REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dokumenty papierowe SAD obowiązują do kwietnia

Przemysław Molik

REKLAMA

Od 2008 roku wywóz towarów miał być zgłaszany tylko elektronicznie. Ministerstwo Finansów przedłużyło jednak do końca kwietnia możliwość alternatywnego stosowania dokumentów SAD.

System Kontroli Eksportu ECS wdrażany od września 2007 r. ma przyspieszyć procedury wywozu towarów, a także ułatwić przedsiębiorcom korzystanie z 0-proc. stawki VAT dla sprzedaży eksportowej. Potwierdzenie wywozu rejestrowane w systemie Celina na karty papierowe SAD 3, obecnie zastępowane jest przez komunikat elektroniczny IE-599.

REKLAMA

Łatwiejszy eksport

REKLAMA

Doradcy z zespołu ds. cła i akcyzy KPMG podkreślają, że za pomocą komunikatów ECS eksporterzy mogą m.in. składać zgłoszenie wywozowe, zgłaszać sprostowania, otrzymywać powiadomienia od urzędu celnego oraz potwierdzenia wywozu towarów poza obszar celny Wspólnoty.

Dla przedsiębiorców najważniejsze jest to, że elektroniczne kanały wymiany danych mają przyspieszyć odprawy celne. Jak podkreśla Marek Szymański z KPMG, składanie zgłoszeń jest możliwe nawet z innego kraju niż ten, w którym znajduje się towar. Eksporter jest uprawniony także do otrzymywania bieżącej informacji w formie elektronicznego komunikatu o rozpoczęciu i zakończeniu poszczególnych etapów operacji wywozowej.

Problemy z potwierdzeniem

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przy korzystaniu z systemu Celina dotychczas największym problemem eksporterów było dopełnienie wszystkich formalności związanych z transakcją wywozu. Aby mieć możliwość skorzystania z 0-proc. stawki VAT z tytułu eksportu, przedsiębiorcy musieli potwierdzić wywóz kartą 3 dokumentu SAD.

Marek Szymański przyznaje, że papierowe potwierdzenia wywozu przedsiębiorcy często otrzymywali z dużym opóźnieniem, już po złożeniu deklaracji podatkowej za dany miesiąc.

- W konsekwencji musieli opodatkowywać sprzedaż stawką krajową. Elektroniczne potwierdzenie wywozu, jakie zapewnia system ECS, wydaje się rozwiązywać ten problem - tłumaczy ekspert.

Komunikat IE-599, stanowiący potwierdzenie wywozu, jest bowiem wysyłany natychmiast po opuszczeniu przez towary obszaru celnego UE.

Od momentu wprowadzenia systemu ECS przedsiębiorcy sygnalizują jednak problemy związane z uzyskaniem potwierdzenia wywozu towarów w niektórych krajach, co narusza płynność odpraw celnych ich towarów. Dlatego Ministerstwo Finansów przedłużyło do 30 kwietnia możliwość alternatywnego korzystania z systemu ECS oraz Celina. Magdalena Chmielewska z KPMG tłumaczy, że może być to związane z nierównomiernym wdrażaniem systemu w poszczególnych krajach UE.

- Niejednokrotnie jest on na etapie testowania, a funkcjonariusze celni uczą się dopiero zasad działania systemu - mówi ekspert.

PRZEMYSŁAW MOLIK

przemyslaw.molik@infor.pl

OPINIA

KRZYSZTOF STEFANOWICZ,

ekspert KPMG

REKLAMA

Z sygnałów otrzymywanych od przedsiębiorców wynika, że organy celne nie nadążają z wydawaniem kluczy do bezpiecznej transmisji danych, które warunkują korzystanie z systemu ECS. W konsekwencji nawet ci eksporterzy, którzy złożyli już stosowne wnioski, są zmuszeni nadal korzystać z systemu Celina.

Wielu przedsiębiorców korzystających z systemu ECS zgłasza też problemy z akceptowaniem przez urzędy skarbowe elektronicznych komunikatów jako potwierdzenia wywozu towarów uprawniającego do 0-proc. stawki VAT. Z uwagi na fakt, że przepisy celne wprowadzające system ECS są jednoznaczne, nie ma podstaw do takiej praktyki. Przyczyną może być jedynie niedoinformowanie funkcjonariuszy urzędów skarbowych o zmianach w tym zakresie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA