REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spółki powinny pamiętać o zgłoszeniu zmiany adresu

Monika Burzyńska

REKLAMA

Spółki, które zmieniają siedzibę, nie mogą lekceważyć obowiązku zgłoszenia tego faktu do Krajowego Rejestru Sądowego.

Zmiana siedziby firmy oznacza wiele dodatkowego wysiłku organizacyjnego. Jednak mimo to nie można zapominać o aktualizacji adresu spółki w KRS. Przekonał się o tym nasz czytelnik z Gdańska, który jest wspólnikiem małej spółki z o.o. W ferworze przeprowadzki wszyscy zapomnieli o zgłoszeniu tego faktu w KRS. O tym, jakie to może mieć skutki, przekonali się, gdy przyszedł do nich komornik z prawomocnym nakazem zapłaty. Nic nie pomogło tłumaczenie, że gdyby wiedzieli o pozwie, to z pewnością wyjaśniliby nieporozumienie i sąd nie wydałby nakazu zapłaty.

REKLAMA

Istotny jest adres podany w KRS

Bez wątpienia źródłem problemów spółki było zwlekanie ze zgłoszeniem nowego adresu do KRS. To z kolei spowodowało kłopoty z doręczaniem pism sądowych. Sądy korzystają bowiem z tzw. domniemania doręczenia. W związku z tym nie muszą szukać aktualnego adresu korespondencyjnego spółki. Pisma procesowe dla przedsiębiorców i wspólników spółek handlowych, wpisanych do rejestru sądowego, doręcza się bowiem na adres podany w rejestrze (chyba że strona wskazała inny adres dla doręczeń). Co więcej, jeżeli ostatni wpisany adres został wykreślony, jako niezgodny z rzeczywistym stanem rzeczy (i nie zgłoszono wniosku o wpisanie nowego), to nadal jest uważany za adres podany w rejestrze. Dla spółki oznacza to, że pisma wysyłane przez sąd na dotychczasowy adres uważa się za doręczone, nawet jeśli adresat ich nie odebrał i wrócą one do nadawcy. Mimo to są one dołączane do akt sprawy, tak jakby zostały doręczone.

Spółka nie dowie się o pozwie

Z tego powodu spółka, której udziałowcem jest nasz czytelnik, nie wiedziała o tym, że została pozwana. W związku z tym nie była w stanie bronić się i przedstawiać argumentów przemawiających na jej korzyść. Nie mogła również skorzystać z prawa do wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty. Miała na to czternaście dni od jego doręczenia. Jednak znów zastosowano domniemanie doręczenia i dlatego to uprawnienie miało jedynie teoretyczny charakter. Po czternastu dniach nakaz zapłaty uprawomocnił się, a wierzyciel mógł zgłosić się z nim do komornika, który przystąpił do egzekucji. Zaniedbując aktualizacji adresu w KRS spółka sama wydała na siebie wyrok.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

MONIKA BURZYŃSKA

monika.burzynska@infor.pl

OPINIA

MACIEJ SZULIKOWSKI

Kancelaria Prawna Szulikowski i Partnerzy

Domniemanie doręczenia jest stosowane nie tylko w przypadku postępowania nakazowego. Także w przypadku gdy sprawa będzie skierowana na zwykłą rozprawę, sąd nie musi ustalać nowego adresu spółki. Może więc kierować korespondencję na adres podany w KRS, zaś nieodbieranie jej przez adresata nie będzie blokowało postępowania. W takich przypadkach pozwany nie ma szans na wniesienie odpowiedzi na pozew. Pomimo jej braku sąd może wydać wyrok zaoczny. Wprawdzie można złożyć sprzeciw od takiego wyroku, ale i to może okazać się praktycznie niemożliwe, skoro sąd doręcza wszystkie pisma procesowe na adres wskazany w KRS.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

REKLAMA

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

REKLAMA

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA