REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inflacja w grudniu wzrosła do 4 proc., w styczniu RPP znów podniesie stopy

Paweł Czuryło

REKLAMA

Inflacja jest już o 0,5 pkt proc. wyższa od granicy dopuszczalnych odchyleń od celu inflacyjnego. W styczniu Rada Polityki Pieniężnej podwyższy stopy procentowe o 0,25 pkt proc. - nie mają wątpliwości ekonomiści.

Główny Urząd Statystyczny podał wczoraj, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych były w grudniu 2007 r. wyższe o 4 proc. niż przed rokiem. Tymczasem cel inflacyjny RPP to 2,5 proc., z dopuszczalnym przedziałem odchyleń od 1,5 do 3,5 proc.

REKLAMA

- Utrzymuje się ryzyko dalszego wzrostu wskaźnika cen, a głównym czynnikiem ryzyka są ciągle ceny żywności - mówi Marcin Mróz, główny ekonomista Fortis Banku Polska.

W grudniu w porównaniu z grudniem 2006 r. najmocniej zdrożały produkty w kategorii paliwa (18,1 proc.) i żywność oraz napoje bezalkoholowe (7,9 proc.). Ale np. ceny obuwia i odzieży były o 7,1 proc. niższe niż przed rokiem.

Jednak ekonomiści nie mają wątpliwości, że w styczniu czeka nas kolejna podwyżka stóp procentowych, która nie będzie ostatnią w tym roku, o czym mówią także sami członkowie RPP.

Zdaniem Jana Czekaja, wskazywanego przez analityków, jako ten, który może przesądzić o wyniku głosowania na posiedzeniu władz monetarnych, prawdopodobieństwo styczniowej podwyżki jest wyższe niż 50 proc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Pewnie jeszcze dwie podwyżki będą, ale czy trzy - tego nie wiem - powiedział w TVN CNBC Jan Czekaj.

- Znajdujemy się w obszarze zacieśniania polityki pieniężnej - dodał.

REKLAMA

Według członka RPP inflacja może spaść do poziomu celu czyli 2,5 proc. dopiero w I kwartale 2009 r. Przed publikacją danych o inflacji inny z członków RPP Marian Noga stwierdził z kolei, że nie ma pewności, czy inflacja obniży się w 2009 roku do 2,5 proc.

- Podtrzymujemy naszą prognozę dwóch podwyżek w I kwartale i widzimy pewne ryzyko dla kolejnej w maju, czerwcu, tym bardziej że nasza prognoza inflacji wskazuje na możliwość inflacji wciąż powyżej 3,5 proc. - podkreślają ekonomiści BZ WBK.

Według prognoz analityków w styczniu i lutym roczna inflacja może jeszcze dojść do poziomu 4,1-4,2 proc., wobec poziomu 4 proc. w grudniu i 3,6 proc. w listopadzie 2007 r., a w sierpniu 2008 r. z uwagi na niską bazę z 2007 roku. Zdaniem banku Pekao może nawet przekroczyć 5 proc.

REKLAMA

Mimo wszystko pytani przez GP ekonomiści prognozują, że na koniec 2008 roku inflacja wróci do 3,3 proc., przy przedziale prognoz od 2,7 do 3,8 proc. W ostatnim wywiadzie dla GP Halina Wasilewska-Trenkner powiedziała, że jeśli Rada Polityki Pieniężnej nie podwyższałaby dalej wysokości stóp procentowych, inflacja mogłaby osiągnąć poziom nawet 6 proc. Według niej główna stopa NBP powinna wzrosnąć do co najmniej 6 proc., aby spowodować powrót inflacji do celu inflacyjnego, czyli 2,5 proc.

- Nie wydaje nam się, aby większość Rady była skłonna do zwiększonej skali podwyżek stóp i aby ostatnie wypowiedzi członków Rady, sugerujące podwyżki powyżej 6 proc., miały się zmaterializować - dodają ekonomiści BZ WBK.

Roczna dynamika cen w grudniu 2007 r.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

PAWEŁ CZURYŁO

pawel.czurylo@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  REKLAMA

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  REKLAMA

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  REKLAMA