reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Każdy wierzyciel może zabezpieczyć pieniądze

Każdy wierzyciel może zabezpieczyć pieniądze

Zastawem rejestrowym będzie można zabezpieczyć każdą wierzytelność. Sądy będą wydawać informacje, odpisy i zaświadczenia z rejestru zastawów drogą elektroniczną.


ZMIANA PRAWA

Rząd przyjął projekt ustawy o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów oraz o zmianie innych ustaw. Nie będzie już zamkniętej listy wierzycieli uprawnionych do ochrony swoich wierzytelności zastawem rejestrowym. Każdy będzie mógł zawrzeć na piśmie umowę o zastawie rejestrowym.

- Wprowadzenie zmian do ustawy jest konieczne i powinno odbyć się jak najszybciej - uważa Jerzy Bańka, dyrektor do spraw legislacyjnoprawnych ze Związku Banków Polskich. Powinny zostać zniesione biurokratyczne bariery związane ze skomplikowaną procedurą ustanawiania zastawu.

Chodzi o to, aby uniknąć sytuacji, że zabezpieczenie w postaci zastawu rejestrowego przestanie być stosowane w obrocie gospodarczym - dodaje Jerzy Bańka.

Przedmiotem zastawu rejestrowego będą mogły być rzeczy ruchome i zbywalne prawa majątkowe. Można go będzie ustanowić nawet wówczas, gdy zbywca nabędzie przedmiot zastawu w przyszłości. Skutecznie zostanie taki przedmiot obciążony zastawem dopiero wówczas, gdy zastawca go nabędzie. Nie będzie go można ustanowić jedynie na statkach morskich i statkach w budowie mogących być przedmiotem hipoteki morskiej oraz na wierzytelnościach i prawach mogących być przedmiotem hipoteki. Natomiast przeniesienie zastawu będzie możliwe tylko razem z przeniesieniem wierzytelności nim zabezpieczonej.

Projekt ustawy wprowadza elektroniczny dostęp do rejestru zastawów. Wnioski składane drogą elektroniczną muszą być opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym, weryfikowanym przy pomocy kwalifikowanego certyfikatu. Wpis do rejestru zastawów będzie dokonywany na wniosek zastawnika, zastawcy albo z urzędu. Wniosek będzie można złożyć również w formie papierowej na urzędowym formularzu.

Drogą elektroniczną będą wydawane odpisy i zaświadczenia z rejestru zastawów oraz udzielane informacje przez Centralną Informację o Zastawach Rejestrowych. Natomiast moc dokumentów urzędowych wydawanych przez sądy będą miały tylko odpisy i zaświadczenia wydawane przez Centralną Informację w formie papierowej.

- Przyczyną tego jest brak przepisów o elektronicznej pieczęci w ustawie o podpisie elektronicznym - wyjaśnia adwokat Maria Urbańska z Kancelarii Kosiński i Wspólnicy.

W związku z nowelizacją ustawy o zastawie rejestrowym projekt proponuje też wprowadzić zmiany do dwóch ustaw: prawa własności przemysłowej i prawa lotniczego. Będzie można skutecznie ustanawiać zastaw rejestrowy na patencie. Nastąpi to z chwilą wpisu do rejestru zastawów.

Przedmiotem zastawu rejestrowego będą mogły być też samoloty podlegające wpisowi do rejestru cywilnych statków powietrznych.

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

BlaBlaCar.pl

– wspólne przejazdy: oszczędności i ekologia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama