| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Inflacja wróci do celu w 2009 roku

Inflacja wróci do celu w 2009 roku

Przed nami wzrost inflacji, która powinna obniżać się od połowy 2008 roku. Jednak w ciągu roku sprowadzenie jej do 2,5 proc. może nie być możliwe i konieczne będą podwyżki stóp procentowych.

Jaki był dla polskiej gospodarki 2007 rok?

 

- To był bardzo dobry rok, w którym na przełomie I i II kwartału prawdopodobnie minęliśmy szczyt koniunktury. Ale schodzimy z tego szczytu w sposób bardzo łagodny, więc gospodarka i tak ma się dobrze, choć nieco obniżyła się dynamika wzrostu PKB. To był też rok bardzo dynamicznie rosnącego zatrudnienia i wynagrodzeń. Z punktu widzenia osoby odpowiedzialnej za politykę monetarną jest to niepokojące, bo może przełożyć się na wzrost inflacji, ale z punktu widzenia obywateli jest na pewno doświadczeniem przyjemnym. Także mimo wzrostu inflacji w końcu roku, to był bardzo dobry rok dla polityki pieniężnej. Przez trzy kwartały inflacja była blisko celu, a w końcówce roku wzrosła za sprawą cen żywności i paliw, na które polityka pieniężna nie jest w stanie bezpośrednio oddziaływać.

 

Czy inflacja w kolejnych miesiącach pozostanie zbliżona do 3,6 proc. z listopada?

 

- Obawiam się, że przed nami jest jeszcze wzrost inflacji, którą liczy GUS. Ona może jeszcze rosnąć i w I kwartale 2008 r. znaleźć się w okolicach 4 proc. Ale mam też nadzieję, że od połowy roku, jeśli nie ulegnie znaczniejszej destabilizacji inflacja bazowa, a nakładka paliwowo-żywnościowa nieco się zmniejszy, to również GUS-owski wskaźnik inflacji może zacząć stopniowo się obniżać. Nie twierdzę jednak, że w 2008 roku wrócimy do 2,5 proc., nawet nie jestem pewien, czy powrócimy do przedziału 2,5-3,5 proc. Na koniec 2008 roku inflacja może być stosunkowo wysoka. Natomiast poziom zbliżony do 2,5 proc. dzięki właściwie wymierzonym i odpowiednio wcześnie dokonanym podwyżkom stóp możemy znowu osiągnąć w I połowie 2009 roku.

 

Co może zdarzyć się w gospodarce w 2008 roku?

 

- Z punktu widzenia polityki pieniężnej to może być trudny rok. Już na początku trzeba rozsądzić, czy jest szansa na stabilizację inflacji bazowej blisko 2 proc., co daje szansę na inflację CPI blisko 2,5 proc. Musimy się zastanowić, jaka polityka monetarna będzie potrzebna, aby ustabilizować inflację i odpowiedzieć na pytanie, co będzie się działo z podażą żywności. W 2008 roku podaż zbóż może być większa, co oznacza większą szansę, że szok podażowy nieco przygaśnie. Sądzę też, że wzrost gospodarczy niezależnie od wahań gospodarki światowej pozostanie silny, bo on jest napędzany głównie popytem wewnętrznym. Wysoka powinna pozostać dynamika inwestycji, podobnie dynamika kredytów dla firm. To wskazuje, że w 2008 roku wzrost PKB może pozostać w przedziale 5-6 proc.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Comarch

Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK