmniejszyła o 540 mln zł dotację budżetową dla PFRON.

- Mniejsza dotacja budżetowa oznacza konieczność obniżenia środków PFRON przeznaczonych na inne zadania, przede wszystkim na programy Funduszu - mówi Tomasz Leleno, rzecznik prasowy PFRON.


Pomoc na zatrudnienie niepełnosprawnych w 2008 roku

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Łukasz Guza

lukasz.guza@infor.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Andersen w Polsce

Andersen w Polsce tworzy zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, najwyższej klasy doradztwo podatkowe, compliance, doradztwo w zakresie cen transferowych i outsourcing księgowy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama