| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > 60 mln euro dotacji, ale tylko część dla przedsiębiorców

60 mln euro dotacji, ale tylko część dla przedsiębiorców

1 lutego rozpocznie się ostatni nabór wniosków o tzw. norweskie wsparcie. Do wzięcia jest ponad 60 mln euro.


Od 1 lutego do końca marca będzie trwał ostatni nabór wniosków na dotacje z Norweskiego Mechanizmu Finansowego i Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Tak jak w poprzednim konkursie, który odbył się wiosną ubiegłego roku (o budżecie 180 mln euro), to samorządowcy będą zainteresowani pozyskaniem dofinansowania do swoich inwestycji. Zdaniem ekspertów, przedsiębiorcy mają małe możliwości skorzystania na norweskich dotacjach.

Oba mechanizmy finansowe to pomoc zbliżona do funduszy unijnych, która została obiecana nowym krajom członkowskim UE przez stowarzyszone z Unią państwa: Norwegię, Islandię i Liechtenstein. W sumie Polska dostała do wykorzystania ponad 530 mln euro. Większość tych środków została już rozdysponowana podczas poprzednich dwóch konkursów.

Największą pulę w tegorocznym naborze będzie miało działanie dotyczące wdrażania przepisów związanych z naszą obecnością w strefie Schengen. Na ten cel zostanie przeznaczonych blisko 23 mln euro. Ponad 15 mln euro będzie do podziału na projekty związane z działaniami transgranicznymi. W obu przypadkach głównymi adresatami wsparcia są samorządy.

Jest jednak szansa, że Norwegia przekaże Polsce kolejną pulę pieniędzy. Zdaniem Janusza Mikuły, wiceministra rozwoju regionalnego, będzie to zależało od oceny skutków inwestycji, które zostaną zrealizowane ze środków z Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

- Jeśli strona norweska będzie zadowolona, to będziemy mogli przystąpić z nią do negocjacji na temat kontynuowania wsparcia - mówi wiceminister. Zastrzega jednak, że te środki będą dostępne najwcześniej w latach 2009-2010.

Nawet jeżeli Norwegia nie zdecyduje się przyznać Polsce kolejnej transzy wsparcia, w tym roku ma wystartować inne źródło dotacji - Mechanizm Szwajcarski. Zgodnie z podpisaną w 2007 roku umową Polska dostanie ok. 1 mld zł. To połowa całej kwoty, jaką Szwajcaria zdecydowała się przeznaczyć na wsparcie nowych państw członkowskich UE.

- Wstępny termin uruchomienia pierwszych naborów to koniec marca - mówi Janusz Mikuła.

Dostępne tzw. norweskie dotacje (w mln euro)

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Mariusz Gawrychowski

mariusz.gawrychowski@infor.pl

OPINIA

EWA RUTCZYŃSKA

konsultant w Dziale Doradztwa Europejskiego Accreo Taxand

Przedsiębiorcy będą mogli się ubiegać o wsparcie w ramach priorytetu 2 Promowanie zrównoważonego rozwoju oraz Priorytetu 8 Ochrona środowiska, ze szczególnym uwzględnieniem wzmocnienia zdolności administracyjnych. Alokacja finansowa na powyższe priorytety wyniesie odpowiednio 7,4 mln euro oraz 4,66 mln euro. Przedsiębiorcy będą mogli liczyć maksymalnie na dofinansowanie w wysokości 60 proc. kosztów kwalifikowanych projektu. Atrakcyjność przedmiotowego źródła wsparcia z punktu widzenia rozwijania działalności inwestycyjnej przedsiębiorcy jest jednakże ograniczona. Wsparciem objęte zostaną głównie projekty o charakterze miękkim, tj. kampanie informacyjne, akcje edukacyjne, szkolenia, mające na celu propagowanie zasad zrównoważonego rozwoju wśród władz i społeczeństwa, czy też wzmocnienie działań administracji publicznej w zakresie ochrony środowiska. Beneficjent zobowiązany także będzie dowieść, iż jest organem działającym w interesie publicznym, rozumianym jako zaspokajanie ogólnospołecznych potrzeb.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Invado Sp. z o.o.

Producent stolarki drzwiowej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK