REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo spółek nie nadąża za rozwojem polskiej gospodarki

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata

REKLAMA

Trzeba szybko rozpocząć prace nad projektem prawa koncernowego. Brak przepisów ogranicza rozwój polskich firm.

Brak regulacji prawnych działania grup kapitałowych hamuje rozwój spółek, które zawarły umowy holdingowe. W Polsce nie ma ustawy, która reguluje ich status. Jedynie kodeks spółek handlowych w art. 7 przewiduje obowiązek zgłoszenia okoliczności wymagających ujawnienia w razie zawarcia umowy między spółką dominującą a zależną, która przewiduje zarządzanie spółką zależną, albo przekazywanie zysku przez taką spółkę.

REKLAMA

- Regulacje w prawie spółek nie nadążają za rozwojem gospodarczym. Trzeba szybko przygotować projekt przepisów prawa holdingowego - twierdzi Krzysztof Szwedowski, członek zarządu PKN Orlen na konferencji poświęconej zarządzaniu grupą kapitałową w Polsce.

Z kolei prof. Andrzej Szumański uważa, że można do k.s.h. dodać nowy tytuł dotyczący prawa grup spółek.

- Grupę kapitałową tworzą podmioty związane ze sobą w taki sposób, że w określonych sytuacjach uzasadnione jest traktowanie prawne ich indywidualnych zachowań jako jednego podmiotu - tłumaczy prof. Grzegorz Domański.

REKLAMA

Zwraca uwagę, że grupa kapitałowa została zdefiniowana tylko na potrzeby konkretnych ustaw - np. o rachunkowości, antymonopolowej, podatku dochodowym od osób prawnych. Natomiast nie opracowano definicji, którą można zastosować we wszystkich obszarach prawa. Takiej definicji nie zawiera nawet kodeks spółek handlowych, który tylko w art. 4 określa kryteria dominacji spółki handlowej wobec innej spółki lub spółdzielni jako zależnej oraz definiuje pojęcie spółki powiązanej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Kodeks spółek handlowych wywodzi określone skutki z uczestnictwa w grupie spółek i rozszerza niektóre normy restrykcyjne adresowane do spółki kapitałowej na spółki od niej zależne. W ten sposób wyklucza się możliwość obchodzenia zakazów przez wykorzystanie przez spółkę holdingową stosunku dominacji i zależności - wyjaśnia prof. Stanisław Sołtysiński.

REKLAMA

Jego zdaniem przykładami są zakazy: powoływania do rady nadzorczej spółki dominującej członków zarządów spółki zależnej, obejmowania i nabywania przez spółki zależne udziałów albo akcji spółki dominującej, czyli tzw. udziałów lub akcji krzyżujących się oraz ograniczenia przy zawieraniu umów przez spółki zależne z członkami zarządu lub rady nadzorczej spółki dominującej.

Natomiast prof. Andrzej Szumański uważa, że trzeba uregulować sprawę odpowiedzialności spółki dominującej wobec zależnej za wyrządzoną szkodę i odpowiedzialność spółki dominującej za zależną wobec jej wierzycieli. Należy rozstrzygnąć, czy regulacja powinna dotyczyć tylko holdingów umownych czy również faktycznych. Regulacja tych problemów tylko co do holdingu umownego - zdaniem prof. Szumańskiego - powinna znaleźć się w kodeksie cywilnym. Zostałyby wprowadzone dwa typy umów: o zarządzanie spółką zależną oraz o odprowadzanie zysku. Gdyby taka regulacja miała dotyczyć również holdingów faktycznych, powinna trafić do k.s.h.

Uregulowanie odpowiedzialności spółki dominującej za szkodę wyrządzoną zależnej złagodzi problem odpowiedzialności cywilnej i karnej członków zarządu lub rady nadzorczej oraz będzie chronić drobnych wspólników i akcjonariuszy spółek zależnych. Uszczerbek poniesiony przez spółkę zależną mógłby wówczas zostać wyrównany przez spółkę dominującą.

- Udziałowcy mniejszościowi powinni mieć zapewnioną ochronę - uważa prof. Michał Romanowski. Można przyznać im np. ustawowe prawo wyjścia ze spółki w określonym czasie. Gdyby nie skorzystali z takiego uprawnienia, to podlegaliby ochronie na zasadach ogólnych.

MaŁgorzata Piasecka-Sobkiewicz

malgorzata.piasecka@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA