| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Polskie firmy i samorządy dostaną od Szwajcarów ponad 1 mld zł

Polskie firmy i samorządy dostaną od Szwajcarów ponad 1 mld zł

1 mld zł przeznaczyła Szwajcaria na dotacje m.in. dla polskich samorządów i przedsiębiorców. W czwartek zostanie podpisana umowa, która umożliwi nam dostęp do tych pieniędzy.


W przyszłym roku Polska dostanie od Szwajcarii ponad 1 mld zł (489 mln franków szwajcarskich) na wsparcie samorządów i przedsiębiorców. W czwartek Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego, podpisze w Szwajcarii umowę, która umożliwi nam dostęp do tych pieniędzy.

Geneza wsparcia ze strony Szwajcari dla nowych państw członkowskich Unii Europejskiej jest taka sama jak w przypadku znanego już od kilku lat Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Szwajcaria jest stowarzyszona z UE i bierze udział w unijnej polityce spójności. Dlatego też zdecydowała się przekazać ok. 1 mld franków na pomoc dla nowych państw członkowskich. Połowa tej kwoty trafi do Polski.

- Sądzę, że pod koniec I kwartału przyszłego roku zostaną przeprowadzone pierwsze konkursy na dotacje - mówi GP Janusz Mikuła, wiceminister rozwoju regionalnego. Dodaje, że po podpisaniu umowy Polskę czeka sporo pracy nad szczegółami udzielania wsparcia.

Dotacje są adresowane głównie do samorządów, jednak i przedsiębiorcy znajdą w Szwajcarskim Mechanizmie Finansowym coś dla siebie. Samorządowcy mogą liczyć na wsparcie inwestycji w dziedzinie ochrony środowiska, rozwój energii odnawialnej czy też transportu.

- Na wsparcie będzie mogły liczyć np. dobrze ukierunkowane małe projekty kolejowe, w tym na zakup taboru - mówi Janusz Mikuła.

Dla przedsiębiorców przewidziano pośrednie firmy wsparcia. Szwajcarskie pieniądze mają im ułatwić dostęp do takich instrumentów finansowych jak kredyt, leasing, gwarancje czy poręczenia. Część środków zostanie także skierowana do wspierania firm w korzystaniu z nowoczesnych systemów finansowych i audytowych.

- Warunkiem strony szwajcarskiej było, by 40 proc. przyznanych nam środków zostało skierowanych do województw małopolskiego, podkarpackiego, lubelskiego i świętokrzyskiego. Są to regiony najbardziej zbliżone geograficznie i środowiskowo do Szwajcarii i Szwajcarzy chcą podzielić się z nami swoimi doświadczeniami w zakresie projektów z dziedziny choćby ochrony środowiska - tłumaczy wiceminister.

Wysokość wsparcia ze Szwajcarskiego Mechanizmu Finansowego będzie zależna od rodzaju projektów i beneficjentów. Na projekty ekologiczne będzie można dostać nawet 100-proc. grant, natomiast wsparcie dla sektora prywatnego wyniesie maksymalnie 60 proc.

Dotacje ze szwajcarskiego mechanizmu finansowego

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Mariusz Gawrychowski

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
HR Toolbox czyli Narzędziownik Menedżera HR79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ifirma.pl

Z ifirma.pl księgujesz gdziekolwiek jesteś.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »