Przychód musi być przypisany pracownikowi
REKLAMA
REKLAMA
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zajął się rozliczaniem dodatkowych świadczeń oferowanych pracownikom przez pracodawców. Zdaniem sądu, w sytuacji gdy pracodawca zbiorowo ubezpiecza pracowników i wykupuje polisę ubezpieczeniową dla kilku pracowników, a opłata za tę polisę jest zryczałtowana, niezbędne jest wykazanie, że możliwa jest identyfikacja ceny konkretnej usługi ponoszonej na rzecz konkretnego pracownika. Sąd podkreślił, że dyrektor izby skarbowej (którego decyzja była przedmiotem skargi), stwierdzając, że wykupione przez spółkę ubezpieczenie jest przychodem pracownika, zobowiązany był do przedstawienia w uzasadnieniu zaskarżonej decyzji, czy i w jaki sposób mogła określić przychód z tytułu tego ubezpieczenia, który przypadał na konkretnego pracownika. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewiduje bowiem doliczania do dochodu pracownika wartości świadczeń ponoszonych przez pracodawcę na rzecz pracownika, w sytuacji gdy nie można określić wartości świadczenia z przyczyn faktycznych i prawnych.
REKLAMA
Według WSA dyrektor izby nie wyjaśnił - a powinien - w jakiej wysokości przychód miałby zostać przypisany pracownikom objętym ubezpieczeniem. Niewystarczające jest stwierdzenie izby, że w momencie opłacania składki wiadomo, jaki jest zakres ubezpieczenia poszczególnych pracowników, zatem możliwa jest również wycena nieodpłatnego świadczenia w postaci wykupu polisy ubezpieczeniowej dla poszczególnych pracowników według zasad określonych w art. 11 ust. 2-2b ustawy o PIT.
WSA przyznał rację warszawskiej izbie w zakresie momentu powstania przychodu dla konkretnego pracownika. Powstaje on w momencie wykupienia przez pracodawcę usługi u ubezpieczyciela, gdy możliwe byłoby określenie składki ubezpieczenia odrębnie dla każdego pracownika. Sąd podkreślił, że błędne jest przekonanie, że przychód po stronie pracowników powstanie dopiero w przypadku zajścia zdarzenia i wypłaty z jego tytułu kwoty ubezpieczenia. Orzeczenie jest nieprawomocne.
Wyrok WSA w Warszawie z 10 grudnia 2007 r., sygn. akt III SA/Wa 1302/07
WAŻNE!
W przypadku usług zakupionych przez pracodawcę wartość pieniężną tych świadczeń dla celów podatkowych ustala się według cen zakupu. Pracodawca jest zobowiązany do doliczenia do przychodu pracownika wartości faktycznie otrzymanych przez pracownika świadczeń, stosując ceny zakupu usług
Ewa Matyszewska
ewa.matyszewska@infor.pl
REKLAMA
REKLAMA