| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Śląsk najbardziej atrakcyjny dla inwestorów

Śląsk najbardziej atrakcyjny dla inwestorów

Województwo śląskie jest najbardziej atrakcyjnym polskim regionem dla inwestorów. Tuż za nim plasują się Dolny Śląsk i Mazowsze. Zestawienie zamykają regiony z Polski wschodniej.


Województwo śląskie po raz trzeci z rzędu zostało najbardziej atrakcyjnym polskim regionem dla inwestorów - wynika z raportu przygotowanego przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową. W czołowej trójce znalazły się region dolnośląski oraz mazowiecki.

- Nastąpiła wyraźna stabilizacja atrakcyjności poszczególnych regionów. Województwa, znajdujące się na dalszych miejscach, coraz trudniej będą mogły piąć się do góry - ocenia Tomasz Kalinowski z IBnGR. Dodaje, że w ostatnich latach dwa regiony wykonały największy ruch do przodu. Są to właśnie Dolny Śląsk, który w 2005 roku był czwarty (wyprzedzało go Mazowsze oraz Małopolska), oraz województwo podkarpackie.

- W tym ostatnim przypadku widać siłę oddziaływania silnego klastra przemysłowego, jakim stała się Dolina Lotnicza - mówi ekspert Instytutu.

Podkreśla, że przy coraz większej konkurencji między regionami w Unii trudno ogólnie promować województwo jako dobre miejsce do inwestowania. Wygrywa specjalizacja i zachęcanie inwestorów z kilku branż do lokowania swoich inwestycji w jednym regionie.

Według Pawła Wojciechowskiego, prezesa Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, dla inwestorów najważniejsze znacznie ma dostęp do wykwalifikowanych pracowników oraz odpowiednia infrastruktura transportowa. Najsłabiej w zestawieniu wypadają województwa Polski wschodniej.

Więcej: www.ibngr.edu.pl

Mariusz Gawrychowski

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dr n.prawnych Roman Ziembiński

Od ponad 20 lat doradza i asystuje w prowadzeniu postępowań upadłościowych i naprawczych oraz przejmuje tymczasowy zarząd kryzysowy w wielu firmach krajowych i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »