REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ustawa o Euro 2012 sprzeczna z dyrektywami

Niektóre rozwiązania przyjęte w ustawie o Euro 2012 są próbą wprowadzenia pełnej dowolności przy udzielaniu zamówień publicznych na budowę stadionów.

Prezydent podpisał ustawę o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym

Prezydent Lech Kaczyński podpisał w środę ustawę o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym - poinformowało biuro prasowe Kancelarii Prezydenta w czwartkowym komunikacie. Ustawa wprowadza zakaz stosowania nieuczciwych praktyk, tj. takich, które wprowadzają klientów w błąd.

Przedsiębiorcy apelują o premiowanie firm ograniczających emisję CO2

Przedsiębiorcy apelują do rządu o takie rozwiązania prawne, które będą premiować firmy ograniczające emisję dwutlenku węgla - mówili podczas czwartkowej konferencji prasowej przedstawiciele Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych (PKPP) Lewiatan.

Odsetki od nabywcy

Przedsiębiorca dostarczający kontrahentowi towar lub usługę powinien otrzymać zapłatę najpóźniej po 30 dniach. Gdy odbiorca terminu nie dotrzyma, jest zobowiązany dodatkowo do zapłaty odsetek.

REKLAMA

Spółka cywilna musi mieć REGON

Jeśli chcemy prowadzić działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej, musimy pamiętać, że do ewidencji każdy wspólnik wpisuje się oddzielnie, bo spółka cywilna nie ma osobowości prawnej. Jednak spółka taka jest podmiotem gospodarki narodowej. Może też być podatnikiem, co ma swoje odmienne skutki rejestracyjne.

Senat poprawia przepisy ważne dla gospodarki

Ostateczne decyzje w sprawie przyjętych przez senackie komisje poprawek do ustaw gospodarczych zapadną w sobotę. Senat będzie dziś debatował nad istotnymi dla państwa ustawami. Jeszcze wczoraj komisje przyjmowały poprawki do niektórych przepisów. O ich losie zadecydują sobotnie głosowania.

Rekomendacje ważne w dniu wydania

Im większy portfel, tym łatwiejszy dostęp do rekomendacji. Jednak tylko raporty renomowanych biur mają istotny wpływ na kursy ocenianych spółek.

Praca na odległość tańsza o 30 proc.

Jeszcze w październiku mogą wejść w życie nowe przepisy dotyczące telepracy. Niektórzy telepracownicy wrócą do pracy na starych warunkach bez negatywnych konsekwencji. Wzrośnie liczba zatrudnionych matek wychowujących dzieci oraz osób niepełnosprawnych.

REKLAMA

Płaca minimalna wyższa o 190 zł

Ze 936 zł do 1126 zł wzrośnie od przyszłego roku minimalne wynagrodzenie za pracę.

Ulgi w spłacie zobowiązań dla przedsiębiorców

Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie określające warunki udzielania ulg w spłacie zobowiązań podatkowych stanowiących pomoc publiczną na restrukturyzację.

Trzeba wybrać biegłego

Firmy mają coraz mniej czasu na wybór biegłego rewidenta, który zbada sprawozdanie finansowe. Inwentaryzację można rozpocząć już z końcem września.

Prywatni przedsiębiorcy stworzyli 1,2 mln nowych miejsc pracy

W ostatnich dwóch latach w Polsce powstało 1,2 mln nowych miejsc pracy. Etaty powstają wyłącznie w sektorze prywatnym - głównie w usługach i przemyśle. Polska ma wciąż najniższy wskaźnik zatrudnienia w Unii Europejskiej.

Trzeba wpłacić 5 proc. od wartości zaskarżenia

Pracodawca, który skarży orzeczenie sądu do kwoty niższej niż 50 tys. zł, obowiązany jest wnieść opłatę stosunkową obliczoną od wartości przedmiotu zaskarżenia.

Rząd przyjął rozporządzenie w sprawie pomocy na restrukturyzację

Przedsiębiorcy działający na rynku dłużej niż trzy lata będą mogli skorzystać z ulg podatkowych w ramach pomocy na restrukturyzację. We wtorek rząd przyjął rozporządzenie w tej sprawie.

Produkcja piwa z podatkiem

Podatnik zajmujący się produkcją piwa musi płacić akcyzę. Obowiązek podatkowy powstaje w momencie wyrobu piwa, a nie podczas sprzedaży.

Fundusze inwestycyjne na nowym rynku

Zbliżające się większe oferty na NewConnect mogą przełamać dystans, z jakim fundusze obserwują nowy rynek.

Przedstawione zarzuty wiążą wykonawcę

Przedsiębiorca jest związany zarzutami sformułowanymi przy przystąpieniu do protestu.

Od przyszłego roku podział nieruchomości będzie szybszy i łatwiejszy

Na decyzję o podziale nieruchomości inwestor będzie czekał maksymalnie miesiąc. Wójt nie będzie mógł zawiesić postępowania podziałowego na okres 12 miesięcy.

Dobra reputacja to pewny zysk

Wartość firmy nie wpływa tylko na jej wycenę. Ma też znaczenie przy fuzjach i przejęciach, a także w przypadku starania się o kredyt.

Podatek wzrośnie dopiero od przyszłego roku

Podwyżka podatku ryczałtowego od gier na automatach o niskich wygranych zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2008 r.

Pomoc na szkolenia nie przekroczy 1 mln euro

Z dotacji na szkolenia niepełnosprawnych pracowników będzie można sfinansować wynagrodzenie prowadzących zajęcia oraz zakwaterowanie i wyżywienie uczestników.

Zamiana akcji nie będzie podlegała opodatkowaniu

Dochód uzyskany z zamiany akcji w związku z procesem konsolidacji spółek sektora elektroenergetycznego będzie zwolniony z podatku dochodowego.

Więcej kontroli w firmach przewozowych

Liczba kontroli firm transportowych i jej pracowników wzrośnie do 2012 roku czterokrotnie, a liczba inspektorów drogowych zostanie podwojona.

Każdy budynek będzie musiał mieć certyfikat

Średni koszt jednego certyfikatu wyniesie ok. 1 tys. zł. Będą one wydawane przez młodych absolwentów uczelni wyższych.

Przedsiębiorcy czterokrotnie częściej kontrolowani

Od przyszłego roku zwiększy się liczba kontroli firm transportowych. W 2012 roku kontrole na drogach obejmą 4 proc. dni przepracowanych przez kierowców.

PFRON dopłaci do wynagrodzeń

Pracodawca, który ma dług wobec PFRON przekraczający 100 zł, nie otrzyma dopłat do pensji niepełnosprawnych pracowników.

Fundusze interesują się NewConnect

W pierwszym tygodniu istnienia rynku NewConnect obroty przewyższyły oczekiwania. Nowym rynkiem GPW zaczynają się interesować niektóre fundusze inwestycyjne.

Spółki Skarbu Państwa zbudują stadiony

Dziś Sejm ma przyjąć ustawę o Euro 2012. Zgodnie z projektem inwestycje mają być przygotowane i zrealizowane przez spółki celowe Skarbu Państwa.

Pracownicy firm dostaną akcje za darmo

Pracownicy i ich spadkobiercy otrzymają nieodpłatnie akcje spółki konsolidującej, gdy Skarb Państwa wniesie akcje spółki konsolidowanej na pokrycie kapitału zakładowego.

Inicjatywa należy do wykonawców

Przedsiębiorca może, także bez zgody czy też inicjatywy zamawiającego, wydłużyć termin związania swoją ofertą.

Tyle samo czasu dla ZUS i firm

Przedsiębiorcy będą mieli dziesięć lat na dochodzenie zwrotu nienależnie opłaconych składek do ZUS. Szansę na ich odzyskanie będą więc mieli nawet ci, którzy niepotrzebnie opłacili je na początku reformy emerytalnej.

Zgłoszenia papierowe i elektroniczne

Od 31 sierpnia w Polsce funkcjonuje System Kontroli Eksportu. Zgłoszenie celne może mieć teraz formę dokumentu papierowego lub elektronicznego.

Dla specjalnych stref ekonomicznych nie będzie limitów terytorialnych

Specjalne strefy ekonomiczne będą działać bez ograniczeń terytorialnych i uzyskają prawo zarządzania gruntami Agencji Nieruchomości Rolnych.

Niższe opłaty za zatrudnianie cudzoziemców

Nawet do 50 zł zmniejszy się opłata za wniosek o zezwolenie na zatrudnienie cudzoziemca, którą musi ponieść pracodawca.

W firmach wzrośnie zainteresowanie telepracą

Osoby zatrudnione na podstawie stosunku telepracy będą miały takie same prawa, jak inni pracownicy. Senat przyjął bez poprawek nowelizację kodeksu pracy, dotyczącą zatrudnienia w formie telepracy.

Certyfikat rezydencji pozwala korzystać z ulg

Certyfikat rezydencji osoby prawnej pozwala skorzystać z preferencji i ulg podatkowych. Musi być jednak wystawiony przez administrację skarbową danego kraju. Musi też zawierać odpowiednie dane o podatniku.

Nowe zasady księgowości dla firm

W przyszłym roku dla małych i średnich firm zostanie wydany standard rachunkowości. Niewykluczone, że zapadnie decyzja o wdrożeniu nowych zasad w krajach członkowskich UE od 2009 roku. W takim przypadku księgowi mieliby mało czasu na przygotowanie się do stosowania standardu.

Zawieszenie firmy zamiast urlopu wychowawczego

Zamiast urlopu wychowawczego rząd zaproponował przedsiębiorcom możliwość zawieszenia działalności gospodarczej nawet na 36 miesięcy.

Największymi optymistami są szefowie największych firm

Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej otworzyło całkiem nowe szanse przed polskimi przedsiębiorstwami i gospodarką.

Urlopy macierzyńskie mają być dłuższe o osiem tygodni

Do Sejmu trafił już pakiet ustaw realizujący rządowy program polityki rodzinnej. Ma być przyjęty do końca tego tygodnia. Rada Ministrów przyjęła wczoraj projekt ustawy dotyczący rządowego programu polityki rodzinnej, przygotowany przez Joannę Kluzik-Rostkowską, minister pracy i polityki społecznej. Zawiera on nowelizację ośmiu ustaw.

Samorządy rzemieślnicze

Zbycie przedsiębiorstwa bez podatku

Nie podlegają opodatkowaniu VAT transakcje zbycia przedsiębiorstwa, w tym np. sprzedaż, darowizna czy wniesienie go aportem do spółki prawa handlowego.

We wrześniu na GPW pojawią się co najmniej cztery nowe spółki

Turystyka, informatyka i utylizacja - akcje spółek działających w tych branżach będą mogli kupić inwestorzy we wrześniowych ofertach publicznych. Pod względem wartości nie będą to jednak oferty imponujące.

Spółki handlowe czeka gruntowna modernizacja

Zmiany, jakie zachodzą w europejskim prawie spółek, wymuszą gruntowną przebudowę naszego systemu prawa. Zatrzymanie tego procesu nie jest możliwe i nie ma znaczenia, że polski kodeks spółek handlowych został uchwalony dopiero kilka lat temu.

Zawieszenie działalności firmy na trzy lata tylko dla rodziców

Rząd przyjmie dziś projekt ustawy realizujący program polityki rodzinnej. Prowadzący firmy i wychowujący dzieci będą mogli zawieszać prowadzenie działalności do trzech lat. Firmy nie będą opłacać składek do Funduszu Pracy za wybranych pracowników, zyskają też zachęty do zakładania przedszkoli.

Fiskus musi skontrolować wszystkich wspólników spółki

Kontrola skarbowa w przypadku rozwiązania spółki cywilnej musi być prowadzona w obecności wszystkich wspólników.

Zagraniczne wczasy też z dopłatą

Wczoraj w Senacie odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.

Spółce przysługuje zwrot nadpłaty podatku

Jeśli spółka występuje w roli podatnika podatku dochodowego i otrzymuje odsetki od obligacji przez pośrednika, to nie ma znaczenia, na czyj rachunek wpływały te odsetki. Na pośredniku nie ciążą bowiem obowiązki podatnika.

Prognozy indeksów giełdowych

Perspektywy rynku pozostają dobre, jednak inwestorzy nie powinni spodziewać się we wrześniu wysokich zwrotów z inwestycji. Indeks WIG20 może wzrosnąć o 3 proc.

Więcej artykułów ma podlegać opłacie produktowej

Producenci ulotek i oleju jadalnego będą musieli zapewnić recykling odpadów powstałych z takich produktów.

REKLAMA