REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inflacja w grudniu wzrosła do 4 proc., w styczniu RPP znów podniesie stopy

Paweł Czuryło

REKLAMA

Inflacja jest już o 0,5 pkt proc. wyższa od granicy dopuszczalnych odchyleń od celu inflacyjnego. W styczniu Rada Polityki Pieniężnej podwyższy stopy procentowe o 0,25 pkt proc. - nie mają wątpliwości ekonomiści.

Główny Urząd Statystyczny podał wczoraj, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych były w grudniu 2007 r. wyższe o 4 proc. niż przed rokiem. Tymczasem cel inflacyjny RPP to 2,5 proc., z dopuszczalnym przedziałem odchyleń od 1,5 do 3,5 proc.

REKLAMA

- Utrzymuje się ryzyko dalszego wzrostu wskaźnika cen, a głównym czynnikiem ryzyka są ciągle ceny żywności - mówi Marcin Mróz, główny ekonomista Fortis Banku Polska.

W grudniu w porównaniu z grudniem 2006 r. najmocniej zdrożały produkty w kategorii paliwa (18,1 proc.) i żywność oraz napoje bezalkoholowe (7,9 proc.). Ale np. ceny obuwia i odzieży były o 7,1 proc. niższe niż przed rokiem.

Jednak ekonomiści nie mają wątpliwości, że w styczniu czeka nas kolejna podwyżka stóp procentowych, która nie będzie ostatnią w tym roku, o czym mówią także sami członkowie RPP.

Zdaniem Jana Czekaja, wskazywanego przez analityków, jako ten, który może przesądzić o wyniku głosowania na posiedzeniu władz monetarnych, prawdopodobieństwo styczniowej podwyżki jest wyższe niż 50 proc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Pewnie jeszcze dwie podwyżki będą, ale czy trzy - tego nie wiem - powiedział w TVN CNBC Jan Czekaj.

- Znajdujemy się w obszarze zacieśniania polityki pieniężnej - dodał.

REKLAMA

Według członka RPP inflacja może spaść do poziomu celu czyli 2,5 proc. dopiero w I kwartale 2009 r. Przed publikacją danych o inflacji inny z członków RPP Marian Noga stwierdził z kolei, że nie ma pewności, czy inflacja obniży się w 2009 roku do 2,5 proc.

- Podtrzymujemy naszą prognozę dwóch podwyżek w I kwartale i widzimy pewne ryzyko dla kolejnej w maju, czerwcu, tym bardziej że nasza prognoza inflacji wskazuje na możliwość inflacji wciąż powyżej 3,5 proc. - podkreślają ekonomiści BZ WBK.

Według prognoz analityków w styczniu i lutym roczna inflacja może jeszcze dojść do poziomu 4,1-4,2 proc., wobec poziomu 4 proc. w grudniu i 3,6 proc. w listopadzie 2007 r., a w sierpniu 2008 r. z uwagi na niską bazę z 2007 roku. Zdaniem banku Pekao może nawet przekroczyć 5 proc.

REKLAMA

Mimo wszystko pytani przez GP ekonomiści prognozują, że na koniec 2008 roku inflacja wróci do 3,3 proc., przy przedziale prognoz od 2,7 do 3,8 proc. W ostatnim wywiadzie dla GP Halina Wasilewska-Trenkner powiedziała, że jeśli Rada Polityki Pieniężnej nie podwyższałaby dalej wysokości stóp procentowych, inflacja mogłaby osiągnąć poziom nawet 6 proc. Według niej główna stopa NBP powinna wzrosnąć do co najmniej 6 proc., aby spowodować powrót inflacji do celu inflacyjnego, czyli 2,5 proc.

- Nie wydaje nam się, aby większość Rady była skłonna do zwiększonej skali podwyżek stóp i aby ostatnie wypowiedzi członków Rady, sugerujące podwyżki powyżej 6 proc., miały się zmaterializować - dodają ekonomiści BZ WBK.

Roczna dynamika cen w grudniu 2007 r.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

PAWEŁ CZURYŁO

pawel.czurylo@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

REKLAMA

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

REKLAMA

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

REKLAMA