REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Poświadczenie nieprawdy musi mieć związek ze szkodą

Marta Pionkowska

REKLAMA

Jeśli celnik poświadczył nieprawdę w dokumentach, to przedsiębiorca dochodząc z tego tytułu odszkodowania musi wykazać adekwatny związek przyczynowy między tym poświadczeniem a powstaniem szkody.

Lubelskie Zakłady Przemysłu Spirytusowego Polmos zawarły z ukraińską firmą kontrakt na dostawę spirytusu rektyfikowanego. Polmos sprzedał jej 36 tys. butelek, które odebrała własnym transportem. Na fakturze wykazano, że towar podlega stawce podatku 0 proc. Odprawa celna odbyła się 9 maja, a 10 maja towar miał wyjechać za granicę. Transport jechał TIR-ami, które konwojowali ochroniarze z firmy detektywistycznej, wynajętej przez Polmos. Na towary wystawiono dokumenty SAD, które należało ostemplować przy przekroczeniu granicy. Funkcjonariusz celny zrobił to, ale towar nie przekroczył granicy. Toczyły się sprawy karne, ustalono, że kradzieży dopuściła się zorganizowana grupa przestępcza, w skład której wchodzili konwojenci i celnik. Urząd Skarbowy w Lublinie potraktował transakcję jako sprzedaż krajową i zobowiązał Polmos do zapłaty VAT wraz z odsetkami i podatku akcyzowego, łącznie ok. 1,6 mln zł. Polmos zapłacił i pozwał Skarb Państwa - dyrektora Izby Celnej w Białej Podlaskiej o odszkodowanie.

REKLAMA

Celnik pomagał, Polmos przyczynił się

Sąd I instancji uwzględnił powództwo do wysokości 1,3 mln zł. Uznał, że zachowanie celnika należało ocenić w kontekście czynu niedozwolonego, czyli kradzieży towaru. Sam się jej nie dopuścił, ale pomógł w dokonaniu kradzieży (art. 422 kodeksu cywilnego). Jego zachowanie pozostaje więc w adekwatnym związku przyczynowym ze szkodą, a odpowiada za niego Skarb Państwa (art. 417 k.c. w ówczesnym brzmieniu). Pozwany odwołał się, a sąd II instancji zmienił wyrok, tak że odszkodowanie obniżył o połowę. Stwierdził, że powód w 50 proc. przyczynił się do powstania szkody, bo nałożony obowiązek dostarczenia towaru do granicy wypełnił przy pomocy firmy detektywistycznej. Od tego wyroku powód i pozwany wnieśli skargi kasacyjne. Sąd Najwyższy uwzględnił skargę pozwanego, uchylił wyrok sądu apelacyjnego i przekazał mu sprawę do ponownego rozpoznania, a skargę powoda oddalił. Podkreślił, że nie ulega wątpliwości, iż celnik pomógł w ukryciu szkody. Odpowiedzialny jest więc za nią o tyle, o ile działaniem swoim ją wyrządził. Ale powód nie dochodzi wyrównani tej szkody, lecz wynikłej z zapłacenia podatków. Czy między nią a działaniem funkcjonariusza jest adekwatny związek przyczynowy?

Nie było adekwatnego związku przyczynowego

Rozpatrując sprawę po raz drugi sąd apelacyjny uchylił wyrok sądu I instancji i powództwo oddalił. Stwierdził, że między poświadczeniem nieprawdy przez celnika a powstaniem szkody nie było adekwatnego związku przyczynowego. Potwierdził to SN, rozpatrujący skargę powoda. Polmos twierdził w niej m.in., że wyrok sądu II Instancji, wyłączający ze sprawy celnika, narusza zasadę demokratycznego państwa prawnego. SN w ustnym uzasadnieniu stwierdził, że fakt uznania, iż celnik pomagał w ukryciu szkody zasady tej nie narusza. Bardziej naruszyło ją nałożenie obowiązku podatkowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sygn. akt IV CSK 407/07

ADEKWATNY ZWIĄZEK PRZYCZYNOWY

Zobowiązany do odszkodowania ponosi odpowiedzialność tylko za normalne działania lub zaniechania, z których szkoda wynikła (art. 361 par. 1 k.c.).

Marta Pionkowska

marta.pionkowska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA