REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urzędy podatkowe chcą być bliżej biznesu

Vanessa Houlder

REKLAMA

Dużym firmom będzie się proponować bliższą współpracę z urzędami podatkowymi - wynika z planów Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

Na zwołanym przez OECD w Kapsztadzie spotkaniu przedstawiciele organów podatkowych z około czterdziestu państw uzgodnili, że rozwijanie wzmożonych kontaktów z podatnikami byłoby korzystne zarówno dla przedsiębiorstw, jak i dla urzędów odpowiedzialnych za dochody państwa, gdyż spolegliwych podatników można by nagradzać ograniczeniem liczby kontroli. Umożliwiłoby to władzom skarbowym skupienie wysiłków na nadzorowaniu firm, które nie zgodzą się na taką współpracę.

REKLAMA

REKLAMA

Na kapsztadzkim spotkaniu panował nastrój bardziej pojednawczy niż podczas podobnego zgromadzenia w Seulu dwa lata temu, kiedy to firmy biegłych księgowych, prawników i banki oskarżono o promowanie rozwiązań, które prowadzą do minimalizacji zobowiązań podatkowych i które są nie do przyjęcia dla władz.

Zmiana podejścia ma na celu zmniejszenie popytu na usługi firm, specjalizujących się w planowaniu podatkowym. Duże firmy audytorskie również podkreślają swoją chęć współpracy z organami skarbowymi.

Jednak w komunikacie wydanym po spotkaniu w Kapsztadzie stwierdza się, że nadal są one zaniepokojone faktem, iż niektóre banki inwestycyjne odgrywają znaczącą rolę w rozwoju i wcielaniu w życie agresywnego planowania podatkowego, zarówno dla klientów, jak i do własnych celów, zwłaszcza jeśli chodzi o ich operacje na rynku międzybankowym i kwestie właścicielskie.

Władze podatkowe - które frustruje własna niemożność przeniknięcia niejasnych rozwiązań stosowanych w tzw. strukturyzowanych instrumentach finansowych - uzgodniły, że zanim zaproponują bankom inwestycyjnym bliższą współpracę, przyjrzą się dokładniej ich działalności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Rozwiązania, obejmujące współdziałanie przedsiębiorstw, doradców podatkowych oraz urzędów skarbowych zastosowano już pilotażowo w USA, Irlandii i Holandii, a ostatnio wprowadził je brytyjski Urząd Podatkowy i Celny (Revenue & Cutoms).

Niektóre firmy amerykańskie niezbyt entuzjastycznie podchodzą do pomysłu bliższej współpracy na skutek obaw, że może to się skończyć tak, że wprawdzie ujawnią władzom podatkowym (czyli Internal Revenue Service) więcej informacji, ale wcale nie będą przez nie lepiej traktowane.

Dave Hartnett, obecny prezes brytyjskiego Revenue & Cutoms ostrzegł, że gdyby się nie udało osiągnąć wzmożonych kontaktów z podatnikami, władze skarbowe mogłyby powrócić do rygorystycznego podejścia, zaprezentowanego w Seulu.

- Wiele przesłanek pozwala sądzić, że choć może nie była to propozycja ostatniej szansy, to bardzo jej bliska. Jego zdaniem firmy księgowe bardzo chętnie nawiązują współpracę z władzami podatkowymi, banki natomiast są do niej mniej skłonne.

VANESSA HOULDER

Tłum. A.G.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

Dlaczego premiera kontraktów na Ethereum jest ważną chwilą dla kryptowalut

Debiut funduszy ETF na największą z kryptowalut, czyli bitcoin, okazał się absolutnym sukcesem. Premiera tego instrumentu inwestycyjnego opartego o kryptowalutę pozwoliła na dostęp do zakupów BTC inwestorom instytucjonalnym, a to podbiło cenę do kryptowaluty do rekordowych poziomów. Choć regulacyjna saga i batalia banków inwestycyjnych oraz emitentów funduszy trwała kilka lat, zakończyła się sukcesem. W marcu bitcoin osiągnął rekordową cenę ponad $73 000 i choć od tamtej pory jego kurs uległ korekcie, to nadal utrzymuje się powyżej $63 000, a więc znacznie wyżej niż w ubiegłych latach. 

Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

REKLAMA

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

REKLAMA

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

REKLAMA