| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nowe obowiązki dla firm inwestycyjnych

Nowe obowiązki dla firm inwestycyjnych

Doradcy inwestycyjni, którzy rekomendują kupno produktu finansowego, będą musieli przekształcić działalność w dom maklerski. Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych straci monopol na rozliczanie transakcji.


ZMIANA PRAWA 

Do pierwszego czytania w Sejmie trafi dziś rządowy projekt nowelizacji ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, który dostosowuje jej przepisy do wymagań dyrektywy w sprawie rynków instrumentów finansowych (MiFID). Dyrektywa ma zapewnić przedsiębiorcom inwestycyjnym równe możliwości dostępu do rynków w całej Wspólnocie. Znosi ograniczenia prawne i techniczne w tym zakresie. Uściśla, że jeżeli podmioty te uzyskają zezwolenie w jednym z państw, będą mogły działać w każdym innym. Nakłada też na firmy wyraźny wymóg nadzorowania działalności ich agentów. Za działalność maklerską uznaje każde doradztwo inwestycyjne.

- Dla doradców finansowych, przygotowujących rekomendację kupna produktów finansowych, oznacza to obowiązek złożenia wniosku o zezwolenie na działalność maklerską - podkreśla Łukasz Dajnowicz z Komisji Nadzoru Finansowego (KNF).

Projekt umożliwia też stronom transakcji - za zgodą KNF - wybór innego niż Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych (KDPW) podmiotu, który dokona rozrachunku i rozliczania transakcji. Obecnie KDPW ma na to monopol.

Projekt nakłada na domy maklerskie obowiązek dostosowania się do nowych wymagań adekwatności kapitałowej, zwłaszcza dotyczących zarządzania ryzykiem. Wprowadza wymóg upowszechniania przez firmy inwestycyjne w sposób ciągły cen kupna i sprzedaży, po jakich transakcje mogą być zawierane wraz ze wskazaniem wielkości zleceń. Biura maklerskie będą mieć także obowiązek badania wiedzy klienta, co ma zapobiec sytuacji, w której początkujący inwestor będzie lekkomyślnie korzystał z zaawansowanych instrumentów finansowych. Wymaga więcej informacji na linii biuro maklerskie-klient.

- To jednak powinno doprowadzić do eliminowania nieporozumień i konfliktów między klientami a firmami inwestycyjnymi. Jeśli chodzi o obowiązki sprawozdawcze biur maklerskich, to dyrektywa je ogranicza - mówi mecenas Zbigniew Mrowiec z kancelarii Dewey&LeBoeuf.

W zakresie modyfikacji tzw. jednolitego paszportu projekt uchyla uprawnienie ministra finansów do określenia obowiązków sprawozdawczych domów maklerskich, banków prowadzących działalność maklerską oraz zagranicznych firm inwestycyjnych.

Projekt umożliwia rynkom regulowanym podejmowanie decyzji o zawieszeniu bądź wykluczeniu instrumentów finansowych z obrotu. Z drugiej strony - gwarantuje możliwość powierzenia dokonania rozrachunku i rozliczania transakcji podmiotowi innemu niż KDPW. Projekt usprawnia także funkcjonowanie instytucji tzw. krótkiej sprzedaży, gdzie inwestor zarabia na sprzedaży papierów przy wysokim kursie i ich odkupieniu po niższej cenie.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »