REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spółki powinny pamiętać o zgłoszeniu zmiany adresu

Monika Burzyńska

REKLAMA

Spółki, które zmieniają siedzibę, nie mogą lekceważyć obowiązku zgłoszenia tego faktu do Krajowego Rejestru Sądowego.

Zmiana siedziby firmy oznacza wiele dodatkowego wysiłku organizacyjnego. Jednak mimo to nie można zapominać o aktualizacji adresu spółki w KRS. Przekonał się o tym nasz czytelnik z Gdańska, który jest wspólnikiem małej spółki z o.o. W ferworze przeprowadzki wszyscy zapomnieli o zgłoszeniu tego faktu w KRS. O tym, jakie to może mieć skutki, przekonali się, gdy przyszedł do nich komornik z prawomocnym nakazem zapłaty. Nic nie pomogło tłumaczenie, że gdyby wiedzieli o pozwie, to z pewnością wyjaśniliby nieporozumienie i sąd nie wydałby nakazu zapłaty.

REKLAMA

Istotny jest adres podany w KRS

Bez wątpienia źródłem problemów spółki było zwlekanie ze zgłoszeniem nowego adresu do KRS. To z kolei spowodowało kłopoty z doręczaniem pism sądowych. Sądy korzystają bowiem z tzw. domniemania doręczenia. W związku z tym nie muszą szukać aktualnego adresu korespondencyjnego spółki. Pisma procesowe dla przedsiębiorców i wspólników spółek handlowych, wpisanych do rejestru sądowego, doręcza się bowiem na adres podany w rejestrze (chyba że strona wskazała inny adres dla doręczeń). Co więcej, jeżeli ostatni wpisany adres został wykreślony, jako niezgodny z rzeczywistym stanem rzeczy (i nie zgłoszono wniosku o wpisanie nowego), to nadal jest uważany za adres podany w rejestrze. Dla spółki oznacza to, że pisma wysyłane przez sąd na dotychczasowy adres uważa się za doręczone, nawet jeśli adresat ich nie odebrał i wrócą one do nadawcy. Mimo to są one dołączane do akt sprawy, tak jakby zostały doręczone.

Spółka nie dowie się o pozwie

Z tego powodu spółka, której udziałowcem jest nasz czytelnik, nie wiedziała o tym, że została pozwana. W związku z tym nie była w stanie bronić się i przedstawiać argumentów przemawiających na jej korzyść. Nie mogła również skorzystać z prawa do wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty. Miała na to czternaście dni od jego doręczenia. Jednak znów zastosowano domniemanie doręczenia i dlatego to uprawnienie miało jedynie teoretyczny charakter. Po czternastu dniach nakaz zapłaty uprawomocnił się, a wierzyciel mógł zgłosić się z nim do komornika, który przystąpił do egzekucji. Zaniedbując aktualizacji adresu w KRS spółka sama wydała na siebie wyrok.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

MONIKA BURZYŃSKA

monika.burzynska@infor.pl

OPINIA

MACIEJ SZULIKOWSKI

Kancelaria Prawna Szulikowski i Partnerzy

Domniemanie doręczenia jest stosowane nie tylko w przypadku postępowania nakazowego. Także w przypadku gdy sprawa będzie skierowana na zwykłą rozprawę, sąd nie musi ustalać nowego adresu spółki. Może więc kierować korespondencję na adres podany w KRS, zaś nieodbieranie jej przez adresata nie będzie blokowało postępowania. W takich przypadkach pozwany nie ma szans na wniesienie odpowiedzi na pozew. Pomimo jej braku sąd może wydać wyrok zaoczny. Wprawdzie można złożyć sprzeciw od takiego wyroku, ale i to może okazać się praktycznie niemożliwe, skoro sąd doręcza wszystkie pisma procesowe na adres wskazany w KRS.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

REKLAMA

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

REKLAMA

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

REKLAMA