REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Prawo do ulgi tylko dla realizujących projekt

Zwolnienie z podatku dochodowego od osób prawnych przysługuje jedynie bezpośrednim beneficjentom środków unijnych.

Walne możliwe także w cyberprzestrzeni

Zmiany kodeksu spółek handlowych zrównają możliwości wszystkich akcjonariuszy. Akcjonariusze będą mogli głosować przez internet lub listem poleconym. Nie będzie można blokować akcji przed walnymi zgromadzeniami.

Zagranicznych inwestorów odstrasza niestabilne prawo i zła infrastruktura

W 2007 roku do Polski napłyną inwestycje zagraniczne o wartości 11,1 mld euro - wynika z prognozy Gazety Prawnej. Choć jest to największa kwota wśród krajów regionu, w przeliczeniu na jednego mieszkańca Polska wciąż pozostaje w tyle.

Za wyższe składki banków zapłacą ich klienci

Narodowy Bank Polski nie będzie współfinansował systemu gwarancji lokat bankowych. Składki na system gwarancyjny w całości pokryją banki komercyjne i spółdzielcze. Ministerstwo Finansów chce opodatkować dochody Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

REKLAMA

Na rynku pojawi się 1,3 mld zł dla przedsiębiorców

Rusza pierwszy nabór wniosków na dotacje dla funduszy wysokiego ryzyka. Za ich pośrednictwem do polskich spółek ma trafić prawie 1,3 mld zł.

Pracodawca musi zapewnić napoje chłodzące

Firmy powinny zadbać o napoje chłodzące dla pracowników zwłaszcza przed nadchodzącymi, ponad 30-stopniowymi upałami.

Obowiązuje kilometrówka

Wydatki z tytułu użytkowania przez osobę fizyczną prowadzącą firmę niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych auta są odliczane do wysokości limitu ustalonego m.in. na podstawie ewidencji przebiegu pojazdu.

Pracownicy ze Wschodu nie poprawią sytuacji firm

Firmy nie zaczną masowo zatrudniać pracowników ze Wschodu - oceniają przedsiębiorcy. Według badań NBP problem z brakiem siły roboczej może negatywnie odbić się na realizacji zamówień.

REKLAMA

Pożyczka tylko do końca tego miesiąca

Jeszcze tylko do końca lipca niepełnosprawni, którzy rozpoczynają prowadzenie nowej działalności gospodarczej, mogą się ubiegać o pożyczkę na otwarcie firmy ze środków PFRON.

Fiskus karze za brak kas

W czasie wakacji podatnicy chętnie prowadzą działalność sezonową. Część takich przedsiębiorców nie wywiązuje się z obowiązków podatkowych. Urzędy kontroli skarbowej rozpoczęły kontrole sezonowych handlowców.

Przedsiębiorcy: ustawa kominowa przeszkodą w konkurencyjności firm

Ustawa kominowa jest barierą konkurencyjności spółek Skarbu Państwa, m.in. utrudnia pozyskiwanie zdolnych menedżerów - uważają przedsiębiorcy, uczestnicy poniedziałkowego seminarium w Business Centre Club (BCC).

Los obniżonych stawek VAT nie jest jeszcze przesądzony

Komisja Europejska planuje likwidację preferencyjnych stawek VAT w krajach unijnych od 2011 roku. Pomysł muszą zaakceptować wszystkie kraje Wspólnoty. Na razie rozpoczęto dyskusję nad propozycją KE.

Zwrot VAT nawet 10 lat po wypadku

Przy roszczeniach z OC komunikacyjnego, zgodnie z art. 819 par. 3 k.c. stosuje się okresy przedawnień jak przy roszczeniach z tyt. czynów niedozwolonych.

Podatnik musi udowodnić, że nie ponosi winy

Aby przywrócić termin do uzupełnienia braków formalnych wniosku, podatnik musi udowodnić, że niedotrzymanie terminu było od niego niezależne.

ZUS i NFZ będą wydawać wiążące interpretacje

Płatnicy składek i osoby ubezpieczone będą mogli występować do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Narodowego Funduszu Zdrowia o wydanie wiążącej interpretacji przepisów. Ustawa przewidująca takie rozwiązanie trafi wkrótce do Sejmu.

Składki samochodowe OC

Prezydent Lech Kaczyński podpisał nowelizację ustawy, która zakłada, że koszty leczenia ofiar wypadków będą pokrywane z obowiązkowych polis OC ich sprawców.

Naprawa firmy zamiast jej upadłości

Przedsiębiorca z niewielkim zadłużeniem uzyska prawo do wszczęcia postępowania naprawczego zamiast upadłościowego. Układem w postępowaniu naprawczym zostaną objęte wszystkie zobowiązania pieniężne i niepieniężne firmy. Aby uniknąć upadłości, przedsiębiorca będzie mógł kilkakrotnie występować o przeprowadzenie postępowania.

Można zmienić pierwotny statut wbrew woli fundatora

Fundacja może zmienić statut w sposób sprzeczny z wolą fundatora, jeśli zmiana nie dotyczy celu fundacji oraz składników majątkowych dla jego realizacji.

Prowadzący działalność nie odzyskają podatku

W przypadku sprzedaży inwestycji mieszkaniowej nie jest realizowany cel ustawy, jakim jest pomoc w zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych. Nie przysługuje zatem zwrot różnicy VAT.

Spółka bez ograniczeń zakupi własne akcje

Spółka akcyjna będzie mogła nabywać własne akcje bez ograniczeń, ale odstąpienie od badania wkładów niepieniężnych wymagać ma podjęcia uchwały przez zarząd spółki.

Za przewóz śmieci bez zezwolenia grozi kara pieniężna

Brak zezwolenia na przywóz śmieci do Polski może kosztować przedsiębiorcę nawet 300 tys. zł.

Podatnik VAT obsługiwany będzie przez kilka urzędów

Wiążące interpretacje podatkowe wydaje minister finansów za pośrednictwem czterech izb skarbowych. Wniosek o wydanie interpretacji trzeba złożyć albo według miejsca zamieszkania, albo według siedziby firmy. W konsekwencji, dla podatnika VAT właściwe mogą być dwa urzędy, jeden do interpretacji VAT, drugi PIT.

Dyskryminacja obcych firm w Niemczech

Komisja Europejska pozwała Niemcy do Trybunału Sprawiedliwości za dyskryminowanie obcych firm na swoim rynku budowlanym.

NIK: zlikwidować status zakładów chronionych

PIP stwierdziła, że co drugi skontrolowany w 2006 roku ZPChr łamał prawa pracownicze. Zakłady mogą kredytować bez odsetek swoją działalność z publicznych środków. Najwyższa Izba Kontroli zwróciła się do ministra pracy o likwidację przywilejów ZPChr.

Trzeba dokonać korekty

Jeżeli w ciągu roku podatek od nieruchomości zostanie zmniejszony za cały rok obrotowy, firma musi skorygować odpisy w koszty od początku roku.

Sytuacja zmienia się jak w kalejdoskopie

Wydawało się, że po dosyć burzliwym poniedziałku już nic bardziej nie zaskoczy inwestorów. Rzeczywistość jednak dosyć szybko zweryfikowała ten pogląd.

Prezydent podpisał ustawę o wielkopowierzchniowych obiektach handlowych

Prezydent Lech Kaczyński podpisał ustawę o tworzeniu i działaniu wielkopowierzchniowych obiektów handlowych - poinformowało Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta.

Przedsiębiorca nie może działać agresywnie

W reklamie nie będzie wolno nakłaniać dzieci lub ich rodziców do nabywania produktów.

Opłata od przeniesienia udziałów to zakazany podatek

Nie można pobierać opłaty za przeniesienie udziałów w spółce dokonanego w ramach podwyższenia kapitału zakładowego. Taka opłata jest zakazanym podatkiem.

Statuty powinny regulować zasady zarządzania

Zasady nabywania i obciążania aktywów trwałych oraz nadzoru nad grupą kapitałową powinny zostać określone w statucie spółki z udziałem Skarbu Państwa.

Zmiany w zasadach kontroli legalności zatrudnienia

Państwowa Inspekcja Pracy może kontrolować tylko zarejestrowanych przedsiębiorców zatrudniających na czarno. Sejm uchylił przepisy, które umożliwiały policji pracy przeprowadzenie takiej kontroli u osób fizycznych. Osoby niebędące przedsiębiorcami może kontrolować służba celna, ale tylko pod kątem zatrudniania cudzoziemców.

Firmy zapłacą mniej za publikację danych

Firmy, które zdecydują się przesyłać sprawozdania finansowe do Monitora Polskiego B drogą elektroniczną, będą mogły liczyć na niższe opłaty za ich publikację.

Koniec kontroli Polaków na granicach państw UE

Od przyszłego roku obywatele Polski nie będą już poddawani kontroli granicznej przy przekraczaniu granicy państwa należącego do Unii Europejskiej.

Nowy pomysł na dyscyplinowanie dłużników

Dzięki internetowemu Serwisowi Ochrony Konsumenta klienci przed wcześniejszą zapłatą za towar lub usługę mogą sprawdzić rzetelność firmy wobec kontrahentów.

Lokale o mniejszym metrażu ze stawką 7 proc.

Po 1 stycznia 2008 r. definicja budownictwa społecznego obejmie nowe mieszkania o powierzchni do 120 mkw. i domy do 220 mkw. Dzięki temu będą objęte 7-proc. VAT.

Tanie nie znaczy dobre

Na rynku usług księgowych panuje bardzo duża konkurencja. Wydawać by się mogło, że stawia to na uprzywilejowanej pozycji przedsiębiorców korzystających z obsługi biur rachunkowych.

Nowe zasady pomocy dla przedsiębiorców

Osoby niepełnosprawne otrzymają dotację, a nie jak dotychczas pożyczkę na pomoc w rozpoczęciu własnej działalności gospodarczej.

Nagrody dla przedsiębiorcy nie są opodatkowane

Nagrody związane ze sprzedażą premiową nie są opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym, gdyż mają bezpośredni wpływ na zmniejszenie przez nabywcę kosztów podatkowych.

Będzie niższy VAT od darowizn żywności

Przedsiębiorcy, którzy będą prowadzić szczegółową dokumentację potwierdzającą przekazanie żywności na rzecz organizacji pożytku publicznego, będą mogli uwzględnić spadek jej wartości.

Dyskryminujące postanowienia w specyfikacjach

Ograniczenie prawa do wnoszenia odwołań sprzyja omijaniu przepisów. Zamawiający ustanawiają warunki ograniczające konkurencję. Krótkie terminy składania ofert uniemożliwiają przygotowanie się do przetargu.

Nabywca nieruchomości może zapłacić za zanieczyszczenia

Kupując nieruchomość od przedsiębiorcy warto zażądać dokumentów potwierdzających stan środowiska na danym terenie

Pracownicy handlu nie będą pracować w święta

Praca w handlu we wszystkie święta kościelne i państwowe będzie zakazana. Sklepy nadal będą otwarte w niedziele.

Każdy przedsiębiorca mógłby zawiesić swoją firmę

Przedsiębiorca mógłby zawiesić prowadzenie działalności gospodarczej na co najmniej 10 dni bez wyrejestrowywania się z rejestru przedsiębiorców lub z ewidencji w gminie.

Sejm: 12 dni świątecznych będzie wolnych od pracy w handlu

Posłowie przyjęli w piątek nowelizację Kodeksu pracy, wprowadzającą w 12 dni świątecznych w roku ustawowy zakaz pracy w placówkach handlowych.

Wzrośnie zryczałtowany podatek od gier

44-proc. wzrost stawki zryczałtowanego podatku od gier na automatach o niskich wygranych zakłada projekt, który rozpatrzyła Komisja Finansów Publicznych.

Polskim firmom łatwiej będzie zatrudniać osoby zza wschodniej granicy

Od 20 lipca polskie firmy działające we wszystkich branżach będą mogły bez zezwolenia zatrudniać na trzy miesiące Białorusinów, Ukraińców i Rosjan.

Powrót samochodów z kratką

Mali podatnicy bądź rozpoczynający działalność mogą korzystać z jednorazowych odpisów amortyzacyjnych od aut. Podczas badania technicznego wystarczy zadbać, aby kupiony samochód był uznany za pojazd ciężarowy.

Prawica Rzeczypospolitej o ułatwieniach dla przedsiębiorców

Prawica Rzeczypospolitej (PR) przygotowała projekty nowelizacji dwóch ustaw: o swobodzie działalności gospodarczej oraz zmiany Ordynacji podatkowej, zakładające ułatwienia dla przedsiębiorców - poinformował Artur Zawisza (PR).

Kalata: jest rozporządzenie ułatwiające zatrudnianie cudzoziemców

W czwartek weszło w życie rozporządzenie pozwalające obywatelom Białorusi, Ukrainy i Rosji na podjęcie pracy we wszystkich sektorach gospodarki, na okres do 3 miesięcy w ciągu pół roku, bez konieczności uzyskiwania pozwolenia na pracę - poinformowała minister pracy i polityki społecznej Anna Kalata.

Przedsiębiorcy ostrzegają przed barierami

Wszystkie decyzje wydane na podstawie wytycznych resortu rozwoju i dotyczące funduszy unijnych mogą okazać się nielegalne - alarmuje PKPP Lewiatan.

REKLAMA