| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Orzeczenie nie może naruszać prawa do prywatności

Orzeczenie nie może naruszać prawa do prywatności

Rzecznik praw obywatelskich chce, aby pracodawcy mieli ograniczony dostęp do wiedzy na temat stanu zdrowia niepełnosprawnego pracownika.


Orzeczenie o niepełnosprawności zawiera obecnie symbol przyczyny niepełnosprawności (np. 02-P - choroba psychiczna, 06-E - epilepsja). Taka sama informacja znajduje się także w legitymacjach dokumentujących stan zdrowia niepełnosprawnych. Dzięki temu pracodawcy, którzy zatrudniają te osoby, mają dostęp do tzw. danych wrażliwych podwładnych.

Zdaniem RPO, takie rozwiązanie może naruszać konstytucyjne prawo do prywatności, ochrony danych osobowych lub prawa do zachowania tajemnicy lekarskiej. Przyczynia się także do dyskryminacji niepełnosprawnych na rynku pracy. RPO zwrócił się do ministra pracy i polityki społecznej z prośbą o rozważenie możliwości zmiany rozporządzenia z 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (Dz.U. nr 139, poz. 1328).

Zdaniem pracodawców, ograniczenie dostępu osób trzecich do danych określających przyczynę niepełnosprawności może jednak utrudnić, a nawet uniemożliwić zatrudnienie niepełnosprawnych.

- Firmy będą miały trudności np. z właściwym dostosowaniem miejsc pracy dla ich potrzeb lub z zapewnieniem im odpowiedniej opieki medycznej. Nie będzie także wiadomo, jaki rodzaj pracy mogą wykonywać - mówi Włodzimierz Sobczak, prezes Krajowej Izby Gospodarczo-Rehabilitacyjnej.

Tomasz Biduś z Fundacji Aktywnej Rehabilitacji podkreśla, że pracodawcy powinni znać jedynie ogólne przyczyny niepełnosprawności pracowników.

- A o szczegóły zawsze mogą zapytać swojego podwładnego. W ten sposób nie doszłoby do łamania prywatności niepełnosprawnych - dodaje.

Jego zdaniem umieszczenie w orzeczeniu lub legitymacji potwierdzającej niepełnosprawność pełnej nazwy schorzenia może wręcz odstraszać pracodawców, bo większość z nich nie posiada odpowiedniej wiedzy medycznej.

ŁUKASZ GUZA

lukasz.guza@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska to kancelaria radców prawnych specjalizująca się w obsłudze prawnej spraw z zakresu szeroko pojmowanej własności intelektualnej, w szczególności prawa autorskiego, własności przemysłowej, a także zagadnień dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Internecie (nowe media).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK