REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Związki zawodowe naruszyły zasadę swobodnego przepływu usług

Paweł Jakubczak
Paweł Jakubczak

REKLAMA

Działalność przedsiębiorstwa z innego kraju UE nie może być blokowana przez związki zawodowe - orzekł Europejski Trybunał Sprawiedliwości

Szwedzkim związkom zawodowym nie udało się zmusić łotewskiej firmy budowlanej do stosowania płac zgodnych ze szwedzkimi stawkami. Europejski Trybunał Sprawiedliwości uznał, że szwedzkie związki blokując budowę realizowaną przez firmę łotewską naruszyły unijną zasadę swobody przepływu usług.

REKLAMA

REKLAMA

Łotewska spółka Laval und Partneri w 2004 roku zdobyła kontrakt na rozbudowę szkoły w szwedzkim miasteczku Vaxholm. Remont szkoły wykonywali pracownicy łotewscy oddelegowani do szwedzkiej spółki zależnej Baltic Bygg. Łotysze zarabiali mniej niż miejscowi pracownicy i nie podpisali się pod szwedzkim układem zbiorowym regulującym płace dla sektora budowlanego.

Związkowcy uznali, że Laval stosuje dumping socjalny i zaniża standardy pracy. Przeciwko dyskryminacji w zakresie warunków pracy i płacy zaprotestowały szwedzkie związki zawodowe. Negocjacje płacowe z Lavalem nie doprowadziły do kompromisu. Szwedzkie związki zawodowe rozpoczęły blokadę placu budowy.

REKLAMA

Przestój w pracy doprowadził łotewską spółkę na skraj bankructwa. Jej pracownicy musieli wracać do domu. Firma łotewska wystąpiła do sądu szwedzkiego z żądaniem uznania działań związkowców za bezprawne, a także domagała się odszkodowania za straty spowodowane blokadą. Sąd uznał, że sprawa dotyczy nie tylko spraw płacowych, ale i swobody przepływu usług w UE, i dlatego skierował pytanie do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Trybunał stanął przed wyborem między dwiema fundamentalnymi wartościami realizowanymi w UE. Sąd musiał opowiedzieć się albo za ogólną ochroną pracowników, albo za swobodą przepływu usług. Związkowcy wskazywali na Dyrektywę 96/71 dotyczącą minimalnej ochrony socjalnej dla pracowników z innych krajów UE. Przedstawiciele Laval bronili interesu swojej firmy. Podkreślali, że jej spółka zależna Baltic Bygg znalazła się wskutek blokady na skraju bankructwa. Laval chciał dowieść, że szwedzkie związki zawodowe blokując plac budowy naruszyły swobodę przepływu usług.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Europejski Trybunał Sprawiedliwości uznał, że zwalczanie dumpingu socjalnego przez związki zawodowe jest uzasadnione i to nawet wtedy, gdy przybiera formę blokady placu budowy. Prawo do prowadzenia działań zbiorowych powinno być uznane za prawo podstawowe stanowiące integralną część ogólnych zasad prawa wspólnotowego. Jednak jak zauważył Trybunał działania związkowców ograniczyły unijną zasadę swobody ponadgranicznego świadczenia usług. I z tego powodu, zdaniem sądu, działania związkowców były nieuzasadnione z punktu widzenia interesu publicznego, jakim jest ochrona pracowników.

PAWEŁ JAKUBCZAK

pawel.jakubczak@infor.pl

 
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA