REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

60 mln euro dotacji, ale tylko część dla przedsiębiorców

Mariusz Gawrychowski

REKLAMA

1 lutego rozpocznie się ostatni nabór wniosków o tzw. norweskie wsparcie. Do wzięcia jest ponad 60 mln euro.

Od 1 lutego do końca marca będzie trwał ostatni nabór wniosków na dotacje z Norweskiego Mechanizmu Finansowego i Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Tak jak w poprzednim konkursie, który odbył się wiosną ubiegłego roku (o budżecie 180 mln euro), to samorządowcy będą zainteresowani pozyskaniem dofinansowania do swoich inwestycji. Zdaniem ekspertów, przedsiębiorcy mają małe możliwości skorzystania na norweskich dotacjach.

REKLAMA

REKLAMA

Oba mechanizmy finansowe to pomoc zbliżona do funduszy unijnych, która została obiecana nowym krajom członkowskim UE przez stowarzyszone z Unią państwa: Norwegię, Islandię i Liechtenstein. W sumie Polska dostała do wykorzystania ponad 530 mln euro. Większość tych środków została już rozdysponowana podczas poprzednich dwóch konkursów.

Największą pulę w tegorocznym naborze będzie miało działanie dotyczące wdrażania przepisów związanych z naszą obecnością w strefie Schengen. Na ten cel zostanie przeznaczonych blisko 23 mln euro. Ponad 15 mln euro będzie do podziału na projekty związane z działaniami transgranicznymi. W obu przypadkach głównymi adresatami wsparcia są samorządy.

Jest jednak szansa, że Norwegia przekaże Polsce kolejną pulę pieniędzy. Zdaniem Janusza Mikuły, wiceministra rozwoju regionalnego, będzie to zależało od oceny skutków inwestycji, które zostaną zrealizowane ze środków z Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

- Jeśli strona norweska będzie zadowolona, to będziemy mogli przystąpić z nią do negocjacji na temat kontynuowania wsparcia - mówi wiceminister. Zastrzega jednak, że te środki będą dostępne najwcześniej w latach 2009-2010.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nawet jeżeli Norwegia nie zdecyduje się przyznać Polsce kolejnej transzy wsparcia, w tym roku ma wystartować inne źródło dotacji - Mechanizm Szwajcarski. Zgodnie z podpisaną w 2007 roku umową Polska dostanie ok. 1 mld zł. To połowa całej kwoty, jaką Szwajcaria zdecydowała się przeznaczyć na wsparcie nowych państw członkowskich UE.

- Wstępny termin uruchomienia pierwszych naborów to koniec marca - mówi Janusz Mikuła.

Dostępne tzw. norweskie dotacje (w mln euro)

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Mariusz Gawrychowski

mariusz.gawrychowski@infor.pl

OPINIA

EWA RUTCZYŃSKA

konsultant w Dziale Doradztwa Europejskiego Accreo Taxand

Przedsiębiorcy będą mogli się ubiegać o wsparcie w ramach priorytetu 2 Promowanie zrównoważonego rozwoju oraz Priorytetu 8 Ochrona środowiska, ze szczególnym uwzględnieniem wzmocnienia zdolności administracyjnych. Alokacja finansowa na powyższe priorytety wyniesie odpowiednio 7,4 mln euro oraz 4,66 mln euro. Przedsiębiorcy będą mogli liczyć maksymalnie na dofinansowanie w wysokości 60 proc. kosztów kwalifikowanych projektu. Atrakcyjność przedmiotowego źródła wsparcia z punktu widzenia rozwijania działalności inwestycyjnej przedsiębiorcy jest jednakże ograniczona. Wsparciem objęte zostaną głównie projekty o charakterze miękkim, tj. kampanie informacyjne, akcje edukacyjne, szkolenia, mające na celu propagowanie zasad zrównoważonego rozwoju wśród władz i społeczeństwa, czy też wzmocnienie działań administracji publicznej w zakresie ochrony środowiska. Beneficjent zobowiązany także będzie dowieść, iż jest organem działającym w interesie publicznym, rozumianym jako zaspokajanie ogólnospołecznych potrzeb.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA