REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zatrudnienie emerytów nie będzie dofinansowane

Łukasz Guza
Łukasz Guza

REKLAMA

Wielu spośród prawie 300 tys. niepełnosprawnych pracowników powyżej 50 roku życia może stracić pracę, bo dofinansowane będą pensje tylko tych, którzy nie mają prawa do emerytury.

Do końca tego roku firmy otrzymują dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników, którzy nie osiągnęli wieku emerytalnego. Od 1 stycznia otrzymają jednak dopłaty tylko za tych zatrudnionych, którzy nie mają ustalonego prawa do emerytury (bez względu na podstawę nabycia tego prawa i rodzaj emerytury). Tak wynika bowiem z ustawy z 15 czerwca 2007 r., zmieniającej ustawę o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. nr 115, poz. 791).

REKLAMA

W 2006 roku aż 297 tys. niepełnosprawnych pracowników miało 50 lat lub więcej (w tym 102 tys. ukończyło 60 rok życia). To aż 61 proc. wszystkich pracujących niepełnosprawnych Polaków.

- Prawa rynku są nieubłagane i jeżeli zatrudnienie niepełnosprawnych emerytów powoduje dodatkowe koszty, które nie będą w żaden sposób rekompensowane, to firmy pozbędą się takich pracowników - mówi Jan Zając, prezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

Podkreśla, że w całej Europie wydłuża się aktywność zawodową obywateli, a w Polsce ogranicza się aktywność osób niepełnosprawnych.

Pracodawcy uważają, że nowe przepisy są dla nich nie tylko niekorzystne, ale również niejasne, bo nie wskazują, kto ma sprawdzać, czy pracownicy mają uprawnienia emerytalne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- To pułapka dla przedsiębiorców. Nie wiadomo, czy wystarczy oświadczenie pracownika czy fakt ten musi być w jakiś sposób udokumentowany - zauważa Włodzimierz Sobczak, prezes Krajowej Izby Gospodarczo-Rehabilitacyjnej.

REKLAMA

Dokumentacją taką mogłoby być zaświadczenie z ZUS o tym, czy danej osobie przysługuje prawo do emerytury, czy nie. Jednak zgodnie z kodeksem pracy, szef nie może żądać od pracownika, aby przekazywał mu informacje inne, niż te, które przewiduje art. 221 kodeksu, chyba że stanowi tak przepis szczególny. Zaświadczenie z ZUS o prawie do emerytury nie jest wymienione we wspomnianym artykule kodeksu, a nowelizacja ustawy o rehabilitacji nie wspomina o tym, że pracodawca może żądać takiego dokumentu od podwładnego. Podobnie jak oświadczenia samego pracownika, że nie ma on prawa do emerytury. Wydaje się więc, że wraz z wejściem w życie nowych przepisów pracodawca w żaden sposób nie będzie mógł zweryfikować, czy za zatrudnienie konkretnej osoby niepełnosprawnej (zwłaszcza w wieku po 40 roku życia) przysługuje mu dofinansowanie z PFRON.

- Od 1 stycznia 2008 r. to pracodawcy będą ponosić całkowite ryzyko związane zatrudnieniem osoby niepełnosprawnej i pobieraniem z tego tytułu dofinansowań do jego wynagrodzeń, jeśli okaże się, że ma ona prawo do emerytury - mówi Jan Zając.

Nienależnie pobrane dofinansowania trzeba będzie zwrócić do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Może to zniechęcić wiele firm do zatrudnienia rencistów, zwłaszcza tych w starszym wieku.

297 tys. pracujących niepełnosprawnych ma ponad 50 lat

Łukasz Guza

lukasz.guza@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA