| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Stan budynku sprawdzą fachowcy

Stan budynku sprawdzą fachowcy

Właściciel i zarządca odpowiadają za zapewnienie bezpieczeństwa użytkowania obiektu budowlanego.


W ciągu ostatnich trzech miesięcy terenowe organy nadzoru budowlanego ustalały, czy w ponad 15 tys. obiektów wielkopowierzchniowych właściciele i zarządcy przeprowadzili okresowe kontrole. Ich termin minął w listopadzie 2007 r. Wpłynęło 125 zawiadomień o złym stanie technicznym budynków, który mógłby spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi i bezpieczeństwa mienia. Organy nadzoru budowlanego pojęły natychmiastowe działania w 95 proc. przypadków wskazanych w zawiadomieniach.

Obiekty wielkopowierzchniowe o powierzchni zabudowy przekraczającej 2 tys. m.kw. lub o powierzchni dachu przekraczającej 1 tys. m.kw. powinny być kontrolowane co najmniej dwa razy w roku. Kontrole muszą się odbyć w terminach do 31 maja i do 30 listopada. Odpowiedzialność za ich przeprowadzenie spoczywa na zarządcach albo właścicielach obiektów. To oni zlecają je osobom mającym kwalifikacje budowlane. Przewidują to obowiązujące od 20 czerwca 2007 r. znowelizowane przepisy prawa budowlanego.

W ramach kontroli okresowej raz w roku należy sprawdzić stan techniczny elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne, instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska oraz instalacji gazowych i przewodów kominowych. Natomiast raz na pięć lat trzeba sprawdzić stan techniczny i przydatność do użytkowania obiektu, jego estetykę i otoczenie.

Małgorzata Piasecka -Sobkiewicz

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Comarch

Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK