REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W grudniu warto wypłacić dwie pensje

Łukasz Guza
Łukasz Guza

REKLAMA

Resort pracy nie wydał jeszcze rozporządzenia, które określi zasady refundacji składek na ZUS niepełnosprawnych pracowników w 2008 roku.

Od stycznia 2008 r. pracodawcy zatrudniający niepełnosprawnych są zobowiązani opłacić ich składki na ZUS, a następnie starać się o ich zwrot z PFRON. Podobnie muszą postępować także niepełnosprawni prowadzący własną firmę. Tak wynika z ustawy z 15 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. nr 115, poz. 791).

REKLAMA

REKLAMA

Jednak Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej do tej pory nie wydało rozporządzenia w sprawie refundacji składek na ZUS. Resort zapowiada, że w przygotowanym projekcie rozporządzenia nanoszone są ostatnie poprawki i zostanie ono podpisane w połowie grudnia tego roku.

Brak przepisów wykonawczych przeszkadza przede wszystkim pracodawcom zatrudniającym osoby niepełnosprawne. Nie wiedzą oni, na przykład, w jaki sposób zostanie im zwrócona składka za grudzień tego roku. Jeśli pensję za grudzień wypłacają niepełnosprawnym 10 stycznia, to wówczas składka na ZUS od tego wynagrodzenia jest naliczana w styczniu, a więc już w trakcie obowiązywania nowych przepisów, ale za wynagrodzenie z grudnia, a więc z okresu, gdy obowiązywała jeszcze zasada, że pracodawcy sami nie płacą składek na ZUS niepełnosprawnych pracowników (wzajemnych rozliczeń dokonują bowiem obecnie ZUS i PFRON).

- Jeśli więc nawet pracodawcy zapłacą sami składkę na ZUS naliczoną w styczniu za pensję grudniową, to nie wiadomo, czy otrzymają refundację z PFRON. Chodzi przecież o pensję za miesiąc, w którym nie obowiązywała jeszcze zasada, że pracodawca sam płaci składki, a następnie stara się o ich refundację - mówi Włodzimierz Sobczak, prezes Krajowej Izby Gospodarczo-Rehabilitacyjnej.

REKLAMA

Jego zdaniem problem ten może rozwiązać tylko rozporządzenie przygotowywane przez resort pracy. Tymczasem wielu pracodawców zatrudniających niepełnosprawnych, obawiając się, że za wypłaconą w styczniu pensję za grudzień nie otrzymają refundacji składek na ZUS, chce wypłacić tym pracownikom w grudniu dwie pensje - za listopad i grudzień. Wszystko wskazuje, że takie rozwiązanie zastosuje Agencja Informacyjno-Reklamowa Infomax z Kielc, posiadająca status zakładu pracy chronionej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Przygotowujemy się do wdrożenia nowych przepisów na podstawie projektów rozporządzeń przygotowanych przez resort pracy, ale wciąż czekamy na wydanie tego dotyczącego refundacji składek na ZUS - mówi Joanna Stanek z kieleckiego Infomaksu.

Do zmian w przepisach przygotował się natomiast ZUS. Opracował on już procedury opłacania składek przez niepełnosprawnych prowadzących własne firmy, po to aby mogli oni następnie starać się o ich refundację z PFRON. Do 8 stycznia muszą zgłosić się do ZUS, aby wyrejestrować się z ubezpieczenia zdrowotnego (podając jako datę wyrejestrowania 1 stycznia 2008 r.). Jeśli po 31 grudnia 2007 r. nadal będą podlegać ubezpieczeniom (czyli nadal będą prowadzić firmę), muszą złożyć zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego na formularzu ZUS ZUA. Jako datę powstania obowiązku ubezpieczeń trzeba wpisać 1 stycznia 2008 r.

ŁUKASZ GUZA

lukasz.guza@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

REKLAMA

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA