| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Urzędy pracy będą otwarte całą dobę

Urzędy pracy będą otwarte całą dobę

Rząd zapowiada, że wszyscy pracownicy pomocy społecznej i urzędów pracy zostaną przeszkoleni. Ma to pomóc firmom szukającym pracowników, a poszukującym pracy, znaleźć zatrudnienie.


Chcemy zdecydowanie zwiększyć efektywność pośrednictwa pracy, wzmacniając zarówno służby publiczne, jak i niepubliczne - powiedziała Czesława Ostrowska, wiceminister pracy i polityki społecznej, podczas zorganizowanej przez Instytut Spraw Publicznych konferencji Strategia Lizbońska w działaniu. Zmiana polityki rynku pracy w Polsce? Patronem medialnym konferencji była GP.

Wiceminister poinformowała też, że resort pracy zamierza zmienić funkcjonowanie powiatowych urzędów pracy, aby działały przez siedem dni w tygodniu przez całą dobę.

- Taki projekt pilotażowy działa w województwie podlaskim i chcemy, aby w ten sposób pracowały wszystkie urzędy pracy - mówiła Czesława Ostrowska.

Tłumaczyła, że chciałaby, aby bezrobotni nie musieli pojawiać się w nich osobiście i żeby byli informowani o ofertach telefonicznie i za pośrednictwem internetu. Zwróciła też uwagę na konieczność aktywizacji osób, które ukończyły 50 lat i poprawę startu zawodowego wchodzących na rynek pracy.

Problem ten poruszyli również inni uczestnicy konferencji.

- Mimo że w Polsce szybko spada bezrobocie i zwiększa się wskaźnik zatrudnienia, wciąż pracuje bardzo niewiele osób w wieku przedemerytalnym - wskazywał Xavier Prats Monne, dyrektor ds. zatrudnienia, Strategii Lizbońskiej i spraw zagranicznych z Komisji Europejskiej.

Tłumaczył, że polityka wysyłania tak wielu osób na świadczenia, to niepotrzebne marnotrawstwo zasobów ludzkich. Eksperci zwracali też uwagę na konieczność popularyzacji w Polsce tzw. nauki przez całe życie.

- Dzięki temu pracownicy zachowują cechy, które są im potrzebne na rynku pracy, i nawet kiedy są zwalniani, łatwiej zaleźć im zatrudnienie - mówiła Barbara Surdykowska, ekspert NSZZ Solidarność.

Michał Boni, ekspert CASE podkreślał, że środki na szkolenia z Funduszu Pracy powinny trafiać nie tylko do osób posiadających status bezrobotnego, ale także do tych, którzy są zatrudnieni.

Bartosz Marczuk

bartosz.marczuk@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Józef Edmund Nowicki

CONEXIS Kancelaria Zamówień Publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »