REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ekonomiści: inflacja może przekroczyć 5 proc.

Paweł Czuryło

REKLAMA

Ceny w grudniu 2007 r. były przynajmniej o 4 proc. wyższe niż przed rokiem, a tegoroczne maksimum inflacja powinna osiągnąć w I kwartale. W styczniu i lutym w ujęciu rocznym wyniesie 4,1-4,2 proc.

Jutro GUS ogłosi, o ile w grudniu wzrosły ceny usług i towarów konsumpcyjnych. O ile ekonomiści są w większości zgodni z prognozą Ministerstwa Finansów, że inflacja w grudniu wzrosła do 4 proc. z 3,6 proc. w listopadzie, o tyle dalszy przebieg ścieżki inflacyjnej budzi już większe wątpliwości.

REKLAMA

- Spodziewamy się, że swój szczyt inflacja osiągnie w I kwartale. W styczniu prognozujemy jej wzrost do 4,1 proc., potem będzie spadała, ale w II połowie roku wzrośnie w okolicach sierpnia do 4 proc. W grudniu możemy osiągnąć poziom 3,6 proc. - podkreśla Maja Goettig, ekonomistka z Banku BPH.

Sierpniowe ponowne odbicie inflacji to wynik punktu odniesienia z 2007 roku. Wtedy roczny wskaźnik cen wyniósł 1,5 proc.

Ale jej były kolega z BPH, a obecnie ekonomista Pekao, Marcin Mrowiec wskazuje na zdecydowanie wyższą dynamikę cen.

- Presja inflacyjna będzie rosła, a efekt bazy sprawi, że w sierpniu inflacja może przekroczyć 5 proc. i wyniesie 5,1 proc. - zaznacza.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W piątkowym wywiadzie dla GP Halina Wasilewska-Trenkner powiedziała, że jeśli Rada Polityki Pieniężnej nie podnosiłaby dalej wysokości stóp procentowych, to inflacja mogłaby osiągnąć poziom nawet 6 proc. Jej zdaniem główna stopa NBP powinna wzrosnąć do co najmniej 6 proc., aby spowodować powrót inflacji do celu inflacyjnego, czyli 2,5 proc.

Arkadiusz Krześniak, główny ekonomista Deutsche Banku Polska, uważa tak pesymistyczną prognozę za przedwczesną.

- Nasze prognozy wskazują, że inflacja osiągnie maksimum 4,2 proc. w styczniu, a następnie ustabilizuje się i zacznie powoli spadać do końca roku. Prawdopodobieństwo tak silnego szoku inflacyjnego jest raczej niewielkie, i nie widzimy czynników, które mogłyby podnieść inflację do tego poziomu w najbliższym czasie - podkreśla ekonomista Deutsche Banku.

Przyczyny wzrostu inflacji się nie zmieniają: to rosnące ceny paliw, żywności oraz podwyżki cen energii i oczekiwane podwyżki cen gazu.

REKLAMA

O tym, że ekonomiści mają dużo wątpliwości co do tegorocznego przebiegu ścieżki inflacyjnej, najlepiej świadczą prognozy inflacji na koniec 2008 roku. Mieszczą się one bowiem w przedziale od 2,7 do 3,8 proc. przy średniej na poziomie 3,3 proc.

- Pod koniec roku efekt bazy zacznie działać w drugą stronę, a dodatkowo możemy mieć do czynienia ze spowolnieniem gospodarki i inflacja obniży się do 3,8 proc. w grudniu - mówi Marcin Mrowiec. Ale już zdaniem ekonomistów BZ WBK roczna inflacja obniży się do 2,7-2,8 proc.

Prognozy GP

PaweŁ CzuryŁo

pawel.czurylo@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  REKLAMA

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  REKLAMA

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  REKLAMA