| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Niższy kurs euro to większa konkurencyjność

Niższy kurs euro to większa konkurencyjność

W sprawach wszczętych od 1 stycznia 2008 r. wartości zamówień trzeba będzie przeliczać według kursu 3,8771 złotego do euro.

nowe prawo

 

Mamy dobrą wiadomość dla przedsiębiorców biorących udział w przetargach. W Dzienniku Ustaw nr 241 z 27 grudnia 2007 r. ukazało się nowe rozporządzenie prezesa Rady Ministrów w sprawie średniego kursu złotego w stosunku do euro stanowiącego podstawę przeliczania wartości zamówień publicznych (poz. 1763). Zastąpi ono obecną regulację z 22 maja 2006 r. w sprawie średniego kursu złotego w stosunku do euro (Dz.U. nr 87, poz. 610). Według nowych przepisów w przyszłym roku kurs zostanie urealniony i będzie wynosił 3,8771, a nie jak dotychczas 4,3870 zł.

 

To dobra wiadomość dla przedsiębiorców. Dotąd zawyżony urzędowy kurs powodował, że więcej zamówień nie podlegało procedurze prawa zamówień publicznych, a odwołania przysługiwały przy postępowaniach o wyższej wartości. Urealnienie kursu spowoduje, że próg stosowania prawa zamówień publicznych zostanie obniżony, a w efekcie zwiększy się krąg uczestników przetargów i poprawi się konkurencyjność ofert. Obniżka kursu euro sprawi, że rynek zamówień publicznych jeszcze bardziej otworzy się na przedsiębiorców. Dla wykonawców niższy kurs to przede wszystkim niższy próg podstawowy, od którego istnieje obowiązek stosowania procedur przewidzianych w prawie zamówień publicznych, tak wiec 14 tys. euro będzie się przeliczać według kursu 3,8771, a nie jak dotychczas 4,3870.

- Podobnie według niższego kursu będzie się przeliczać wartości związane z wnoszeniem odwołań. Natomiast zamawiający będą zobowiązani stosować procedury w pełni zgodne z dyrektywami unijnymi przy niższych wartościach postępowań - wyjaśnia Wojciech Hartung, naczelnik Wydziału Prawa Europejskiego w Urzędzie Zamówień Publicznych.

Zgodnie z przepisami przejściowymi dotychczasowy kurs będzie obowiązywał nadal w postępowaniach wszczętych przed 1 stycznia 2008 r.

W tym samym Dzienniku Ustaw ukazało się również rozporządzenie prezesa Rady Ministrów w sprawie kwot wartości zamówień oraz konkursów, od których uzależniony jest obowiązek przekazywania ogłoszeń Urzędowi Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich (poz. 1762). Nieznacznie zmniejsza ono tzw. wartości progów unijnych. Jak tłumaczy Wojciech Hartung z UZP, powodem zmiany wartości tzw. progów unijnych jest fakt, iż Komisja Europejska w grudniu dopasowała wartości wyrażone w euro w dyrektywach unijnych dotyczących zamówień do tzw. kursu specjalnego prawa ciągnienia, a więc jednostki rozliczeniowej Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Kosiński Adwokaci i Radcowie Prawni

Ekspert prawa nieruchomości, prawa budowlanego oraz projektów infrastrukturalnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK