REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urzędy podatkowe chcą być bliżej biznesu

Vanessa Houlder

REKLAMA

Dużym firmom będzie się proponować bliższą współpracę z urzędami podatkowymi - wynika z planów Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

Na zwołanym przez OECD w Kapsztadzie spotkaniu przedstawiciele organów podatkowych z około czterdziestu państw uzgodnili, że rozwijanie wzmożonych kontaktów z podatnikami byłoby korzystne zarówno dla przedsiębiorstw, jak i dla urzędów odpowiedzialnych za dochody państwa, gdyż spolegliwych podatników można by nagradzać ograniczeniem liczby kontroli. Umożliwiłoby to władzom skarbowym skupienie wysiłków na nadzorowaniu firm, które nie zgodzą się na taką współpracę.

REKLAMA

REKLAMA

Na kapsztadzkim spotkaniu panował nastrój bardziej pojednawczy niż podczas podobnego zgromadzenia w Seulu dwa lata temu, kiedy to firmy biegłych księgowych, prawników i banki oskarżono o promowanie rozwiązań, które prowadzą do minimalizacji zobowiązań podatkowych i które są nie do przyjęcia dla władz.

Zmiana podejścia ma na celu zmniejszenie popytu na usługi firm, specjalizujących się w planowaniu podatkowym. Duże firmy audytorskie również podkreślają swoją chęć współpracy z organami skarbowymi.

Jednak w komunikacie wydanym po spotkaniu w Kapsztadzie stwierdza się, że nadal są one zaniepokojone faktem, iż niektóre banki inwestycyjne odgrywają znaczącą rolę w rozwoju i wcielaniu w życie agresywnego planowania podatkowego, zarówno dla klientów, jak i do własnych celów, zwłaszcza jeśli chodzi o ich operacje na rynku międzybankowym i kwestie właścicielskie.

Władze podatkowe - które frustruje własna niemożność przeniknięcia niejasnych rozwiązań stosowanych w tzw. strukturyzowanych instrumentach finansowych - uzgodniły, że zanim zaproponują bankom inwestycyjnym bliższą współpracę, przyjrzą się dokładniej ich działalności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Rozwiązania, obejmujące współdziałanie przedsiębiorstw, doradców podatkowych oraz urzędów skarbowych zastosowano już pilotażowo w USA, Irlandii i Holandii, a ostatnio wprowadził je brytyjski Urząd Podatkowy i Celny (Revenue & Cutoms).

Niektóre firmy amerykańskie niezbyt entuzjastycznie podchodzą do pomysłu bliższej współpracy na skutek obaw, że może to się skończyć tak, że wprawdzie ujawnią władzom podatkowym (czyli Internal Revenue Service) więcej informacji, ale wcale nie będą przez nie lepiej traktowane.

Dave Hartnett, obecny prezes brytyjskiego Revenue & Cutoms ostrzegł, że gdyby się nie udało osiągnąć wzmożonych kontaktów z podatnikami, władze skarbowe mogłyby powrócić do rygorystycznego podejścia, zaprezentowanego w Seulu.

- Wiele przesłanek pozwala sądzić, że choć może nie była to propozycja ostatniej szansy, to bardzo jej bliska. Jego zdaniem firmy księgowe bardzo chętnie nawiązują współpracę z władzami podatkowymi, banki natomiast są do niej mniej skłonne.

VANESSA HOULDER

Tłum. A.G.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Firmy wciąż bardziej obawiają się odejścia kontrahenta niż utraty płynności finansowej. Faktury z odroczoną płatnością to już standard

  Zwłaszcza w branży produkcyjnej i transporcie opcja płatności odroczonej od 7 do 30 dni stała się praktyką powszechnie stosowaną. Choć dla firm czekanie na należność wiąże się z ryzykiem i niedogodnościami – same muszą się w tym czasie kredytować – to w 2024 roku nie mają w planach odchodzenia od tej praktyki.

  BGK będzie mógł udzielać gwarancji spłaty kredytów mikrofirmom oraz małym i średnim przedsiębiorstwom. Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie 29 marca 2024 r.

  BGK będzie mógł gwarantować kredyty dla MŚP w ramach programu InvestEU. Jaka pomoc dla MŚP?

  Nie masz w tym miesiącu 1600,32 zł na składki dla ZUS? Nim zbankrutujesz czekając na rządowe wakacje od ZUS, zawieś działalność gospodarczą

  Obiecane przez rząd wakacje od ZUS będą nieprędko, a życie toczy się szybko. Od 5 lutego, z oficjalnego komunikatu ZUS wiadomo, ile trzeba będzie odprowadzić na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne za okres od stycznia do grudnia 2024 r. To już więcej niż przed waloryzacją wynosi minimalna emerytura. Co więc robić gdy kolejny miesiąc czeka się na zapłatę faktury, w kasie firmowej pusto, a ZUS upomina się o składki.
  Na pewno nie czekać na obiecane wakacje od ZUS, ale po prostu zawiesić działalność gospodarczą na ten czas.

  Opłata roczna BDO w 2024 r. W lutym upływa ważny termin

  Przedsiębiorcy wpisani do Bazy Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarce Odpadami (BDO) powinni pamiętać o uiszczeniu opłaty rocznej. Jaki jest termin na wniesienie opłaty w 2024 roku?

  REKLAMA

  ESG jako klucz do zrównoważonego biznesu

  W czasach, gdzie zrównoważony rozwój i odpowiedzialność społeczna stają się kluczowymi determinantami sukcesu przedsiębiorstw, Beata Drzazga założyciel BetaMed SA i inicjator wielu projektów zarówno w kraju, jak i za granicą, dzieli się swoim doświadczeniem i przemyśleniami na temat wprowadzania zasad ESG (Environmental, Social, and Governance) w praktyce biznesowej.

  Przedsiębiorcy lepiej oceniają koniunkturę więc śmielej kupują samochody. W 2024 r. wróciła niechęć do elektryków

  W 2024 roku zakupem samochodu zainteresowany jest co czwarty przedsiębiorca. To podobnie jak przed dwunastoma miesiącami. Wynik w 2024 r. może być w rzeczywistości jeszcze lepszy, ponieważ 16 proc. ankietowanych nie umiało na etapie badania jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o zamiar zakupu samochodu.

  KAS: uwaga na podrobione, nielegalne środki ochrony roślin

  Rozpoczęła się właśnie VI. edycja kampanii edukacyjnej Krajowej Administracji Skarbowej, Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Policji oraz Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin przestrzegającej przed oszustami oferującymi nielegalne, w tym podrobione, środki ochrony roślin. Kampania prowadzona jest pod hasłem „Kupując podróbki, tracisz wiele razy!". 

  Rejestracja spółek od A do Z. Sprawdź nasz poradnik!

  W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. Niektórzy robią to w pojedynkę, inni proponują współpracę znajomym lub prosperującym przedsiębiorcom. W ten sposób powstają spółki, wymagające odpowiedzialnej opieki prawnej i księgowości. Sprawdź, od czego zacząć!

  REKLAMA

  Protesty rolników w całej Europie. Jakie są powody? O co im chodzi?

  Protesty rolników trwają od kilku tygodniu w wielu krajach europejskich, m.in. w Niemczech, Francji, Włoszech, Grecji, Czechach i na Węgrzech. Rolnicy protestują przeciwko niskim cenom produktów rolnych, Europejskiemu Zielonemu Ładowi i taniemu importowi produktów rolniczych spoza Unii Europejskiej.

  Pompa ciepła, magazyn energii, fotowoltaika teraz dostępne w leasingu europejskim dla sklepów, punktów usługowych i rolników

  Teraz przedsiębiorcy, małe i średnie firmy produkcyjne, sklepy, salony samochodowe czy rolnicy, mogą ubiegać się o leasing pojazdów elektrycznych, instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła, magazynów energii oraz maszyn i urządzeń na atrakcyjnych warunkach. Są nowe środki finansowe pozwalające zwiększyć ofertę – i to na korzystniejszych niż uprzednio warunkach.

  REKLAMA