reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Chiny eksportują najwięcej do strefy euro

Chiny eksportują najwięcej do strefy euro

W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2007 roku Chiny wyparły Wielką Brytanię z pozycji największego źródła importu do strefy euro.


Według unijnego urzędu statystycznego, Eurostatu, od stycznia do września tego roku import z Chin wyniósł 123,7 mld euro i był o 20 proc. wyższy niż w tym samym okresie 2006 r. Import z Wielkiej Brytanii spadł o 2 procent, do 122,3 mld euro.

Ogłoszone dane mogą spotęgować zaniepokojenie polityków Eurolandu gwałtownym wzrostem deficytu w handlu z Chinami i zagrożeniami wynikającymi z silnego euro. W zeszłym miesiącu premier Luksemburga Jean-Claude Juncker, który przewodniczy spotkaniom ministrów finansów krajów strefy euro, ostrzegł podczas wizyty w Pekinie, że jeśli Chiny nie dopuszczą do wzrostu wartości swojej waluty wobec euro, w Europie może dojść do nasilenia protekcjonizmu.

Najnowsze statystyki świadczą o rosnącym znaczeniu strefy euro jako rynku zbytu dla chińskich producentów. Wraz ze spowolnieniem gospodarki USA ta tendencja może się nasilić.

- Jeżeli w USA dojdzie do znacznego spowolnienia wzrostu wewnętrznego popytu, dynamicznie rosnąca produkcja Chin skieruje się w większym stopniu na rynki europejskie - mówi Julian Callow, ekonomista w Barclays Capital specjalizujący się w problematyce europejskiej.

Zwraca on uwagę, że chińscy producenci podbijają zarówno rynek dóbr inwestycyjnych, takich jak maszyny, jak i towarów konsumpcyjnych.

Najnowsze statystyki świadczą także o ciągłym dynamicznym wzroście eksportu Eurolandu do Chin, który od stycznia do września zwiększył się o 13 proc. wobec tego samego okresu 2006 roku.

W październiku nastąpił nieoczekiwany, silny wzrost łącznego eksportu - o 2,3 proc. miesięcznie w stosunku do września - mimo rekordowo wysokiego umocnienia euro wobec dolara i wobec średniej ważonej obrotami handlowymi. Nadwyżka handlowa Eurolandu wyniosła w październiku 6,1 mld euro; we wrześniu było to 3,7 mld euro.

Analitycy uważają jednak, że coraz więcej dowodów świadczy o spowalnianiu wzrostowego trendu eksportu. Szczególnie wymowny jest spadek sprzedaży ze strefy euro do USA, o 2 proc. w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy tego roku. Wolniej wzrastał eksport do Wielkiej Brytanii i innych regionów.

Te zmiany utwierdzają analityków w przekonaniu, że 2008 rok przyniesie stopniowy spadek dynamiki wzrostu gospodarczego strefy euro - pod wpływem skutków światowego kryzysu kredytowego i silniejszej euro - ale bez dramatycznych zmian.

RALPH ATKINS z Frankfurtu

Tłum. E.G.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Arkadiusz Zuzmak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa cywilnego, handlowego i administracyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama