reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Małe spółki na giełdę przez NewConnect

Małe spółki na giełdę przez NewConnect

NewConnect skorzysta na ograniczeniu od początku 2008 roku dostępu małych firm do rynku głównego. Jednak na tym rynku pojawią się również większe firmy, które będą chciały szybko pozyskać kapitał.


Od początku przyszłego roku rynek główny Giełdy Papierów Wartościowych będzie niedostępny dla małych spółek. Od stycznia 2008 r. wymagana minimalna kapitalizacja firm chcących zadebiutować na głównym parkiecie głównym rynku wzrośnie z 1 do 5 mln euro. To, co z jednej strony ograniczy dostęp do rynku, może przysłużyć się mocno promowanemu przez giełdę NewConnect (NC) i obecnym na nim inwestorom.

- Chcielibyśmy, aby spółki mniejsze lub rozpoczynające działalność myślały w początkowej fazie o rynku NewConnect, a po osiągnięciu odpowiedniej fazy dojrzałości przechodziły na rynek główny - mówi GP Robert Kwiatkowski z GPW.

Są jednak firmy, które mimo kapitalizacji znacząco przewyższającej nowe wymagania rynku głównego wybierają NewConnect.

- Takie rozwiązanie zablokuje możliwość wchodzenia małych firm na rynek regulowany, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby duże spółki wchodziły na NewConnect. Obecnie przygotowujemy do debiutu na tym rynku spółki o kapitalizacji wynoszącej 100 mln zł - mówi Wojciech Gudaszewski, prezes Wrocławskiego Domu Maklerskiego.

Większe firmy wybierają NewConnect z powodu szybszej i mniej zawiłej procedury przygotowania do debiutu oraz mniejszych kosztów, jeśli wybierają ofertę prywatną (kierowanej do mniej niż 100 inwestorów).

Większa płynność i rozmiary rynku zwiększają szanse na pojawienie się w akcjonariatach spółek inwestorów instytucjonalnych, co może zachęcić też wielu inwestorów indywidualnych do zainteresowania się tym rynkiem. NewConnect to z założenia rynek bardziej ryzykowny niż rynek główny, notowane spółki nie muszą spełniać m.in. wielu wymogów informacyjnych, jakie obejmują firmy na rynku głównym. Dla osób, które obecnie boją się tego ryzyka, stabilny inwestor instytucjonalny może zwiększać wiarygodność spółki.

Przyszły rok powinien też przynieść zmiany, jeżeli chodzi o obowiązki informacyjne firm z NC. Teraz nie muszą one składać raportów kwartalnych, a raporty półroczne mogą być bez audytu. Jak zapowiedział Ludwik Sobolewski, prezes GPW, w przyszłym roku spółkom z tego rynku zaproponowany będzie, wzorem rynku głównego, kodeks dobrych praktyk. Jego przyjęcie ma zobowiązać do publikacji m.in. raportów kwartalnych. W tym zakresie pewne zmiany szykują się również dla spółek z rynku głównego. Spółki, które będą stosowały kodeks dobrych praktyk - według deklaracji prezesa GPW Ludwika Sobolewskiego - mogą liczyć na niższe opłaty giełdowe.

reklama

Czytaj także

Autorzy:

Źródło:

GP
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

DoxyChain

We change business reality

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama