reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Najbardziej wzrosną zyski firm budowlanych i medialnych

Najbardziej wzrosną zyski firm budowlanych i medialnych

W 2008 roku zyski spółek notowanych na warszawskiej giełdzie powinny być wyższe niż tegoroczne. Największa poprawa wyniku oczekiwana jest w Pekao, ale ma ona związek przede wszystkim z przejęciem oddziałów Banku BPH.

Według szacunków GP zyski na akcje (EPS) polskich spółek giełdowych wzrosną w 2008 roku o 9 proc., ale bez uwzględnienia banku Pekao. Łącznie z największym bankiem w Polsce zwyżka zysków wynosi 16,1 proc. Dla porównania analitycy Unicredit CAIB oczekują, że w 2008 roku zyski na akcje polskich firm zwiększą się o 19,4 proc. wobec spodziewanego 39,4 proc. wzrostu EPS w tym roku.

W przyszłym roku najbardziej wzrosną zyski firm budowlanych i deweloperskich oraz medialnych - wynika z zebranych przez GP prognoz zysków w 2008 roku dla 31 największych spółek notowanych na warszawskiej giełdzie. W branży budowlanej i deweloperskiej oczekiwana jest blisko 25-proc. poprawa zysku (liderem będzie spółka PBG), zaś w sektorze medialnym - 38 proc. (największy wzrost zysków zanotuje TVN).

Gdy z sektora bankowego wyłączymy Pekao, które w tym roku przejęło blisko 300 oddziałów Banku BPH, a przez to w 2008 roku będzie miało nieporównywalne wyniki z tegorocznymi, oczekiwany zysk banków jest o 15,6 proc. wyższy niż spodziewany w 2007 roku. Liderami wzrostu zysku w tej branży będą Bank Millennium oraz BRE Bank. Oczekiwane jest nieznaczne pogorszenie wyników Getin Banku.

Część analityków - m.in. szef działu analiz DM BZ WBK Marek Juraś - jest zdania, że sektor bankowy najlepsze lata ma już za sobą. Inni systematycznie zwracają uwagę na wzrost wartości kredytów nieregularnych, czyli niespłaconych w terminie.

Także sektor IT powinien mieć lepsze zyski niż spodziewane w tym roku. Wzrost może wynieść nieco poniżej 11 proc. W branży IT od lat trwa stagnacja związana z brakiem lub opóźnieniami w ogłaszaniu dużych przetargów w sektorze publicznym. Analitycy szczególnie dużo obiecują sobie po nieobjętym naszym zestawieniem Sygnity. Sądzą, że prowadzona twardą ręką nowego prezesa restrukturyzacja przyniesie efekty.

Stagnacja spodziewana jest w branży naftowej i gazowniczej oraz w telekomunikacyjnej. Na wyniki spółek sektora naftowego i gazowego wpływ mają światowe ceny surowców. W przypadku PGNiG, część analityków uważa, że dojdzie do spadku zysków związanego z niezatwierdzeniem przez regulatora wzrostu cen detalicznych. Z kolei telekomunikacja boryka się ze spadkiem przychodów w części stacjonarnej i spowolnieniem wzrostu przychodów w części komórkowej.

Branżowe prognozy zysków firm giełdowych

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Tomasz Świderek

tomasz.swiderek@infor.pl

 
reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
INFORLEX Twój Biznes Covid-19 i tarcza antykryzysowa98.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Buchholc

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama