REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dokumenty papierowe SAD obowiązują do kwietnia

Przemysław Molik

REKLAMA

Od 2008 roku wywóz towarów miał być zgłaszany tylko elektronicznie. Ministerstwo Finansów przedłużyło jednak do końca kwietnia możliwość alternatywnego stosowania dokumentów SAD.

System Kontroli Eksportu ECS wdrażany od września 2007 r. ma przyspieszyć procedury wywozu towarów, a także ułatwić przedsiębiorcom korzystanie z 0-proc. stawki VAT dla sprzedaży eksportowej. Potwierdzenie wywozu rejestrowane w systemie Celina na karty papierowe SAD 3, obecnie zastępowane jest przez komunikat elektroniczny IE-599.

REKLAMA

Łatwiejszy eksport

REKLAMA

Doradcy z zespołu ds. cła i akcyzy KPMG podkreślają, że za pomocą komunikatów ECS eksporterzy mogą m.in. składać zgłoszenie wywozowe, zgłaszać sprostowania, otrzymywać powiadomienia od urzędu celnego oraz potwierdzenia wywozu towarów poza obszar celny Wspólnoty.

Dla przedsiębiorców najważniejsze jest to, że elektroniczne kanały wymiany danych mają przyspieszyć odprawy celne. Jak podkreśla Marek Szymański z KPMG, składanie zgłoszeń jest możliwe nawet z innego kraju niż ten, w którym znajduje się towar. Eksporter jest uprawniony także do otrzymywania bieżącej informacji w formie elektronicznego komunikatu o rozpoczęciu i zakończeniu poszczególnych etapów operacji wywozowej.

Problemy z potwierdzeniem

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przy korzystaniu z systemu Celina dotychczas największym problemem eksporterów było dopełnienie wszystkich formalności związanych z transakcją wywozu. Aby mieć możliwość skorzystania z 0-proc. stawki VAT z tytułu eksportu, przedsiębiorcy musieli potwierdzić wywóz kartą 3 dokumentu SAD.

Marek Szymański przyznaje, że papierowe potwierdzenia wywozu przedsiębiorcy często otrzymywali z dużym opóźnieniem, już po złożeniu deklaracji podatkowej za dany miesiąc.

- W konsekwencji musieli opodatkowywać sprzedaż stawką krajową. Elektroniczne potwierdzenie wywozu, jakie zapewnia system ECS, wydaje się rozwiązywać ten problem - tłumaczy ekspert.

Komunikat IE-599, stanowiący potwierdzenie wywozu, jest bowiem wysyłany natychmiast po opuszczeniu przez towary obszaru celnego UE.

Od momentu wprowadzenia systemu ECS przedsiębiorcy sygnalizują jednak problemy związane z uzyskaniem potwierdzenia wywozu towarów w niektórych krajach, co narusza płynność odpraw celnych ich towarów. Dlatego Ministerstwo Finansów przedłużyło do 30 kwietnia możliwość alternatywnego korzystania z systemu ECS oraz Celina. Magdalena Chmielewska z KPMG tłumaczy, że może być to związane z nierównomiernym wdrażaniem systemu w poszczególnych krajach UE.

- Niejednokrotnie jest on na etapie testowania, a funkcjonariusze celni uczą się dopiero zasad działania systemu - mówi ekspert.

PRZEMYSŁAW MOLIK

przemyslaw.molik@infor.pl

OPINIA

KRZYSZTOF STEFANOWICZ,

ekspert KPMG

REKLAMA

Z sygnałów otrzymywanych od przedsiębiorców wynika, że organy celne nie nadążają z wydawaniem kluczy do bezpiecznej transmisji danych, które warunkują korzystanie z systemu ECS. W konsekwencji nawet ci eksporterzy, którzy złożyli już stosowne wnioski, są zmuszeni nadal korzystać z systemu Celina.

Wielu przedsiębiorców korzystających z systemu ECS zgłasza też problemy z akceptowaniem przez urzędy skarbowe elektronicznych komunikatów jako potwierdzenia wywozu towarów uprawniającego do 0-proc. stawki VAT. Z uwagi na fakt, że przepisy celne wprowadzające system ECS są jednoznaczne, nie ma podstaw do takiej praktyki. Przyczyną może być jedynie niedoinformowanie funkcjonariuszy urzędów skarbowych o zmianach w tym zakresie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA