REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Małe spółki na giełdę przez NewConnect

Małgorzata Kwiatkowska
Małgorzata Kwiatkowska
Wojciech Iwaniuk

REKLAMA

NewConnect skorzysta na ograniczeniu od początku 2008 roku dostępu małych firm do rynku głównego. Jednak na tym rynku pojawią się również większe firmy, które będą chciały szybko pozyskać kapitał.

Od początku przyszłego roku rynek główny Giełdy Papierów Wartościowych będzie niedostępny dla małych spółek. Od stycznia 2008 r. wymagana minimalna kapitalizacja firm chcących zadebiutować na głównym parkiecie głównym rynku wzrośnie z 1 do 5 mln euro. To, co z jednej strony ograniczy dostęp do rynku, może przysłużyć się mocno promowanemu przez giełdę NewConnect (NC) i obecnym na nim inwestorom.

REKLAMA

- Chcielibyśmy, aby spółki mniejsze lub rozpoczynające działalność myślały w początkowej fazie o rynku NewConnect, a po osiągnięciu odpowiedniej fazy dojrzałości przechodziły na rynek główny - mówi GP Robert Kwiatkowski z GPW.

Są jednak firmy, które mimo kapitalizacji znacząco przewyższającej nowe wymagania rynku głównego wybierają NewConnect.

REKLAMA

- Takie rozwiązanie zablokuje możliwość wchodzenia małych firm na rynek regulowany, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby duże spółki wchodziły na NewConnect. Obecnie przygotowujemy do debiutu na tym rynku spółki o kapitalizacji wynoszącej 100 mln zł - mówi Wojciech Gudaszewski, prezes Wrocławskiego Domu Maklerskiego.

Większe firmy wybierają NewConnect z powodu szybszej i mniej zawiłej procedury przygotowania do debiutu oraz mniejszych kosztów, jeśli wybierają ofertę prywatną (kierowanej do mniej niż 100 inwestorów).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Większa płynność i rozmiary rynku zwiększają szanse na pojawienie się w akcjonariatach spółek inwestorów instytucjonalnych, co może zachęcić też wielu inwestorów indywidualnych do zainteresowania się tym rynkiem. NewConnect to z założenia rynek bardziej ryzykowny niż rynek główny, notowane spółki nie muszą spełniać m.in. wielu wymogów informacyjnych, jakie obejmują firmy na rynku głównym. Dla osób, które obecnie boją się tego ryzyka, stabilny inwestor instytucjonalny może zwiększać wiarygodność spółki.

Przyszły rok powinien też przynieść zmiany, jeżeli chodzi o obowiązki informacyjne firm z NC. Teraz nie muszą one składać raportów kwartalnych, a raporty półroczne mogą być bez audytu. Jak zapowiedział Ludwik Sobolewski, prezes GPW, w przyszłym roku spółkom z tego rynku zaproponowany będzie, wzorem rynku głównego, kodeks dobrych praktyk. Jego przyjęcie ma zobowiązać do publikacji m.in. raportów kwartalnych. W tym zakresie pewne zmiany szykują się również dla spółek z rynku głównego. Spółki, które będą stosowały kodeks dobrych praktyk - według deklaracji prezesa GPW Ludwika Sobolewskiego - mogą liczyć na niższe opłaty giełdowe.

Aby nie pozbawiać inwestorów elementu wyższego ryzyka, giełda umożliwiła ostatnio wprowadzenie na NC akcji spółek, wobec których toczy się postępowanie upadłościowe lub likwidacyjne, jeżeli były uprzednio notowane na rynku regulowanym. Pierwszą spółką, która zapewne skorzysta z tej możliwości, będzie Elektromontaż-Eksport. Takie rozwiązanie przyciągnie na rynek większą ilość kapitału spekulacyjnego, ale może negatywnie wpłynąć na wizerunek NC.

SZERSZA PERSPEKTYWA - UNIA

Kilka europejskich giełd posiada podobne do NewConnect rynki. Największym tego typu rynkiem w Europie jest AIM funkcjonujący przy londyńskiej giełdzie. Przy skandynawskiej giełdzie OMX funkcjonuje First North, a przy Irish Stock Exchange działa IEX. W czerwcu tego roku ruszył również wiedeński MiD Market, a plany otwarcia podobnego rynku ma giełda w Madrycie.

Porównanie NewConnet i głównego parkietu GPW

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

WOJCIECH IWANIUK

MAŁGORZATA KWIATKOWSKA

gp@infor.pl

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Piękny umysł. Jakie możliwości poznania preferencji zachowań człowieka daje PRISM Brain Mapping?

Od wielu lat neuronauka znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie, lecz także w pracy rozwojowej – indywidualnej i zespołowej. Doskonałym przykładem narzędzia diagnostycznego, którego metodologia jest zbudowana na wiedzy o mózgu, jest PRISM Brain Mapping. Uniwersalność i dokładność tego narzędzia pozwala na jego szerokie wykorzystanie w obszarze HR.

Prawdziwa rewolucja w prawie i ulga dla przedsiębiorców: Maksymalnie 6 dni w roku na kontrole w firmach

To ma być prawdziwa rewolucja w prawie gospodarczym, ale nie tylko. Deregulacja obejmująca uproszczenie działalności gospodarczej i prowadzenie firmy w Polsce ma objąć całe otoczenie prawne biznesu. Na początek zmiany w kontrolach, które w obecnym kształcie dezorganizują funkcjonowanie firm, pochłaniają czas i koszty a dodatkowo stresują właścicieli i pracowników.

Przedsiębiorczość kobiet w praktyce. Parytety i reprezentacja kobiet w biznesie, luka płacowa i jawność wynagrodzeń [Wywiad]

O problemach polskich przedsiębiorców, w tym kobiet prowadzących własną firmę, o parytetach i reprezentacji kobiet w biznesie, luce płacowej i nowych przepisach w tym zakresie – rozmawiamy z Dominiką Reich, przedsiębiorczynią, członkinią Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku oraz jedyną przedstawicielką województwa podlaskiego w Stowarzyszeniu Sommelierów Polskich.

Lokalnych biznesów nie znajdziesz w sieci [Raport]

Tylko 25% firm lokalnych posiada strony internetowe, mimo że 68% Polaków szuka w internecie opinii o firmach przed dokonaniem zakupu. 27% użytkowników internetu regularnie czyta recenzje, a 41% robi to często. Najwięcej recenzji przeglądają mieszkańcy województw lubuskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego, a także osoby z niższym wykształceniem i dochodami.

REKLAMA

W jaki sposób założyć spółkę z o.o. – przez S24 czy z udziałem notariusza?

Rejestracja nowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może zostać dokonana na dwa sposoby: poprzez system S24 lub przy udziale notariusza z umową w formie aktu notarialnego. W obu tych przypadkach wniosek o rejestrację spółki składany jest przez Internet, odpowiednio w S24 lub przez Portal Rejestrów Sądowych. Każda z tych metod ma swoje wady i zalety.

Można mieć własną działalność gospodarczą nie płacąc składek ZUS, jak to zrobić w 2025 roku

Wysokie koszty już na wstępie, zanim jeszcze zarobi się pierwsze pieniądze, to główny hamulec przed założeniem własnej firmy. Daninę dla ZUS trzeba płacić, niezależnie od tego czy z działalności gospodarczej jest zysk czy straty. Ale nie wszyscy wiedzą, że można prowadzić własny biznes nie płacąc do ZUS nawet złotówki. Warto więc zacząć, choćby na próbę. To łatwe i nic nie kosztuje.

Jak zamknąć rok w spółce z o.o.?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością po zakończeniu każdego roku obrotowego powinna – co do zasady – sporządzić sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z działalności (jeśli nie jest zwolniona z obowiązku jego sporządzenia), przeprowadzić zwyczajne zgromadzenie wspólników, a także złożyć odpowiednie dokumenty do KRS.

Webinar. ESG compliance. Jak wdrożyć w Twojej firmie?

Webinar adresowany jest do przedsiębiorców, członków kadry zarządzającej, specjalistów ds. compliance, audytorów wewnętrznych oraz osób odpowiedzialnych za wdrażanie strategii ESG w organizacji.

REKLAMA

Będzie trudniej i drożej. Obostrzenia w Wielkiej Brytanii

Brytyjskie plany budżetowe na kolejne lata przynoszą zmiany również dla branży transportowej. Wzrosną opłaty dla posiadaczy pojazdów ciężarowych poruszających się po kraju, a także obostrzenia dotyczące możliwości wjazdu do Wielkiej Brytanii dla kierowców pochodzących z Polski.

Family Business Future Summit 2025

W dniach 24-25 kwietnia Olsztyn stanie się centrum spotkań przedsiębiorców, liderów oraz wizjonerów, którzy na co dzień rozwijają firmy rodzinne w Polsce. Obędzie się w nim druga edycja Family Business Future Summit - wyjątkowe wydarzenie poświęconym firmom rodzinnym. W tym roku rozbudowana została formuła konferencji! Przez dwa dni uczestnicy będą mieli okazję do inspirujących rozmów z ekspertami rynkowymi oraz przedstawicielami największych polskich biznesów rodzinnych.

REKLAMA