REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo spółek nie nadąża za rozwojem polskiej gospodarki

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata

REKLAMA

Trzeba szybko rozpocząć prace nad projektem prawa koncernowego. Brak przepisów ogranicza rozwój polskich firm.

Brak regulacji prawnych działania grup kapitałowych hamuje rozwój spółek, które zawarły umowy holdingowe. W Polsce nie ma ustawy, która reguluje ich status. Jedynie kodeks spółek handlowych w art. 7 przewiduje obowiązek zgłoszenia okoliczności wymagających ujawnienia w razie zawarcia umowy między spółką dominującą a zależną, która przewiduje zarządzanie spółką zależną, albo przekazywanie zysku przez taką spółkę.

REKLAMA

- Regulacje w prawie spółek nie nadążają za rozwojem gospodarczym. Trzeba szybko przygotować projekt przepisów prawa holdingowego - twierdzi Krzysztof Szwedowski, członek zarządu PKN Orlen na konferencji poświęconej zarządzaniu grupą kapitałową w Polsce.

Z kolei prof. Andrzej Szumański uważa, że można do k.s.h. dodać nowy tytuł dotyczący prawa grup spółek.

- Grupę kapitałową tworzą podmioty związane ze sobą w taki sposób, że w określonych sytuacjach uzasadnione jest traktowanie prawne ich indywidualnych zachowań jako jednego podmiotu - tłumaczy prof. Grzegorz Domański.

REKLAMA

Zwraca uwagę, że grupa kapitałowa została zdefiniowana tylko na potrzeby konkretnych ustaw - np. o rachunkowości, antymonopolowej, podatku dochodowym od osób prawnych. Natomiast nie opracowano definicji, którą można zastosować we wszystkich obszarach prawa. Takiej definicji nie zawiera nawet kodeks spółek handlowych, który tylko w art. 4 określa kryteria dominacji spółki handlowej wobec innej spółki lub spółdzielni jako zależnej oraz definiuje pojęcie spółki powiązanej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Kodeks spółek handlowych wywodzi określone skutki z uczestnictwa w grupie spółek i rozszerza niektóre normy restrykcyjne adresowane do spółki kapitałowej na spółki od niej zależne. W ten sposób wyklucza się możliwość obchodzenia zakazów przez wykorzystanie przez spółkę holdingową stosunku dominacji i zależności - wyjaśnia prof. Stanisław Sołtysiński.

REKLAMA

Jego zdaniem przykładami są zakazy: powoływania do rady nadzorczej spółki dominującej członków zarządów spółki zależnej, obejmowania i nabywania przez spółki zależne udziałów albo akcji spółki dominującej, czyli tzw. udziałów lub akcji krzyżujących się oraz ograniczenia przy zawieraniu umów przez spółki zależne z członkami zarządu lub rady nadzorczej spółki dominującej.

Natomiast prof. Andrzej Szumański uważa, że trzeba uregulować sprawę odpowiedzialności spółki dominującej wobec zależnej za wyrządzoną szkodę i odpowiedzialność spółki dominującej za zależną wobec jej wierzycieli. Należy rozstrzygnąć, czy regulacja powinna dotyczyć tylko holdingów umownych czy również faktycznych. Regulacja tych problemów tylko co do holdingu umownego - zdaniem prof. Szumańskiego - powinna znaleźć się w kodeksie cywilnym. Zostałyby wprowadzone dwa typy umów: o zarządzanie spółką zależną oraz o odprowadzanie zysku. Gdyby taka regulacja miała dotyczyć również holdingów faktycznych, powinna trafić do k.s.h.

Uregulowanie odpowiedzialności spółki dominującej za szkodę wyrządzoną zależnej złagodzi problem odpowiedzialności cywilnej i karnej członków zarządu lub rady nadzorczej oraz będzie chronić drobnych wspólników i akcjonariuszy spółek zależnych. Uszczerbek poniesiony przez spółkę zależną mógłby wówczas zostać wyrównany przez spółkę dominującą.

- Udziałowcy mniejszościowi powinni mieć zapewnioną ochronę - uważa prof. Michał Romanowski. Można przyznać im np. ustawowe prawo wyjścia ze spółki w określonym czasie. Gdyby nie skorzystali z takiego uprawnienia, to podlegaliby ochronie na zasadach ogólnych.

MaŁgorzata Piasecka-Sobkiewicz

malgorzata.piasecka@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  REKLAMA

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  REKLAMA

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  REKLAMA