REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od 2 stycznia będą zbierane wnioski o refundację składek

Łukasz Guza
Łukasz Guza

REKLAMA

Pracodawcy ubiegający się o dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych nie będą musieli ponownie rejestrować się w PFRON, aby otrzymać refundację ich składek na ZUS.

Aby otrzymać zwrot opłaconych już składek na ubezpieczenia społeczne niepełnosprawnych pracowników w Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, muszą zarejestrować się tylko ci pracodawcy, którzy dotychczas nie figurują w rejestrze Funduszu. PFRON rozpocznie taką rejestrację 2 stycznia.

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2008 r. wchodzą w życie znowelizowane przepisy ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. nr 123, poz. 776 z późn. zm.). zmieniające zasady udzielania pomocy publicznej pracodawcom zatrudniającym niepełnosprawnych. Dotychczasowe finansowanie przez PFRON składek na ubezpieczenia społeczne tych osób zostanie zastąpione refundacją.

Oznacza to, że od nowego roku pracodawca musi terminowo opłacić składki na ubezpieczenia społeczne zatrudnionych osób niepełnosprawnych w pełnej wysokości. Po zapłaceniu tych należności w ZUS będzie mógł zwrócić się do Funduszu o ich refundację po przedstawieniu miesięcznych informacji o podstawach wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne, składkach na ubezpieczenie społeczne, zatrudnieniu i stopniach niepełnosprawności pracowników niepełnosprawnych oraz wniosku o wypłatę refundacji za dany miesiąc. Fundusz wyjaśnia, że powyższe dokumenty pracodawcy będą mogli składać w formie elektronicznej przez internet, na zasadach takich samych jak przy ubieganiu się o dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych.

Wraz z nowym rokiem PFRON wypłaci refundację składek na ubezpieczenia społeczne także niepełnosprawnym prowadzącym działalność gospodarczą oraz niepełnosprawnym rolnikom i rolnikom zobowiązanym do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne za niepełnosprawnych domowników.

- To realna zachęta dla niepełnosprawnych do zakładania własnych firm. Procedury przyznawania takiej pomocy powinny być jak najmniej skomplikowane - mówi Bogna Nowak-Turowiecka, ekspert PKPP Lewiatan.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zarówno niepełnosprawni prowadzący działalność gospodarczą jak i rolnicy, którzy chcą uzyskać zwrot opłaconych już składek, muszą zarejestrować się w PFRON (podobnie jak pracodawcy zatrudniający niepełnosprawnych, dotychczas niezarejestrowani w funduszu). Rejestracja prowadzona będzie od 2 stycznia 2008 r. przez Biuro Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (al. Jana Pawła II 13, 00-828 Warszawa) na podstawie zgłoszeń osobistych lub za pośrednictwem poczty. Również w styczniu 2008 r. na stronach internetowych Funduszu (www.pfron.org.pl w zakładce SOD) zostaną opublikowane formularze zgłoszeniowe oraz zestawienia dokumentów niezbędnych do rejestracji. Ponadto od 15 stycznia 2008 r. Fundusz uruchomi specjalną infolinię, która umożliwi zainteresowanym zdobycie wszelkich informacji dotyczących rejestracji oraz wypełniania dokumentów koniecznych dla uzyskania refundacji składek.

Do tej pory resort pracy nie wydał jeszcze rozporządzenia w sprawie refundacji. Brak przepisów wykonawczych przeszkadza przede wszystkim pracodawcom zatrudniającym osoby niepełnosprawne.

- Musimy przygotowywać się do wdrożenia nowych przepisów na podstawie projektów rozporządzeń - mówi Joanna Stanek z kieleckiej firmy Infomax, posiadającej status zakładu pracy chronionej.

1,07 mld zł będzie kosztować refundacja składek do ZUS niepełnosprawnych w 2008 roku

Łukasz Guza

lukasz.guza@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister Telus: rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw

  Minister Robert Telus podkreślił, że rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw. Poinformował, że resort rolnictwa myśli nad zmianą programu "Produkt w szkole", by go ukierunkować na lokalne i ekologiczne produkty.

  Nawet 2,5 mln euro dofinansowania w konkursie Seal of Excellence. Dla kogo? Kiedy można składać wnioski?

  Jesteś przedsiębiorcą, którego projekt został pozytywnie oceniony przez Komisję Europejską i otrzymał certyfikat Seal of Excellence w ramach instrumentu EIC Accelerator programu „Horyzont Europa”, jednak z powodu ograniczeń budżetowych nie otrzymałeś dofinansowania? Weź udział w konkursie organizowanym przez NCBR Seal of Excellence. Budżet to 23 miliony złotych. 

  Starasz się o dofinansowanie do projektu? Sprawdź, jak ocenić, czy jest innowacyjny i ma szanse na dotację

  Jednym z najistotniejszych kryteriów wyboru projektu, mającego otrzymać dofinansowanie jest innowacyjność. Jak ocenić, czy projekt jest innowacyjny i ma szansę na otrzymanie grantu? Podpowiadają eksperci do spraw pozyskiwania dotacji. 

  Ile w Polsce można zebrać na internetowej zbiórce? Kiedy ludzie wpłacają najwięcej pieniędzy?

  Ile wynosi średnia wartość zbiórki online na świecie, a ile w Polsce? Ile zrzutek tworzonych jest rocznie? Kiedy najczęściej ludzie wpłacają pieniądze? Oto ciekawostki i nieznane fakty na temat crowdfundingu na świecie i w Polsce.

  REKLAMA

  MRiRW: pomoc dla rolników za szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych

  MRiRW poinformowało, że rolnicy, którzy ponieśli szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych, mogą ubiegać się o pomoc; stawka wynosi 2500 zł na 1 ha powierzchni owocujących upraw.

  Kto jeszcze czyta papierowe gazetki promocyjne? Okazuje się, że całkiem sporo klientów

  Tradycyjne gazetki promocyjne odnotowały duży spadek. Zmniejszyły też liczbę stron, powierzchnię i… liczbę promocji. Można to zaobserwować wszędzie, oprócz dyskontów. W branży spożywczej nie ma co liczyć na odejście od papierowych gazetek. Inne branże prawdopodobnie zmienią formę papierową na elektroniczną. 

  Minister Telus: stworzenie korytarza solidarnościowego to nasze rozwiązanie dla Ukrainy ws zboża

  Minister Robert Telus powiedział, że stworzenie korytarza solidarnościowego, tak by ukraińskie zboże nie wpływało do Polski, to nasze rozwiązanie. Dodał, że rozwiązanie to poprzednio zadziałało, nie zakłócając polskiego rynku zboża.

  Publiczne stacje ładowania elektryków co 60-100 km. Nowe przepisy od połowy 2024 roku

  W Polsce jest coraz więcej samochodów o napędzie elektrycznym ale nie nadąża za tym infrastruktura. Po prostu brakuje publicznych stacji ładowania. W połowie 2024 roku wejdzie w życie unijne rozporządzenie AFIR, które wymaga rozbudowania infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. Zgodnie z nowymi przepisami do końca 2025 roku na najważniejszych trasach europejskich (sieć bazowa TEN-T) publiczne stacje ładowania mają być dostępne maksymalnie co 60 km. W ramach większej sieci kompleksowej TEN-T odległość ta ma wynieść nie więcej niż 100 km.

  REKLAMA

  Szef MON: spór o zboże z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich

  Szef MON Mariusz Błaszczak stwierdził, że "spór z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich, którzy chcieliby sprzedawać zboże na terytorium Polski; my natomiast musimy chronić interesów polskich rolników".

  Miliony idą na projekty badawcze. Kto korzysta z Funduszy Europejskich?

  Prawie 100 projektów badawczych realizowanych z Funduszy Europejskich było w I połowie br. Łączne dofinansowanie w wysokości ponad 524 mln zł. Takie dane przestawia NCBR. W obszarach jakich działań najczęściej prowadzone są projekty?

  REKLAMA