REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

W firmach wzrośnie zainteresowanie telepracą

Osoby zatrudnione na podstawie stosunku telepracy będą miały takie same prawa, jak inni pracownicy. Senat przyjął bez poprawek nowelizację kodeksu pracy, dotyczącą zatrudnienia w formie telepracy.

Certyfikat rezydencji pozwala korzystać z ulg

Certyfikat rezydencji osoby prawnej pozwala skorzystać z preferencji i ulg podatkowych. Musi być jednak wystawiony przez administrację skarbową danego kraju. Musi też zawierać odpowiednie dane o podatniku.

Nowe zasady księgowości dla firm

W przyszłym roku dla małych i średnich firm zostanie wydany standard rachunkowości. Niewykluczone, że zapadnie decyzja o wdrożeniu nowych zasad w krajach członkowskich UE od 2009 roku. W takim przypadku księgowi mieliby mało czasu na przygotowanie się do stosowania standardu.

Zawieszenie firmy zamiast urlopu wychowawczego

Zamiast urlopu wychowawczego rząd zaproponował przedsiębiorcom możliwość zawieszenia działalności gospodarczej nawet na 36 miesięcy.

REKLAMA

Największymi optymistami są szefowie największych firm

Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej otworzyło całkiem nowe szanse przed polskimi przedsiębiorstwami i gospodarką.

Urlopy macierzyńskie mają być dłuższe o osiem tygodni

Do Sejmu trafił już pakiet ustaw realizujący rządowy program polityki rodzinnej. Ma być przyjęty do końca tego tygodnia. Rada Ministrów przyjęła wczoraj projekt ustawy dotyczący rządowego programu polityki rodzinnej, przygotowany przez Joannę Kluzik-Rostkowską, minister pracy i polityki społecznej. Zawiera on nowelizację ośmiu ustaw.

Samorządy rzemieślnicze

Zbycie przedsiębiorstwa bez podatku

Nie podlegają opodatkowaniu VAT transakcje zbycia przedsiębiorstwa, w tym np. sprzedaż, darowizna czy wniesienie go aportem do spółki prawa handlowego.

REKLAMA

We wrześniu na GPW pojawią się co najmniej cztery nowe spółki

Turystyka, informatyka i utylizacja - akcje spółek działających w tych branżach będą mogli kupić inwestorzy we wrześniowych ofertach publicznych. Pod względem wartości nie będą to jednak oferty imponujące.

Spółki handlowe czeka gruntowna modernizacja

Zmiany, jakie zachodzą w europejskim prawie spółek, wymuszą gruntowną przebudowę naszego systemu prawa. Zatrzymanie tego procesu nie jest możliwe i nie ma znaczenia, że polski kodeks spółek handlowych został uchwalony dopiero kilka lat temu.

Zawieszenie działalności firmy na trzy lata tylko dla rodziców

Rząd przyjmie dziś projekt ustawy realizujący program polityki rodzinnej. Prowadzący firmy i wychowujący dzieci będą mogli zawieszać prowadzenie działalności do trzech lat. Firmy nie będą opłacać składek do Funduszu Pracy za wybranych pracowników, zyskają też zachęty do zakładania przedszkoli.

Fiskus musi skontrolować wszystkich wspólników spółki

Kontrola skarbowa w przypadku rozwiązania spółki cywilnej musi być prowadzona w obecności wszystkich wspólników.

Zagraniczne wczasy też z dopłatą

Wczoraj w Senacie odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.

Spółce przysługuje zwrot nadpłaty podatku

Jeśli spółka występuje w roli podatnika podatku dochodowego i otrzymuje odsetki od obligacji przez pośrednika, to nie ma znaczenia, na czyj rachunek wpływały te odsetki. Na pośredniku nie ciążą bowiem obowiązki podatnika.

Prognozy indeksów giełdowych

Perspektywy rynku pozostają dobre, jednak inwestorzy nie powinni spodziewać się we wrześniu wysokich zwrotów z inwestycji. Indeks WIG20 może wzrosnąć o 3 proc.

Więcej artykułów ma podlegać opłacie produktowej

Producenci ulotek i oleju jadalnego będą musieli zapewnić recykling odpadów powstałych z takich produktów.

Fundusz sfinansuje roboty budowlane na potrzeby rehabilitacji

Przedsiębiorca zwróci PFRON środki uzyskane na roboty budowlane, jeśli rozwiąże umowę z marszałkiem województwa lub jej nie zrealizuje.

Wysokość stawki zależy od umowy

Przedmiotami leasingu mogą być podlegające amortyzacji środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, a także grunty. Stawka amortyzacyjna będzie zależała od umowy leasingowej.

Coraz więcej sporów zbiorowych pracy

W 2006 roku liczba sporów zbiorowych pracy wzrosła prawie trzykrotnie. Strony konfliktu często nie przestrzegają przepisów dotyczących ich rozwiązywania.

Ułatwienia dla małych firm przy klasyfikacji umów leasingu

Firmy, których sprawozdania nie podlegają badaniu przez biegłego rewidenta, nie muszą do kwalifikacji umów leasingu w księgach stosować przepisów ustawy o rachunkowości.

Pensja małżonka nie jest kosztem

Zatrudnienie współmałżonka w prowadzonej przez podatnika firmie nie jest opłacalne podatkowo. Wynagrodzenie wypłacone mężowi lub żonie nie może być kosztem podatkowym.

Lukratywne kontrakty drogowe teraz także dla polskich firm

Wartą pół miliarda złotych umowę na budowę odcinka drogi S7 zawrze konsorcjum spółek o polskim kapitale. To pierwszy taki kontrakt na zdominowanym przez zagraniczne firmy rynku.

Mniejsze wymagania dla importerów i producentów aut

Posłowie znowelizowali przepisy, które ułatwią stworzenie sieci demontażu pojazdów.

Za sprzedaż podróbek grozi kara więzienia

Za sprzedaż podróbek będzie grozić wysoka grzywna, a nawet dwa lata więzienia.

Pieniądze na szkolenia czekają na przedsiębiorców

Firmy nadal mogą wysyłać swoich pracowników na finansowane ze środków unijnych szkolenia oraz studia podyplomowe.

NewConnect: akcje rosły po kilkaset procent

Pierwszy dzień notowań na NewConnect upłynął pod znakiem wyższych od oczekiwanych obrotów. Na otwarciu sesji zdrożały akcje wszystkich pięciu spółek notowanych na tym rynku.

Pracodawcy też będą emigrować za granicę

Planowany wzrost wynagrodzenia minimalnego, brak ustawy o emeryturach pomostowych i zmiana zasad obliczania waloryzacji rent i emerytur może zachęcać polskich przedsiębiorców do tworzenia firm za granicą.

Mali podatnicy składają deklaracje raz na kwartał

Mali podatnicy, którzy wybrali metodę kasową, składają w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy kwartalne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym kwartale.

Konsumenci będą mogli pozwać firmę do sądu

Konsument nie będzie musiał udowadniać przed sądem, że został wprowadzony w błąd. Ciężar dowodu ustawodawca przerzucił na przedsiębiorcę i to on będzie musiał udowodnić, że jego postępowanie nie jest nieuczciwą rynkową praktyką.

Przedsiębiorcy jeszcze poczekają na obiecane 270 mln zł

Czekający od kilku miesięcy na unijne dotacje przedsiębiorcy mieli dostać w sierpniu pieniądze na inwestycje. Przyznający fundusze UE nie potrafią jednak powiedzieć, kiedy ten proces się rozpocznie.

Zawyżenie straty to przestępstwo

Przedsiębiorca, który w wyniku zawyżenia straty zapłaci za mało podatku, może zostać ukarany za dwa przestępstwa.

Pracodawca wypłaci poborowemu 640 złotych

Rząd przyjął projekt zmiany ustawy o służbie zastępczej, skracającej wykonywanie służby do 15 miesięcy.

Nie można ograniczać prawa do reprezentacji zewnętrznej

Każdy ze wspólników spółki jawnej jest uprawniony do występowania w jej imieniu.

Nabywca odpowiada za długi kontrahenta

Nabywca składników majątku związanego z działalnością gospodarczą odpowiada wraz z podatnikiem za zaległości powstałe do dnia nabycia, jeżeli ich wartość jednostkowa wynosi co najmniej 15 800 zł.

RPP podniosła stopy procentowe

Rada Polityki Pieniężnej na zakończonym w środę posiedzeniu podniosła wszystkie stopy procentowe o 25 pb, główna stopa NBP będzie na poziomie 4,75 proc. - podała RPP w środę w komunikacie.

Trzeba zmodyfikować programy ubezpieczeniowe firmowych aut

Nowe możliwości uzyskania zwrotu składki i przepisy utrudniające towarzystwom odmowy wypłat ucieszyły zarządzających programami ubezpieczeń flot. Podkreślają jednak, że w nowych umowach ubezpieczenia trzeba określić, jak strony interpretują nowe przepisy kodeksu cywilnego.

Informacje gospodarcze muszą być dostępne

Projekt nowelizacji ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych proponuje otwarty katalog podmiotów, które mogą zgłosić dłużnika do Biura Informacji Gospodarczej (BIG). Znosi także kwoty minimalne długu, przez co będzie można zgłosić każdą wierzytelność wymagalną, niezależnie od jej wysokości.

Nie ma kompromisu w sprawie specjalistów od bhp

Rząd chce, aby z usług specjalistów bhp z zewnątrz mogły korzystać tylko duże firmy. To niezgodne z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej - uważają pracodawcy.

Żołnierze nie będą mogli prowadzić firm

Tylko za zgodą dowódcy żołnierz zawodowy będzie mógł podejmować pracę zarobkową lub prowadzić własną działalność gospodarczą.

Wzrośnie koszt badania spółek giełdowych

Od 2008 roku spółki giełdowe będą musiały zmieniać firmę audytorską co najmniej raz na siedem lat. Spowoduje to wzrost kosztów.

Koniec cyklu podwyżek stóp dopiero w przyszłym roku

Bank centralny będzie podwyższał koszty pieniądza nie tylko w tym, ale i w 2008 roku.

Zobowiązania pieniężne w euro

Do Sejmu trafił poselski projekt nowelizacji kodeksu cywilnego i ustawy prawo dewizowe, który dopuszcza wyrażanie zobowiązań pieniężnych w Polsce także w euro. Gdyby został przyjęty, przedsiębiorcy mogliby rozliczać się z innymi rezydentami w euro, bez obowiązku uzyskiwania zezwolenia prezesa NBP.

Dochód ze zbycia akcji to dywidenda

Dochód uzyskany ze zbycia przez bank szwajcarski akcji celem umorzenia należy uznać za dywidendy opodatkowane 19-proc. podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Pracodawca wydłuży lub skróci okres pracy tymczasowej

Pracownik tymczasowy będzie mógł wykonywać pracę u jednego pracodawcy nawet 18 miesięcy. Firma nie skorzysta z usług agencji pracy tymczasowej, jeśli zwolni np. 10 proc. pracowników w okresie sześciu miesięcy. Agencje będą mogły żądać od pracodawcy wyciągu z obowiązujących w firmie przepisów o wynagradzaniu.

Opracowano nowy wzór deklaracji DT-1

Minister finansów opracował wzór deklaracji na podatek od środków transportowych. Nowe zeznanie DT-1 zacznie obowiązywać 1 stycznia 2008 r.

Pracownicy handlu będą mieli wolne w święta

Praca w handlu we wszystkie święta kościelne i państwowe będzie zakazana. Sklepy nadal będą otwarte w niedziele.

CIT. Koszty uzyskania przychodów w firmie

Przedsiębiorcy, którzy inwestują w obce środki trwałe, mogą je amortyzować. Wartość początkową ustala się wówczas identycznie jak przy środkach trwałych zakupionych lub wytworzonych we własnym zakresie.

Polacy nie będą kontrolowani na granicach Unii

Od przyszłego roku obywatele Polski nie będą już poddawani kontroli granicznej przy przekraczaniu granicy państwa należącego do Unii Europejskiej.

Stawka podatku wzrośnie aż o 44 procent

Do 180 euro miesięcznie ma być podwyższona stawka podatku od gier na automatach o niskich wygranych. Obecnie wynosi ona 125 euro

Mniejsze kary dla firm

Będzie łatwiej zapewnić sieć demontażu aut wycofanych z eksploatacji. Zmniejszą się jednak wpływy z recyklingu.

REKLAMA