reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Ekonomiści: inflacja może przekroczyć 5 proc.

Ekonomiści: inflacja może przekroczyć 5 proc.

Ceny w grudniu 2007 r. były przynajmniej o 4 proc. wyższe niż przed rokiem, a tegoroczne maksimum inflacja powinna osiągnąć w I kwartale. W styczniu i lutym w ujęciu rocznym wyniesie 4,1-4,2 proc.


Jutro GUS ogłosi, o ile w grudniu wzrosły ceny usług i towarów konsumpcyjnych. O ile ekonomiści są w większości zgodni z prognozą Ministerstwa Finansów, że inflacja w grudniu wzrosła do 4 proc. z 3,6 proc. w listopadzie, o tyle dalszy przebieg ścieżki inflacyjnej budzi już większe wątpliwości.

- Spodziewamy się, że swój szczyt inflacja osiągnie w I kwartale. W styczniu prognozujemy jej wzrost do 4,1 proc., potem będzie spadała, ale w II połowie roku wzrośnie w okolicach sierpnia do 4 proc. W grudniu możemy osiągnąć poziom 3,6 proc. - podkreśla Maja Goettig, ekonomistka z Banku BPH.

Sierpniowe ponowne odbicie inflacji to wynik punktu odniesienia z 2007 roku. Wtedy roczny wskaźnik cen wyniósł 1,5 proc.

Ale jej były kolega z BPH, a obecnie ekonomista Pekao, Marcin Mrowiec wskazuje na zdecydowanie wyższą dynamikę cen.

- Presja inflacyjna będzie rosła, a efekt bazy sprawi, że w sierpniu inflacja może przekroczyć 5 proc. i wyniesie 5,1 proc. - zaznacza.

W piątkowym wywiadzie dla GP Halina Wasilewska-Trenkner powiedziała, że jeśli Rada Polityki Pieniężnej nie podnosiłaby dalej wysokości stóp procentowych, to inflacja mogłaby osiągnąć poziom nawet 6 proc. Jej zdaniem główna stopa NBP powinna wzrosnąć do co najmniej 6 proc., aby spowodować powrót inflacji do celu inflacyjnego, czyli 2,5 proc.

Arkadiusz Krześniak, główny ekonomista Deutsche Banku Polska, uważa tak pesymistyczną prognozę za przedwczesną.

- Nasze prognozy wskazują, że inflacja osiągnie maksimum 4,2 proc. w styczniu, a następnie ustabilizuje się i zacznie powoli spadać do końca roku. Prawdopodobieństwo tak silnego szoku inflacyjnego jest raczej niewielkie, i nie widzimy czynników, które mogłyby podnieść inflację do tego poziomu w najbliższym czasie - podkreśla ekonomista Deutsche Banku.

Przyczyny wzrostu inflacji się nie zmieniają: to rosnące ceny paliw, żywności oraz podwyżki cen energii i oczekiwane podwyżki cen gazu.

O tym, że ekonomiści mają dużo wątpliwości co do tegorocznego przebiegu ścieżki inflacyjnej, najlepiej świadczą prognozy inflacji na koniec 2008 roku. Mieszczą się one bowiem w przedziale od 2,7 do 3,8 proc. przy średniej na poziomie 3,3 proc.

- Pod koniec roku efekt bazy zacznie działać w drugą stronę, a dodatkowo możemy mieć do czynienia ze spowolnieniem gospodarki i inflacja obniży się do 3,8 proc. w grudniu - mówi Marcin Mrowiec. Ale już zdaniem ekonomistów BZ WBK roczna inflacja obniży się do 2,7-2,8 proc.

Prognozy GP

PaweŁ CzuryŁo

pawel.czurylo@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mirosław Siwiński

Radca Prawny nr wpisu WA-9949 Doradca Podatkowy nr wpisu 09923

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama