| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Premia technologiczna za nowoczesność

Premia technologiczna za nowoczesność

Bank Gospodarstwa Krajowego udzieli przedsiębiorcy premii technologicznej do 4 mln zł na spłatę kredytu technologicznego.


ZMIANA PRAWA

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej, który zakłada, że kredyt technologiczny będzie udzielany przez banki komercyjne. Banki komercyjne będą udzielały kredytu ze środków własnych. Natomiast BGK ma spłacać połowę kredytu, jednak nie więcej niż 4 mln zł - tzw. premia technologiczna.

Najpierw jednak trzeba będzie zweryfikować zdolność kredytową przedsiębiorcy, czym zajmie się bank komercyjny. BGK zbada zaś, czy firma spełnia warunki wdrożenia nowej technologii. Pomocna w tym ma być opinia jednostki naukowej.

Warunkiem dostania kredytu technologicznego będzie zrealizowanie jednego z dwóch kryteriów oceny technologii. Jednym z nich jest mniejszy niż 15 proc. próg udziału nowej technologii w świecie (np. wartość sprzedaży w świecie usług wytworzonych w oparciu o nową wiedzę nie może przekraczać 15 proc.) Drugim jest funkcjonowanie nowej technologii przez okres nie dłuży niż trzy lata.

Kredyt technologiczny nie będzie mógł być udzielany na zakup, leasing lub wynajem urządzenia, które przyczyniło się do wdrożenia nowej technologii będącej przedmiotem inwestycji technologicznej.

- Dotychczas wiele przedsiębiorstw starało się o kredyt wyłącznie na zakup nowoczesnych urządzeń. Jednak intencją ustawodawcy jest udostępnienie firmom kapitału na tworzenie nowych usług lub produktów na podstawie nowych technologii. Chodzi o rozwiązania, które są efektem wcześniejszych prac badawczo-rozwojowych wyspecjalizowanych ośrodków zewnętrznych bądź wypracowanych we własnym zakresie, a także ich wdrożenie. Ich skutkiem ma być pojawienie się nowej usługi lub produktu - mówi Krzysztof Gulda, dyrektor departamentu innowacyjności w Ministerstwie Gospodarki.

Wyjaśnia, że inwestycje w urządzenia mogą być niezbędne, ale one nie są wprost dotowane. Dodaje, że mogą być objęte kredytem tylko wtedy, gdy towarzyszą transferowi technologii z ośrodków badawczych do firm bądź wypracowywaniu technologii i innowacji we własnym zakresie.

4 mln zł wyniesie górna granica premii technologicznej

ŁUKASZ KULIGOWSKI

lukasz.kuligowski@infor.pl

Współpraca KRZYSZTOF POLAK

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »