Niższy kurs euro to większa konkurencyjność
REKLAMA
REKLAMA
Więcej oferentów
REKLAMA
To dobra wiadomość dla przedsiębiorców. Dotąd zawyżony urzędowy kurs powodował, że więcej zamówień nie podlegało procedurze prawa zamówień publicznych, a odwołania przysługiwały przy postępowaniach o wyższej wartości. Urealnienie kursu spowoduje, że próg stosowania prawa zamówień publicznych zostanie obniżony, a w efekcie zwiększy się krąg uczestników przetargów i poprawi się konkurencyjność ofert. Obniżka kursu euro sprawi, że rynek zamówień publicznych jeszcze bardziej otworzy się na przedsiębiorców. Dla wykonawców niższy kurs to przede wszystkim niższy próg podstawowy, od którego istnieje obowiązek stosowania procedur przewidzianych w prawie zamówień publicznych, tak wiec 14 tys. euro będzie się przeliczać według kursu 3,8771, a nie jak dotychczas 4,3870.
- Podobnie według niższego kursu będzie się przeliczać wartości związane z wnoszeniem odwołań. Natomiast zamawiający będą zobowiązani stosować procedury w pełni zgodne z dyrektywami unijnymi przy niższych wartościach postępowań - wyjaśnia Wojciech Hartung, naczelnik Wydziału Prawa Europejskiego w Urzędzie Zamówień Publicznych.
Zgodnie z przepisami przejściowymi dotychczasowy kurs będzie obowiązywał nadal w postępowaniach wszczętych przed 1 stycznia 2008 r.
Więcej odwołań
REKLAMA
W tym samym Dzienniku Ustaw ukazało się również rozporządzenie prezesa Rady Ministrów w sprawie kwot wartości zamówień oraz konkursów, od których uzależniony jest obowiązek przekazywania ogłoszeń Urzędowi Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich (poz. 1762). Nieznacznie zmniejsza ono tzw. wartości progów unijnych. Jak tłumaczy Wojciech Hartung z UZP, powodem zmiany wartości tzw. progów unijnych jest fakt, iż Komisja Europejska w grudniu dopasowała wartości wyrażone w euro w dyrektywach unijnych dotyczących zamówień do tzw. kursu specjalnego prawa ciągnienia, a więc jednostki rozliczeniowej Światowej Organizacji Handlu (WTO).
Jeśli wartość zamówienia będzie równa lub wyższa niż tzw. progi unijne, zamawiający będzie stosował procedury w pełni zgodne z dyrektywami unijnymi. Natomiast w zamówieniach, których wartość jest mniejsza niż tzw. progi unijne, stosuje się procedury uproszczone, a więc przykładowo zamawiający nie ma obowiązku powołania komisji przetargowej oraz żądania dokumentów potwierdzających spełnianie warunków udziału w postępowaniu.
Wykonawcy będą mogli wnosić odwołania do prezesa UZP w postępowaniach o wartości od 133 tys. euro i 206 tys. euro odpowiednio dla postępowań organizowanych przez administrację rządową lub samorządy.
Większa liczba zamówień
- Obniżenie tzw. progów unijnych spowoduje zwiększenie liczby zamówień prowadzonych w bardziej sformalizowanej procedurze podstawowej. Z jednej strony gwarantuje ona przedsiębiorcom pełny katalog środków ochrony prawnej, z drugiej strony zamawiający muszą żądać od nich wadium w niektórych trybach, a także wymagać złożenia dokumentów potwierdzających spełnienie warunków udziału w postępowaniu - mówi Marcin Płużański, prawnik specjalizujący się w problematyce zamówień publicznych.
Rozporządzenia wchodzą w życie 1 stycznia 2008 r.
KIEDY STOSUJE SIĘ UPROSZCZONE PROCEDURY
- w przypadku dostaw i usług w zamówieniach:
- do wartości 133 000 euro dla administracji rządowej,
- do wartości 206 000 euro dla samorządów
- przy robotach budowlanych do 5 150 000 euro
Ewa GrĄczewska-Ivanova
ewa.graczewska-ivanova@infor.pl
REKLAMA
REKLAMA