REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Błędy w rozliczeniu dotacji mogą być kosztowne

Fiskus sprawdza rozliczenia otrzymanych przez podatników dotacji. Błędy mogą skutkować koniecznością zapłaty zaległości podatkowej. Korzystający z dopłat muszą zadbać o zgromadzenie solidnej dokumentacji.

Wspólne rachunki także dla przedsiębiorców

W razie zawarcia umowy wspólnego rachunku bankowego dla co najmniej dwóch osób zadłużenia każdej z nich będą regulowane z pieniędzy zgromadzonych na tym rachunku.

Ochrona w marketach tylko z licencją

Agencje ochrony będą mogły prowadzić działalność w formie spółki cywilnej. Obowiązek posiadania licencji będą mieć pracownicy ochrony w obiektach handlowych lub usługowych.

Niepełnosprawni przedsiębiorcy dostaną dotacje

Osoby niepełnosprawne otrzymają dotację, a nie jak dotychczas pożyczkę na pomoc w rozpoczęciu własnej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Były pracownik nie zawsze może wybrać ryczałt

Przedsiębiorcy, którzy świadczą usługi na rzecz byłych pracodawców, nie mogą korzystać z ryczałtu, jeżeli zakres przedmiotowy usług jest tożsamy z wynikającym ze stosunku pracy.

Jakie zmiany w prawie pracy czekają nas jeszcze w tym roku

Pracodawcy zapłacą nawet 20 mln zł kary za łamanie praw pracowników, zatrudnieni w hipermarketach dostaną wolne w święta, a młode matki jeszcze dłuższy urlop wychowawczy. Nad takimi rozwiązaniami pracuje obecnie Sejm.

Kasa fiskalna i rejestrująca to jedno urządzenie

Resort finansów chce od 2008 roku wprowadzić kasy rejestrujące u lekarzy. Zdaniem ekspertów kasa fiskalna i kasa rejestrująca to jedno i to samo urządzenie. Kasy w gabinetach lekarskich nie wpłyną na ceny usług oraz zwolnienie z VAT.

Woźniak: rząd chce zmniejszyć obciążenia administracyjne

Do roku 2012 obciążenia administracyjne nakładane na przedsiębiorców i inne podmioty prowadzące działalność gospodarczą powinny zmaleć o 25 proc. - powiedział na konferencji prasowej minister gospodarki Piotr Woźniak.

REKLAMA

Kary dla pracodawców

Konfederacja Pracodawców Polskich zdecydowanie negatywnie ocenia propozycję resortu pracy, która przewiduje zaostrzenie kodeksu karnego, aby nielegalne zatrudnianie stało się przestępstwem.

Wydatki na materiały z logo powinny być kosztem

Od decyzji fiskusa zależy, czy kosztem będą wydatki na materiały z logo firmy. Jedne urzędy gadżety z logo traktują jako reprezentację, inne jako reklamę. Jeśli nie powstanie jednolite stanowisko, spory z urzędami będą się nasilać.

Do rady powinni wejść praktycy, a nie naukowcy

Budowę korpusu profesjonalnych kandydatów na członków rad nadzorczych w spółkach publicznych proponuje Polski Instytut Dyrektorów.

Senat: obniżka składek od 1 lipca, podatek Religi od 1 października

Senat przyjął w czwartek bez poprawek ustawę zakładającą obniżenie składki rentowej od 1 lipca o łącznie 7 pkt proc.

W Senacie o składce rentowej

Obniżenie składki rentowej dla pracodawców o 2 pkt. proc. od 1 lipca 2007 r. - zakłada poprawka do nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, zgłoszona przez senatora PO Tomasza Misiaka.

Urlop macierzyński może być jeszcze wydłużony

Jesienią posłowie będą pracować nad wydłużaniem urlopów macierzyńskich. W Sejmie są już dwa projekty nowelizujące kodeks pracy, a nad trzecim pracuje rząd.

Z karty można zrezygnować

Podatnik ma prawo zrzec się opodatkowania w formie karty podatkowej. Może to zrobić w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji ustalającej wysokość podatku.

Urlop wychowawczy także dla prowadzących firmy

Rząd chce przyznać samozatrudnionym prawo do przerw w prowadzeniu firmy na czas wychowywania dziecka. Budżet państwa będzie opłacał składkę emerytalną i rentową osobom prowadzącym firmy. W okresie przerwy w działalności będą mogły otrzymać dodatek do zasiłku rodzinnego w wysokości 400 zł miesięcznie.

Będzie mniej czasu na sporządzenie raportów

Skrócenie terminu sporządzenia sprawozdania utrudni przygotowywanie pełnej informacji dla inwestorów. Ministerstwo Finansów powinno rozważyć możliwość zniesienia części wymogów sprawozdawczych. Najlepszym rozwiązaniem byłoby zniesienie obowiązku sporządzania kwartalnych raportów jednostkowych.

Organizacje z branży gier losowych krytykują plany resortu finansów

Planowany przez Ministerstwo Finansów (MF) wzrost podatku od gier na automatach o tzw. niskich wygranych zmniejszy wpływy do budżetu i doprowadzi do wzrostu szarej strefy - alarmują organizacje przedsiębiorców z branży gier losowych.

Decydująca będzie data złożenia wniosku

O tym, czy po 1 lipca 2007 r. podatnik otrzyma interpretację podatkową od ministra finansów czy z urzędu skarbowego, zdecyduje data złożenia wniosku.

Będzie większa kontrola nad strategicznymi spółkami

Strategiczne spółki pozostaną w rękach Skarbu Państwa. Pozostałe będą szybciej prywatyzowane między innymi poprzez aukcje akcji.

Senatorowie zajmą się redukcją kosztów pracy

Dzisiaj senatorowie zdecydują o poparciu przyjętej przez Sejm ustawy redukującej składkę rentową. Wczoraj jedna z komisji senackich opowiedziała się za jej odrzuceniem.

Modyfikacje specyfikacji eliminują oferentów

Nieprecyzyjne przepisy ustawy pozwalają na naganne praktyki zamawiających i wykonawców. Pokrzywdzonym przedsiębiorcom trudno udowodnić swoje racje w postępowaniu odwoławczym. W postępowaniu o mniejszej wartości wykonawcy w ogóle nie mogą wnosić odwołań i skarg.

Nowe zasady odbywania służby zastępczej w firmach

Pracodawcy, który chcą w swoich firmach zatrudniać poborowych, będą musieli składać dodatkowe dokumenty o zgodę na odbywanie służby zastępczej.

Wydatki na podwyższenie kapitału nie będą kosztem

Wydatki poniesione na powiększenie kapitału zakładowego nie stanową kosztów podatkowych spółki.

Będą pieniądze na indywidualną rehabilitację

Nadwyżka dofinansowań do wynagrodzeń niepełnosprawnych nadal będzie przekazywana na indywidualne programy rehabilitacyjne.

VAT: trudno skontrolować zlikwidowaną spółkę

Podatnikiem podatku od towarów i usług jest spółka cywilna, nie jej wspólnicy. Po likwidacji działalności w takiej formie podatnik VAT przestaje istnieć. Fiskus ma natomiast problemy z przeprowadzaniem kontroli VAT nieistniejącej spółki.

PKPP Lewiatan zwróci się do prezydenta o niepodpisywanie ustawy o WOH

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych (PKPP) "Lewiatan" zwróci się do prezydenta, aby nie podpisywał ustawy o wielkopowierzchniowych obiektach handlowych (WOH). Zdaniem przedsiębiorców, prezydent powinien skierować ustawę do Trybunału Konstytucyjnego.

Większe kary za nielegalny transport śmieci

Firmy, które naruszą warunki określone w zezwoleniach na transport międzynarodowy odpadów, mogą zapłacić karę nawet do 300 tys. złotych.

Po zgodę na budowę supermarketu do wójta

Na prowadzenie dużych obiektów handlowych trzeba będzie mieć zezwolenie.

532,90 zł zasiłku dla niepełnosprawnego

Pracodawcy, którzy zatrudniają uczestników zajęć centrów integracji społecznej przez co najmniej rok, otrzymają refundację części wypłacanego im wynagrodzenia.

Do rejestru będzie można trafić za złotówkę długu

Prawie każdy przedsiębiorca będzie mógł zgłosić swojego niesolidnego dłużnika do Krajowego Rejestru Długów. Zmiana nie obejmie jednak ubezpieczycieli i funduszy skupiających wierzytelności bankowe. Wierzyciel poszkodowany przez niesolidnego dłużnika będzie mógł zgłosić nawet złotówkę zaległości od całego długu.

PFRON zwróci składki ZUS renciście przedsiębiorcy

Składki na ZUS niepełnosprawnych zostaną zrefundowane. Refundację składek otrzymają także renciści, którzy prowadzą firmy. Dotowane będą pensje niepełnosprawnych, którym nie przysługuje emerytura.

Organizacje odzysku pomagają firmom

Ponad czterokrotnie w okresie od 2002 do 2005 roku zmniejszyły się wpływy z opłat produktowych. Coraz więcej opakowań zostaje poddanych recyklingowi. W wywiązaniu się przedsiębiorców ze swoich obowiązków pomagają organizacje odzysku.

Przedsiębiorcom przybędzie obowiązków

Od przyszłego roku podatnik podczas kontroli na żądanie urzędnika będzie musiał sporządzać zestawienia z danymi firmy. Będzie to czasochłonne i kosztowne.

W każdej firmie ma być jeszcze bezpieczniej

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bhp przewiduje m.in. określenie treści karty oceny ryzyka zawodowego.

Kontrole równoległe zmorą dla przedsiębiorców

Przedsiębiorcy skarżą się na łamanie przez instytucje kontrolne przepisów zakazujących prowadzenia równolegle kilku kontroli.

Propozycje poselskie mogą zablokować demontaż aut

Będzie łatwiej zapewnić sieć demontażu aut wycofanych z eksploatacji. Zmniejszą się jednak wpływy z recyklingu.

Zakazy w reklamie, marketingu i promocji

Uchwalona wczoraj ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym zawiera katalog zakazów dla przedsiębiorców w zakresie prowadzenia reklamy, marketingu, związanych z promocją i nabywaniem produktów przez konsumentów.

Podczas upałów firma musi dostarczyć napoje

Pracodawca zapewnia napoje pracownikom zatrudnionym na stanowiskach pracy, na których temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi przekracza 28 stopni Celsjusza.

Z jednorazowej amortyzacji korzystają nieliczni

Nowa metoda amortyzacji miała przynieść firmom duże oszczędności podatkowe. Niewielu podatników zainteresowanych jest szybszym zaliczaniem wydatków w koszty. Stosowanie jednorazowego odpisu może uniemożliwić korzystanie z pomocy publicznej.

Sejm uchwalił ustawę o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym

Zakaz stosowania nieuczciwych praktyk, tj. takich, które wprowadzają klientów w błąd, reguluje uchwalona w czwartek przez Sejm ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym.

Bruksela nie chce dotować przenoszenia miejsc pracy do Polski

Komisja Europejska sprzeciwia się pomysłowi polskiego rządu, by 1 mld euro z funduszy unijnych przeznaczyć na wsparcie dla inwestorów zagranicznych.

Firmom nie będzie łatwiej zatrudniać cudzoziemców

Resort pracy może już w tym tygodniu zmienić przepisy dotyczące zatrudniania cudzoziemców. Nie będzie możliwości zatrudniania bez zezwolenia pracowników z Dalekiego Wschodu. Pracodawcy odczuwający braki kadrowe są rozczarowani działaniami rządu.

Zapłata znakami do końca 2008 roku

Podatnicy będą mogli uiszczać opłatę skarbową przy użyciu znaków skarbowych do końca 2008 roku.

Trzy miesiące na refundację świadczeń dla poborowych

Pracodawcy zatrudniający osoby odbywające zastępczą służbę wojskową tylko przez trzy miesiące będą mogli występować o refundację.

Rząd zamierza wprowadzić nowy podatek od wartości gruntów

Ministerstwo Budownictwa proponuje wprowadzenie nowego podatku od gruntów, które mają plany zagospodarowania przestrzennego. Miałby to być 5-proc. podatek roczny.

Sejmowe komisje popierają ustawę o WOH

Sejmowe komisje gospodarki, samorządu terytorialnego i polityki regionalnej oraz rozwoju przedsiębiorczości popierają ustawę o wielkopowierzchniowych obiektach handlowych.

Zezwolenia na działalność supermarketów

Jutro Sejm zajmie się ustawą o supermarketach. Senat odrzucił tę ustawę i teraz posłowie zadecydują o tym, czy odrzucą uchwałę Senatu większością głosów.

50 tys. zł kary za naruszenie warunków zezwolenia

Firmy, które naruszą warunki określone w wydanych im zezwoleniach na międzynarodowy transport odpadów, poniosą kary od 15 do 50 tys. zł.

Posłowie chcą obniżyć składkę rentową płaconą do ZUS

Już w tym tygodniu Sejm może rozstrzygnąć o obniżce składki rentowej. Ustawa trafiła do drugiego czytania.

REKLAMA