REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ceny materiałów budowlanych gwałtownie nie wzrosną

Roman Grzyb

REKLAMA

W 2008 roku ceny materiałów budowlanych wzrosną najwyżej o 10-15 proc. Na pewno nie powtórzy się sytuacja z I połowy 2007 roku, kiedy ceny wzrosły aż o 100 proc.

Mimo że nadal nie ma prawdziwej zimy, to materiałów budowlanych w składach nie brakuje - mówi Marzena Mysior-Syczuk z Polskich Składów Budowlanych.

REKLAMA

Powtórzenia ubiegłorocznych wzrostów cen nikt się w branży nie spodziewa. Ubiegły rok był wyjątkowy - uważa Ryszard Kowalski ze Związku Pracodawców Producentów Materiałów dla Budownictwa.

Jednocześnie mieliśmy histerię związaną z podatkiem VAT, którą wykorzystali deweloperzy, powtarzając: kupuj, bo będzie drożej, z drugiej strony, nastąpił zdecydowany wzrost popytu spowodowany wzrostem naszych dochodów, a szczególnie łatwym dostępem do tanich kredytów hipotecznych. Ta sytuacja jest nie do powtórzenia.

- Marże deweloperów, hurtowników i producentów materiałów budowlanych rosły do momentu aż import z zagranicy nasycił polski rynek - mówi.

Zdaniem Kowalskiego, klienci mają już świadomość, że w przypadku braku materiałów na polskim rynku można sprowadzić dachówki lub cegły nawet z dalekiej Słowenii czy z Włoch.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Nikt nie będzie już kupował na zapas, bo ci, którzy tak zrobili, słono za to zapłacili - mówi Ryszard Kowalski.

REKLAMA

Jerzy Łuszczek, dyrektor generalny Polskiego Stowarzyszenia Budowniczych Domów, szacuje, że w tym roku trzeba się liczyć ze wzrostem cen o 5-10 proc. On też zwraca uwagę, że większy wzrost cen powstrzyma natychmiast import materiałów budowlanych z zagranicy. Ten sam czynnik zapobiegnie podwyżkom cen w cementowniach - mimo niskich limitów emisji CO2.

Czynnikiem zachęcającym do podwyżek mógłby być wzrost popytu, ale popyt na nowe mieszkania zatrzymał się. Co prawda, w ubiegłym roku wydano rekordową liczbę ponad 200 tys. pozwoleń na budowę, ale niektóre inwestycje zostaną przez deweloperów wstrzymane, bo są kłopoty ze sprzedażą już wybudowanych mieszkań.

Największym pesymistą jest Zbigniew Bachman z Polskiej Izby Przemysłowo-Handlowej Budownictwa. Spodziewa się on podwyżki cen materiałów budowlanych nawet powyżej 15 proc.

REKLAMA

- Jeśli płace w ostatnim roku wzrosły średnio o 12 proc., jeśli bardzo drogie są paliwa, zdrożeje energia elektryczna, a drewno już zdrożało o 15 proc., to ceny powinny wzrosnąć. Dodatkowo mamy drugą z rzędu zimę pozwalającą prowadzić w zasadzie wszystkie prace budowlane. Jeśli ktoś może, to lepiej teraz kupować materiały budowlane - mówi Ryszard Kowalski.

Trzeba mieć tylko gdzie je składować. Nie będzie dużego wzrostu cen, jednak jest to najlepszy moment. Sprzedawcy są bardziej skłonni do udzielania rabatów i upustów, gdy materiały zalegają na składzie. Tegoroczny wzrost cen może być zbliżony do inflacji, natomiast na rynku chemii budowlanej i styropianu nie powinno być raczej żadnych podwyżek - tak duża jest konkurencja, że nikt się nie będzie wychylał z tego typu inicjatywami.

CO WPŁYWA NA CENY MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH

Czynniki powodujące wzrost cen materiałów budowlanych:

• Wzrost płac

• Wysokie ceny ropy naftowej

• Spodziewane podwyżki cen energii elektrycznej

• Łagodna zima

• Niskie limity emisji CO2

Czynniki wpływające na stabilizację lub spadek cen materiałów budowlanych

• Drożejące, trudniej dostępne kredyty hipoteczne

• Import materiałów budowlanych

• Mocna złotówka

• Wysokie marże sprzedawców

ROMAN GRZYB

roman.grzyb@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA