Prawa wierzyciela w spółkach z o.o. podlegają ograniczeniom
REKLAMA
Artykuł 9102 par. 1 kodeksu postępowania cywilnego wywołuje wątpliwości interpretacyjne. Stanowi on, że z mocy zajęcia wierzyciel może wykonywać uprawnienia majątkowe dłużnika wynikające z zajętego prawa oraz podejmować działania niezbędne do zachowania prawa. W doktrynie pojawił się pogląd, że może wykonywać także prawo głosu i inne uprawnienia organizacyjne.
REKLAMA
REKLAMA
Pogląd ten podważył SN w uchwale z 14 września 2005 r. (sygn. akt IIICZP 57/ 05). Wskazał, że uprawnienia cząstkowe składające się na prawo wspólnika są uwarunkowane interesami ekonomicznymi, a przyznanie wierzycielowi możliwości wykonywania praw organizacyjnych, mogłoby prowadzić do nadmiernej ingerencji w działalność spółki. Zdaniem sądu, uprawnienia organizacyjne w spółce powinien wykonywać wspólnik będący dłużnikiem. Wierzyciel może tylko złożyć wniosek do sądu o ustanowienie zarządcy.
Sąd Najwyższy ograniczył więc uprawnienia wierzyciela do prawa uczestnictwa w zgromadzeniu wspólników i głosowania nad uchwałami podejmowanymi przez wspólników na mocy egzekucyjnego zajęcia udziałów w spółce z o.o.
MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ
malgorzata.piasecka@infor.pl
REKLAMA
REKLAMA