REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Mali podatnicy składają deklaracje raz na kwartał

Mali podatnicy, którzy wybrali metodę kasową, składają w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy kwartalne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym kwartale.

Konsumenci będą mogli pozwać firmę do sądu

Konsument nie będzie musiał udowadniać przed sądem, że został wprowadzony w błąd. Ciężar dowodu ustawodawca przerzucił na przedsiębiorcę i to on będzie musiał udowodnić, że jego postępowanie nie jest nieuczciwą rynkową praktyką.

Przedsiębiorcy jeszcze poczekają na obiecane 270 mln zł

Czekający od kilku miesięcy na unijne dotacje przedsiębiorcy mieli dostać w sierpniu pieniądze na inwestycje. Przyznający fundusze UE nie potrafią jednak powiedzieć, kiedy ten proces się rozpocznie.

Zawyżenie straty to przestępstwo

Przedsiębiorca, który w wyniku zawyżenia straty zapłaci za mało podatku, może zostać ukarany za dwa przestępstwa.

REKLAMA

Pracodawca wypłaci poborowemu 640 złotych

Rząd przyjął projekt zmiany ustawy o służbie zastępczej, skracającej wykonywanie służby do 15 miesięcy.

Nie można ograniczać prawa do reprezentacji zewnętrznej

Każdy ze wspólników spółki jawnej jest uprawniony do występowania w jej imieniu.

Nabywca odpowiada za długi kontrahenta

Nabywca składników majątku związanego z działalnością gospodarczą odpowiada wraz z podatnikiem za zaległości powstałe do dnia nabycia, jeżeli ich wartość jednostkowa wynosi co najmniej 15 800 zł.

RPP podniosła stopy procentowe

Rada Polityki Pieniężnej na zakończonym w środę posiedzeniu podniosła wszystkie stopy procentowe o 25 pb, główna stopa NBP będzie na poziomie 4,75 proc. - podała RPP w środę w komunikacie.

REKLAMA

Trzeba zmodyfikować programy ubezpieczeniowe firmowych aut

Nowe możliwości uzyskania zwrotu składki i przepisy utrudniające towarzystwom odmowy wypłat ucieszyły zarządzających programami ubezpieczeń flot. Podkreślają jednak, że w nowych umowach ubezpieczenia trzeba określić, jak strony interpretują nowe przepisy kodeksu cywilnego.

Informacje gospodarcze muszą być dostępne

Projekt nowelizacji ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych proponuje otwarty katalog podmiotów, które mogą zgłosić dłużnika do Biura Informacji Gospodarczej (BIG). Znosi także kwoty minimalne długu, przez co będzie można zgłosić każdą wierzytelność wymagalną, niezależnie od jej wysokości.

Nie ma kompromisu w sprawie specjalistów od bhp

Rząd chce, aby z usług specjalistów bhp z zewnątrz mogły korzystać tylko duże firmy. To niezgodne z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej - uważają pracodawcy.

Żołnierze nie będą mogli prowadzić firm

Tylko za zgodą dowódcy żołnierz zawodowy będzie mógł podejmować pracę zarobkową lub prowadzić własną działalność gospodarczą.

Wzrośnie koszt badania spółek giełdowych

Od 2008 roku spółki giełdowe będą musiały zmieniać firmę audytorską co najmniej raz na siedem lat. Spowoduje to wzrost kosztów.

Koniec cyklu podwyżek stóp dopiero w przyszłym roku

Bank centralny będzie podwyższał koszty pieniądza nie tylko w tym, ale i w 2008 roku.

Zobowiązania pieniężne w euro

Do Sejmu trafił poselski projekt nowelizacji kodeksu cywilnego i ustawy prawo dewizowe, który dopuszcza wyrażanie zobowiązań pieniężnych w Polsce także w euro. Gdyby został przyjęty, przedsiębiorcy mogliby rozliczać się z innymi rezydentami w euro, bez obowiązku uzyskiwania zezwolenia prezesa NBP.

Dochód ze zbycia akcji to dywidenda

Dochód uzyskany ze zbycia przez bank szwajcarski akcji celem umorzenia należy uznać za dywidendy opodatkowane 19-proc. podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Pracodawca wydłuży lub skróci okres pracy tymczasowej

Pracownik tymczasowy będzie mógł wykonywać pracę u jednego pracodawcy nawet 18 miesięcy. Firma nie skorzysta z usług agencji pracy tymczasowej, jeśli zwolni np. 10 proc. pracowników w okresie sześciu miesięcy. Agencje będą mogły żądać od pracodawcy wyciągu z obowiązujących w firmie przepisów o wynagradzaniu.

Opracowano nowy wzór deklaracji DT-1

Minister finansów opracował wzór deklaracji na podatek od środków transportowych. Nowe zeznanie DT-1 zacznie obowiązywać 1 stycznia 2008 r.

Pracownicy handlu będą mieli wolne w święta

Praca w handlu we wszystkie święta kościelne i państwowe będzie zakazana. Sklepy nadal będą otwarte w niedziele.

CIT. Koszty uzyskania przychodów w firmie

Przedsiębiorcy, którzy inwestują w obce środki trwałe, mogą je amortyzować. Wartość początkową ustala się wówczas identycznie jak przy środkach trwałych zakupionych lub wytworzonych we własnym zakresie.

Polacy nie będą kontrolowani na granicach Unii

Od przyszłego roku obywatele Polski nie będą już poddawani kontroli granicznej przy przekraczaniu granicy państwa należącego do Unii Europejskiej.

Stawka podatku wzrośnie aż o 44 procent

Do 180 euro miesięcznie ma być podwyższona stawka podatku od gier na automatach o niskich wygranych. Obecnie wynosi ona 125 euro

Mniejsze kary dla firm

Będzie łatwiej zapewnić sieć demontażu aut wycofanych z eksploatacji. Zmniejszą się jednak wpływy z recyklingu.

Nowelizacja k.p. określiła prawa i obowiązki telepracowników

Pracodawca będzie zobowiązany do dostarczenia telepracownikom niezbędnego sprzętu elektronicznego.

12 dni świątecznych w roku bez handlu

W te dni będą mogły jednak pracować placówki kultury, oświaty, stacje benzynowe i apteki oraz firmy jednoosobowe.

Ostrożni kierowcy nie stracą zniżki pomimo wypadku

W Compensie trwa promocja, która pozwala na utrzymanie wszystkich zniżek na polisę komunikacyjną mimo wypadku. W Link4 za taką gwarancję trzeba dodatkowo zapłacić.

Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o CIT

Sejm, na wniosek sejmowej Komisji Finansów Publicznych, przyjął w czwartek (23 sierpnia) poprawki senackie ws. nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT). Ustawa wprowadza ulgę podatkową dla producentów biokomponentów, która zrekompensuje im część kosztów produkcji.

Opodatkowane są nawet niewykorzystane nieruchomości

Nieruchomości będące w posiadaniu przedsiębiorcy uznaje się za związane z prowadzoną przez niego działalnością niezależnie od tego, czy są wykorzystywane.

Podatek od samochodów sprowadzonych z zagranicy

Projekt ustawy o zwrocie części podatku akcyzowego zapłaconego z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego albo importu samochodu osobowego skierowano do prac komisyjnych.

Kontrole podatkowe w firmie można opóźniać

Kontrolę może opóźnić wyznaczenie pełnomocnika. Gdy urząd chce doręczyć upoważnienie - jest on nieuchwytny.

Najlepiej podpisać umowę terminową z konkurentem TP

Ze względu na to, że rośnie rywalizacja między dostawcami internetu, a ceny ich usług systematycznie spadają, nie opłaca się podpisywać umów długoterminowych.

Nie każdy rozlicza się w najbliższym urzędzie

Nie zawsze podatnicy VAT rozliczają się w urzędzie skarbowym znajdującym się tam, gdzie mieszkają lub mają swoją siedzibę.

Ustawa konieczna do przekraczania granic w UE

Jeśli projekt ustawy o udziale Polski w Systemie Informacyjnym Schengen nie zostanie uchwalony w tym roku, Polacy będą nadal kontrolowani na granicach wewnętrznych UE.

Interpretacje podatkowe i celne będzie wydawał nowy organ

Od 1 lipca 2008 r. wydawaniem interpretacji podatkowych i celnych będzie zajmować się Krajowa Informacja Skarbowa, która zastąpi dzisiejszą Krajową Informację Podatkową.

Presja płacowa zagrozi zyskom firm

Branże najbardziej narażone na wzrost presji płacowej, która może obniżyć ich rentowność, to budownictwo, handel i usługi.

Dyżur pod telefonem nie będzie czasem pracy

Rząd zapowiada, że pojęcie tzw. dyżuru pod telefonem nie pojawi się w kodeksie pracy.

Do banku bez opłaty

Składając pełnomocnictwo w firmie ubezpieczeniowej lub w banku, nie trzeba uiszczać opłaty skarbowej.

Dobrze zaplanowany magazyn

Niezależnie od rodzaju składowanego towaru należy starannie zadbać o wyposażenie magazynu. Nie tylko pozwala to na zbudowanie jednolitego, dobrze funkcjonującego systemu obsługi logistycznej, ale też na optymalizację jego kosztów.

Producenci biokomponentów skorzystają z ulgi

Producenci biokomponentów, których rok podatkowy obejmuje cały 2007 rok, a działalność rozpoczęli w połowie 2006 roku, skorzystają z 19-proc. ulgi.

Firmy szybciej dowiedzą się o konkursach

Resort rozwoju chce, by instytucje rozdzielające unijne pieniądze pół roku przed planowanym naborem informowały o terminach konkursów.

Telepracownik otrzyma sprzęt elektroniczny od pracodawcy

Kodeks pracy określi obowiązki i uprawnienia telepracowników oraz ich pracodawców.

Będzie można odzyskać nadpłaconą akcyzę

Podatnicy, którzy od 1 maja 2004 r. do 30 listopada 2006 r. sprowadzili samochód osobowy starszy niż dwuletni, będą mogli odzyskać zwrot części akcyzy.

Operator wyszukiwarki internetowej poza prawem

Niejednego przedsiębiorcę może zaskoczyć fakt, że po wpisaniu negatywnie kojarzącego się hasła w wyszukiwarce internetowej pojawia się witryna jego firmy. Nic jednak nie może zrobić. Zarówno w Polce, jak i w Unii Europejskiej brak jest przepisów, które regulowałyby zasady odpowiedzialności operatorów systemów wyszukiwawczych.

Zaległości podatkowe spółki

Organ podatkowy może wydać postanowienie nawet w przypadku, gdy zapłata podatku dokonana została w odpowiedniej wysokości lub ją przekraczała.

Będzie można samemu poświadczyć dokument

Strony procesu będą mogły samodzielnie poświadczać zgodność odpisów składanych dokumentów z ich oryginałem.

Zakaz handlu w święta

Na zakazie handlu w święta najwięcej stracą małe firmy handlowe.

Waluty do przeliczenia

Polski przedsiębiorca może rozliczać się w walucie obcej, jeśli posiada wymagane przez prawo dewizowe zezwolenie.

Hipermarkety wciąż łamią prawa pracowników

Tylko w 2007 roku inspektorzy pracy nałożyli 1776 mandatów o wartości 1,2 mln zł na placówki handlowe.

Demontaż powoduje powstanie nowego obiektu

Budynek lub budowla są uważane za używane, jeżeli były wykorzystywane co najmniej przez okres 60 miesięcy. Powyższy warunek nie jest spełniony, gdy w ciągu tego okresu budynek lub budowla ulegają rozmontowaniu i przeniesieniu w inne miejsce.

Przekazanie darowizny - poza kasą fiskalną

Przedsiębiorca przekazujący darowizny na cele związane z prowadzoną firmą nie ma obowiązku ewidencjonować ich za pomocą kas fiskalnych.

REKLAMA