REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zamiast na system Pesel 2, będzie dodatkowe 50 mln zł na dotacje dla przedsiębiorców

Mariusz Gawrychowski

REKLAMA

Na opóźnieniu w realizacji systemu informatycznego PESEL 2 skorzystają przedsiębiorcy, którzy czekają na unijne dotacje z Poddziałania 2.2.1 w Programie Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw.

Dobra wiadomość dla firm, które czekają na unijne dotacje z Poddziałania 2.2.1 w programie Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw. Już niedługo kolejnych kilkudziesięciu przedsiębiorców będzie miało szanse na uzyskanie unijnego dofinansowania do swoich inwestycji.

REKLAMA

Wszystko dzięki opóźnieniom, które resort spraw wewnętrznych i administracji ma w budowie systemu informatycznego PESEL 2. Ponieważ nie uda się tego systemu ukończyć do połowy tego roku, pod koniec grudnia zapadła decyzja, by odebrać mu ok. 70 mln zł unijnej dotacji. Teraz Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zastanawia się, jak wykorzystać te pieniądze.

- Około 50 mln zł chcemy przesunąć na wsparcie dla przedsiębiorców w Poddziałaniu 2.2.1 - mówi Jerzy Kwieciński, wiceminister rozwoju regionalnego.

REKLAMA

Niestety, nie jest możliwe przeznaczenie całej zwolnionej kwoty na dotacje dla czekających firm, bowiem nie pozwalają na to unijne przepisy. Według nich przesunięcia między priorytetami w programie można było dokonywać do końca 2006 roku (PESEL 2 jest finansowany ze środków Priorytetu 1).

Jednak, jak wyjaśnia wiceminister, w unijnym prawie istnieje tzw. klauzula elastyczności, która pozwala na przesunięcie między priorytetami w dowolnym momencie do 2 proc. ich budżetu. Stąd wzięło się 50 mln zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pozostałe 20 mln zł resort chce przeznaczyć na dofinansowanie innego projektu informatycznego w administracji rządowej. Warunek jest jeden - musi on zostać ukończony do końca czerwca tego roku.

Na wsparcie czeka ponad 1,5 tys. przedsiębiorstw, których inwestycje zostały pozytywnie ocenione w konkursie przeprowadzonym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości na początku 2006 roku, ale zabrakło dla nich pieniędzy. Do końca 2007 roku Agencja podpisała umowy z 253 firmami, które dostały ponad 850 mln zł dotacji.

Szansą dla przedsiębiorców, którzy nie wezmą udziału w podziale dodatkowych 50 mln zł, mogą być oszczędności w realizacji pozostałych inwestycji. Pod koniec grudnia PARP informował, że spodziewa się pojawienia takich oszczędności, które planuje przeznaczyć na dotacje dla kolejnych firm.

ZNIKAJĄCY PESEL 2

Mimo że dotacja na budowę systemu PESEL 2 została przyznana Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji we wrześniu 2005 r., to przez ponad dwa lata resortowi udało się tylko wyłonić konsultanta (firmę Unizeto). Nie dokonano natomiast żadnych zakupów sprzętowych. To spowodowało, że pod koniec ubiegłego roku MSWiA zdecydowało o drastycznym ograniczeniu swoich planów związanych z PESEL 2 tylko do modernizacji centralnego elementu rejestru. Rażący brak skuteczności w budowie systemu spowodował, że w ciągu dwóch lat trzykrotnie odbierano ministerstwu część unijnego wsparcia. W grudniu 2006 r. zmniejszono wartość projektu z 200 mln zł do 167 mln zł, w październiku 2007 r. do 126 mln zł, a w grudniu 2007 r. do 31 mln zł.

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Firmy wciąż bardziej obawiają się odejścia kontrahenta niż utraty płynności finansowej. Faktury z odroczoną płatnością to już standard

  Zwłaszcza w branży produkcyjnej i transporcie opcja płatności odroczonej od 7 do 30 dni stała się praktyką powszechnie stosowaną. Choć dla firm czekanie na należność wiąże się z ryzykiem i niedogodnościami – same muszą się w tym czasie kredytować – to w 2024 roku nie mają w planach odchodzenia od tej praktyki.

  BGK będzie mógł udzielać gwarancji spłaty kredytów mikrofirmom oraz małym i średnim przedsiębiorstwom. Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie 29 marca 2024 r.

  BGK będzie mógł gwarantować kredyty dla MŚP w ramach programu InvestEU. Jaka pomoc dla MŚP?

  Nie masz w tym miesiącu 1600,32 zł na składki dla ZUS? Nim zbankrutujesz czekając na rządowe wakacje od ZUS, zawieś działalność gospodarczą

  Obiecane przez rząd wakacje od ZUS będą nieprędko, a życie toczy się szybko. Od 5 lutego, z oficjalnego komunikatu ZUS wiadomo, ile trzeba będzie odprowadzić na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne za okres od stycznia do grudnia 2024 r. To już więcej niż przed waloryzacją wynosi minimalna emerytura. Co więc robić gdy kolejny miesiąc czeka się na zapłatę faktury, w kasie firmowej pusto, a ZUS upomina się o składki.
  Na pewno nie czekać na obiecane wakacje od ZUS, ale po prostu zawiesić działalność gospodarczą na ten czas.

  Opłata roczna BDO w 2024 r. W lutym upływa ważny termin

  Przedsiębiorcy wpisani do Bazy Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarce Odpadami (BDO) powinni pamiętać o uiszczeniu opłaty rocznej. Jaki jest termin na wniesienie opłaty w 2024 roku?

  REKLAMA

  ESG jako klucz do zrównoważonego biznesu

  W czasach, gdzie zrównoważony rozwój i odpowiedzialność społeczna stają się kluczowymi determinantami sukcesu przedsiębiorstw, Beata Drzazga założyciel BetaMed SA i inicjator wielu projektów zarówno w kraju, jak i za granicą, dzieli się swoim doświadczeniem i przemyśleniami na temat wprowadzania zasad ESG (Environmental, Social, and Governance) w praktyce biznesowej.

  Przedsiębiorcy lepiej oceniają koniunkturę więc śmielej kupują samochody. W 2024 r. wróciła niechęć do elektryków

  W 2024 roku zakupem samochodu zainteresowany jest co czwarty przedsiębiorca. To podobnie jak przed dwunastoma miesiącami. Wynik w 2024 r. może być w rzeczywistości jeszcze lepszy, ponieważ 16 proc. ankietowanych nie umiało na etapie badania jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o zamiar zakupu samochodu.

  KAS: uwaga na podrobione, nielegalne środki ochrony roślin

  Rozpoczęła się właśnie VI. edycja kampanii edukacyjnej Krajowej Administracji Skarbowej, Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Policji oraz Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin przestrzegającej przed oszustami oferującymi nielegalne, w tym podrobione, środki ochrony roślin. Kampania prowadzona jest pod hasłem „Kupując podróbki, tracisz wiele razy!". 

  Rejestracja spółek od A do Z. Sprawdź nasz poradnik!

  W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. Niektórzy robią to w pojedynkę, inni proponują współpracę znajomym lub prosperującym przedsiębiorcom. W ten sposób powstają spółki, wymagające odpowiedzialnej opieki prawnej i księgowości. Sprawdź, od czego zacząć!

  REKLAMA

  Protesty rolników w całej Europie. Jakie są powody? O co im chodzi?

  Protesty rolników trwają od kilku tygodniu w wielu krajach europejskich, m.in. w Niemczech, Francji, Włoszech, Grecji, Czechach i na Węgrzech. Rolnicy protestują przeciwko niskim cenom produktów rolnych, Europejskiemu Zielonemu Ładowi i taniemu importowi produktów rolniczych spoza Unii Europejskiej.

  Pompa ciepła, magazyn energii, fotowoltaika teraz dostępne w leasingu europejskim dla sklepów, punktów usługowych i rolników

  Teraz przedsiębiorcy, małe i średnie firmy produkcyjne, sklepy, salony samochodowe czy rolnicy, mogą ubiegać się o leasing pojazdów elektrycznych, instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła, magazynów energii oraz maszyn i urządzeń na atrakcyjnych warunkach. Są nowe środki finansowe pozwalające zwiększyć ofertę – i to na korzystniejszych niż uprzednio warunkach.

  REKLAMA