REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Płace w przedsiębiorstwach wzrosną o 10 proc.

Paweł Jakubczak
Paweł Jakubczak

REKLAMA

 Jest 1,7 mln bezrobotnych, a jednocześnie pracodawcy alarmują, że nie mogą znaleźć pracowników. Jak to wytłumaczyć?

- Pracodawcy poszukują pracowników z określonymi kwalifikacjami, bezrobotni najczęściej mają je zbyt niskie, żeby znaleźć jakiekolwiek zatrudnienie. Są wśród nich również osoby, które zarabiają na życie w szarej strefie. Dodatkowo migracje zagraniczne i niewielka mobilność wewnątrz kraju przyczyniają się do dalszego zmniejszenia dostępnego zasobu pracy. Niewielka podaż pracy jest jednym z podstawowych problemów polskiej gospodarki. Wskaźnik aktywności zawodowej (udział osób pracujących lub chcących pracować w populacji) wynosi ok. 63 proc. w porównaniu z 72 proc. w UE. Winna jest temu przede wszystkim dramatycznie niska aktywność zawodowa osób w wieku przedemerytalnym, zwłaszcza kobiet.

REKLAMA

• Jakich fachowców najbardziej brakuje na rynku?

- Pracodawcy zgłaszają największe zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników z wykształceniem zawodowym lub technicznym. Poszukiwane są dobrze wykształcone osoby, np. ze specjalnością budowlaną i samochodową. Brakuje pracowników, głównie w dużych miastach, np. Warszawie, Krakowie, Gdyni, i w Poznaniu. W wyniku reformy szkolnictwa, w 2001 roku zlikwidowano wiele szkół zawodowych. A właśnie absolwenci zawodówek są obecnie konkurencyjni na rynku. Dla murarza czy kierowcy praca poza Polską jest znacznie bardziej atrakcyjna niż dla np. informatyka, któremu mniej się opłaca emigrować, bo w Polsce zarabia nieźle. Pracodawcy sami zaczynają opłacać staże i praktyki w szkołach zawodowych, po to, żeby zapewnić sobie wykwalifikowanych pracowników. W coraz większym stopniu widoczna jest też niekorzystna struktura kształcenia na poziomie wyższym. Mamy stanowczo zbyt dużą liczbę absolwentów kierunków społecznych i dramatycznie niską liczbę absolwentów kierunków inżynieryjnych i ścisłych.

• O ile wzrosną wynagrodzenia w najbliższych latach?

- Chociaż wiele wskazuje na to, że szczyt koniunktury mamy już za sobą, to wobec bardzo niskiej podaży pracy utrzymanie się wysokiej presji na wzrost płac w najbliższych latach jest prawdopodobne. Wynagrodzenia mogą wzrosnąć co najwyżej o 10 proc. Wzrostowi wynagrodzeń towarzyszyć będą również zmiany w organizacji pracy, większa skłonność pracodawców do inwestowania w szkolenia i dodatkowe bonusy. Od kilku lat mamy bowiem rynek pracownika. Jego pozycja w stosunku do pracodawcy uległa radykalnemu wzmocnieniu w porównaniu z sytuacją, z jaką mieliśmydo czynienia jeszcze dwa lata temu. To pracodawca szuka pracownika, a nie odwrotnie. Pracodawca, żeby zatrzymać pracownika, musi go zatem dobrze wynagradzać. Statystyki dowodzą, że pracownicy zarabiają coraz lepiej. Średnie wynagrodzenie według GUS w sektorze przedsiębiorstw w listopadzie 2007 r. wyniosło 3092 zł i było aż o 12 proc. wyższe niż rok wcześniej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozmawiał PAWEŁ JAKUBCZAK

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Komisja Europejska proponuje zmniejszenie i uproszczenie obciążeń rolników. Czy to wystarczy by przerwać protesty?

  Komisja Europejska przesłała w czwartek prezydencji belgijskiej w Radzie UE dokument, zawierający listę działań mających na celu "zmniejszenie obciążeń administracyjnych, spoczywających na barkach rolników". Propozycje zostaną omówione z państwami członkowskimi 26 lutego na posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa.

  Używasz smartfona? Twoje wrażliwe dane są jak na dłoni. Technologia pozbawia nas prywatności

  Użytkownicy różnych urządzeń, aplikacji czy systemów często nie są świadomi, przez kogo i do jakich celów są gromadzone i wykorzystywane dane na ich temat. Rozwój technologii rzadko idzie w parze ze świadomością użytkowników i regulacjami prawnymi. To stanowi zagrożenie dla ochrony danych osobowych.

  Wzrasta ryzyko prowadzenia biznesu. "Liczba wzmianek o geopolityce i ryzyku politycznym w dokumentach spółek wzrosła o 600%"

  Ryzyko prowadzenia biznesu w 2024 roku zwiększa rosnąca polaryzacja na światowej scenie politycznej. Istotna dla przedsiębiorców będzie minimalizacja potencjalnych niebezpieczeństw, m.in. poprzez zwiększenie odporności łańcuchów dostaw, odpowiednią politykę dostępu do zasobów i zaadresowanie kwestii ESG – wynika z raportu EY-Parthenon 2024 Geostrategic Outlook.

  Handel internetowy idzie w górę, stanowi 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej

  Sprzedaż internetowa w ujęciu rocznym w styczniu wzrosła ogółem o 11%, co stanowił 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej. Największy udział e-sprzedaży w całości sprzedaży detalicznej miały takie kategorie jak tekstylia, odzież, obuwie, prasa i książki. Tak wynika z danych przekazanych przez GUS.

  REKLAMA

  Nie zalegasz ze składkami ZUS? Weź udział w konkursie prewencji wypadkowej. Można dostać 300.000,00 zł dofinansowania. Rozpoczyna się nabór.

  ZUS realizuje program prewencji wypadkowej, w ramach którego można uzyskać dofinansowanie na poprawę warunków pracy poprzez zakup maszyn i urządzeń. Można liczyć nawet na 300.000,00 zł dofinansowania.

  Szkody rolnicze - stawki pomocy i wnioski w 2024 roku. 1000 zł, 500 zł lub 250 zł na 1 ha pomocy dla rolników poszkodowanych suszą, przymrozkami, powodzią i innymi zjawiskami pogodowymi

  Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało w komunikacie, że od 29 lutego 2024 r. do 15 marca 2024 r. producenci rolni, w których gospodarstwach rolnych szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2023 r. suszy, gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich wyniosły powyżej 30 % średniej rocznej produkcji roślinnej w gospodarstwie rolnym, mogą składać wnioski o udzielenie pomocy w  formie dotacji do powierzchni upraw rolnych, na których ww. niekorzystne zjawiska spowodowały utratę co najmniej 30% plonu. 

  Bezpieczeństwo w Internecie i rewolucja dla przedsiębiorców działających w sieci. Nowość: akt o usługach cyfrowych (DSA) już w mocy

  Bezpieczeństwo w Internecie to w dzisiejszych czasach podstawa. W Unii Europejskiej obowiązuje nowy akt o usługach cyfrowych (Digital Services Act, DSA). Również w Polsce będą obowiązywały nowe przepisy. To bardzo ważne, ponieważ wiele osób zastanawia się: jak zachowywać się bezpiecznie w Internecie? Jak chronić swoje bezpieczeństwo w sieci? Jakie są zagrożenia w Internecie? Jak chronić się przed zagrożeniami w Internecie? Przepisy będą dotyczyły przedsiębiorców jak i osób fizycznych. Nowe przepisy mają poprawić bezpieczeństwo użytkowników w sieci, wspierać walkę z nielegalnymi treściami w Internecie, uregulować zagadnienia dot. moderowania treści. Nie będzie już tak łatwo manipulować użytkownikami, "śledzić ich" działań w sieci, profilować, wysyłać tzw. ciasteczek (pliki cookie). Będzie większa ochrona przed pedofilią. To będzie prawdziwa rewolucja dla przedsiębiorców działających w Internecie. Akt o usługach cyfrowych stosuje się od dnia 17 lutego 2024 r.

  Podatnicy nie wiedzą, że mogą skorzystać z ulgi B+R, a to duże korzyści finansowe

  Z ulgi badawczo-rozwojowej mogą skorzystać firmy z różnych branż. Ulga B+R może przynieść korzyści finansowe sięgające nawet kilkuset tysięcy złotych w skali roku. Kto może zastosować tę ulgę? 

  REKLAMA

  Firmy wciąż bardziej obawiają się odejścia kontrahenta niż utraty płynności finansowej. Faktury z odroczoną płatnością to już standard

  Zwłaszcza w branży produkcyjnej i transporcie opcja płatności odroczonej od 7 do 30 dni stała się praktyką powszechnie stosowaną. Choć dla firm czekanie na należność wiąże się z ryzykiem i niedogodnościami – same muszą się w tym czasie kredytować – to w 2024 roku nie mają w planach odchodzenia od tej praktyki.

  BGK będzie mógł udzielać gwarancji spłaty kredytów mikrofirmom oraz małym i średnim przedsiębiorstwom. Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie 29 marca 2024 r.

  BGK będzie mógł gwarantować kredyty dla MŚP w ramach programu InvestEU. Jaka pomoc dla MŚP?

  REKLAMA