REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dokumenty papierowe SAD obowiązują do kwietnia

Przemysław Molik

REKLAMA

Od 2008 roku wywóz towarów miał być zgłaszany tylko elektronicznie. Ministerstwo Finansów przedłużyło jednak do końca kwietnia możliwość alternatywnego stosowania dokumentów SAD.

System Kontroli Eksportu ECS wdrażany od września 2007 r. ma przyspieszyć procedury wywozu towarów, a także ułatwić przedsiębiorcom korzystanie z 0-proc. stawki VAT dla sprzedaży eksportowej. Potwierdzenie wywozu rejestrowane w systemie Celina na karty papierowe SAD 3, obecnie zastępowane jest przez komunikat elektroniczny IE-599.

REKLAMA

Łatwiejszy eksport

REKLAMA

Doradcy z zespołu ds. cła i akcyzy KPMG podkreślają, że za pomocą komunikatów ECS eksporterzy mogą m.in. składać zgłoszenie wywozowe, zgłaszać sprostowania, otrzymywać powiadomienia od urzędu celnego oraz potwierdzenia wywozu towarów poza obszar celny Wspólnoty.

Dla przedsiębiorców najważniejsze jest to, że elektroniczne kanały wymiany danych mają przyspieszyć odprawy celne. Jak podkreśla Marek Szymański z KPMG, składanie zgłoszeń jest możliwe nawet z innego kraju niż ten, w którym znajduje się towar. Eksporter jest uprawniony także do otrzymywania bieżącej informacji w formie elektronicznego komunikatu o rozpoczęciu i zakończeniu poszczególnych etapów operacji wywozowej.

Problemy z potwierdzeniem

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przy korzystaniu z systemu Celina dotychczas największym problemem eksporterów było dopełnienie wszystkich formalności związanych z transakcją wywozu. Aby mieć możliwość skorzystania z 0-proc. stawki VAT z tytułu eksportu, przedsiębiorcy musieli potwierdzić wywóz kartą 3 dokumentu SAD.

Marek Szymański przyznaje, że papierowe potwierdzenia wywozu przedsiębiorcy często otrzymywali z dużym opóźnieniem, już po złożeniu deklaracji podatkowej za dany miesiąc.

- W konsekwencji musieli opodatkowywać sprzedaż stawką krajową. Elektroniczne potwierdzenie wywozu, jakie zapewnia system ECS, wydaje się rozwiązywać ten problem - tłumaczy ekspert.

Komunikat IE-599, stanowiący potwierdzenie wywozu, jest bowiem wysyłany natychmiast po opuszczeniu przez towary obszaru celnego UE.

Od momentu wprowadzenia systemu ECS przedsiębiorcy sygnalizują jednak problemy związane z uzyskaniem potwierdzenia wywozu towarów w niektórych krajach, co narusza płynność odpraw celnych ich towarów. Dlatego Ministerstwo Finansów przedłużyło do 30 kwietnia możliwość alternatywnego korzystania z systemu ECS oraz Celina. Magdalena Chmielewska z KPMG tłumaczy, że może być to związane z nierównomiernym wdrażaniem systemu w poszczególnych krajach UE.

- Niejednokrotnie jest on na etapie testowania, a funkcjonariusze celni uczą się dopiero zasad działania systemu - mówi ekspert.

PRZEMYSŁAW MOLIK

przemyslaw.molik@infor.pl

OPINIA

KRZYSZTOF STEFANOWICZ,

ekspert KPMG

REKLAMA

Z sygnałów otrzymywanych od przedsiębiorców wynika, że organy celne nie nadążają z wydawaniem kluczy do bezpiecznej transmisji danych, które warunkują korzystanie z systemu ECS. W konsekwencji nawet ci eksporterzy, którzy złożyli już stosowne wnioski, są zmuszeni nadal korzystać z systemu Celina.

Wielu przedsiębiorców korzystających z systemu ECS zgłasza też problemy z akceptowaniem przez urzędy skarbowe elektronicznych komunikatów jako potwierdzenia wywozu towarów uprawniającego do 0-proc. stawki VAT. Z uwagi na fakt, że przepisy celne wprowadzające system ECS są jednoznaczne, nie ma podstaw do takiej praktyki. Przyczyną może być jedynie niedoinformowanie funkcjonariuszy urzędów skarbowych o zmianach w tym zakresie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

REKLAMA

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

REKLAMA

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA