REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Chiny eksportują najwięcej do strefy euro

Ralph Atkins

REKLAMA

W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2007 roku Chiny wyparły Wielką Brytanię z pozycji największego źródła importu do strefy euro.

Według unijnego urzędu statystycznego, Eurostatu, od stycznia do września tego roku import z Chin wyniósł 123,7 mld euro i był o 20 proc. wyższy niż w tym samym okresie 2006 r. Import z Wielkiej Brytanii spadł o 2 procent, do 122,3 mld euro.

REKLAMA

Ogłoszone dane mogą spotęgować zaniepokojenie polityków Eurolandu gwałtownym wzrostem deficytu w handlu z Chinami i zagrożeniami wynikającymi z silnego euro. W zeszłym miesiącu premier Luksemburga Jean-Claude Juncker, który przewodniczy spotkaniom ministrów finansów krajów strefy euro, ostrzegł podczas wizyty w Pekinie, że jeśli Chiny nie dopuszczą do wzrostu wartości swojej waluty wobec euro, w Europie może dojść do nasilenia protekcjonizmu.

Najnowsze statystyki świadczą o rosnącym znaczeniu strefy euro jako rynku zbytu dla chińskich producentów. Wraz ze spowolnieniem gospodarki USA ta tendencja może się nasilić.

- Jeżeli w USA dojdzie do znacznego spowolnienia wzrostu wewnętrznego popytu, dynamicznie rosnąca produkcja Chin skieruje się w większym stopniu na rynki europejskie - mówi Julian Callow, ekonomista w Barclays Capital specjalizujący się w problematyce europejskiej.

Zwraca on uwagę, że chińscy producenci podbijają zarówno rynek dóbr inwestycyjnych, takich jak maszyny, jak i towarów konsumpcyjnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najnowsze statystyki świadczą także o ciągłym dynamicznym wzroście eksportu Eurolandu do Chin, który od stycznia do września zwiększył się o 13 proc. wobec tego samego okresu 2006 roku.

REKLAMA

W październiku nastąpił nieoczekiwany, silny wzrost łącznego eksportu - o 2,3 proc. miesięcznie w stosunku do września - mimo rekordowo wysokiego umocnienia euro wobec dolara i wobec średniej ważonej obrotami handlowymi. Nadwyżka handlowa Eurolandu wyniosła w październiku 6,1 mld euro; we wrześniu było to 3,7 mld euro.

Analitycy uważają jednak, że coraz więcej dowodów świadczy o spowalnianiu wzrostowego trendu eksportu. Szczególnie wymowny jest spadek sprzedaży ze strefy euro do USA, o 2 proc. w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy tego roku. Wolniej wzrastał eksport do Wielkiej Brytanii i innych regionów.

Te zmiany utwierdzają analityków w przekonaniu, że 2008 rok przyniesie stopniowy spadek dynamiki wzrostu gospodarczego strefy euro - pod wpływem skutków światowego kryzysu kredytowego i silniejszej euro - ale bez dramatycznych zmian.

RALPH ATKINS z Frankfurtu

Tłum. E.G.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej

    Empatia jest kluczowa w relacjach między personelem medycznym a pacjentami, będąc nieodzownym fundamentem wysokiej jakości opieki zdrowotnej. W obecnych czasach, gdy pacjenci mają coraz większe oczekiwania, a zmiany w medycynie są nieustanne, zdolność do empatii wyróżnia się jako jeden z głównych czynników wpływających na poziom świadczonych usług. Nawet w czasach, gdy technologie medyczne rozwijają się dynamicznie, to właśnie empatyczny kontakt między pacjentem a personelem zdrowotnym ma zasadnicze znaczenie. Umiejętność wczucia się w położenie innej osoby jest kluczowa, tworząc solidną podstawę dla profesjonalnej i skutecznej opieki nad pacjentami.

    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA