| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przedsiębiorcy czterokrotnie częściej kontrolowani

Przedsiębiorcy czterokrotnie częściej kontrolowani

Od przyszłego roku zwiększy się liczba kontroli firm transportowych. W 2012 roku kontrole na drogach obejmą 4 proc. dni przepracowanych przez kierowców.


Zmiana prawa


Kontrole inspekcji drogowej obejmują dziś 1 proc. dni roboczych kierowców zawodowych. Jednak odsetek ten już od przyszłego roku zwiększony się do 2 proc., a w 2012 roku wyniesie co najmniej 4 proc. dni przepracowanych przez zawodowych kierowców. Takie rozwiązania przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie drogowym, którego drugie czytanie odbyło się wczoraj w Sejmie. Zmiana regulacji podyktowana jest przepisami unijnymi, które mają zapewnić jednakowy system kontroli zawodowych kierowców i firm transportowych w Europie.

 


- Rozwiązania te będą kłopotliwe dla wielu firm - ocenia Bolesław Milewski, wiceprezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych. - W Unii Europejskiej kontrole są nastawione np. na monitoring rynku przewozowego. W Polsce natomiast są one restrykcyjne. Projekt zakłada, że od 1 stycznia 2008 r. nie mniej niż 30 proc. z ogólnej liczby skontrolowanych dni roboczych będzie podlegało kontrolom drogowym, a nie mniej niż 50 proc. ma być na terenie przedsiębiorstw.


W związku ze zwiększoną liczbą kontroli więcej obowiązków będzie miał główny inspektor transportu drogowego. Ma on opracowywać, we współpracy m.in. z komendantem głównym Policji, komendantem głównym Straży Granicznej, jednolitą krajową strategię kontroli przepisów. Co dwa lata ma przekazywać Komisji Europejskiej sprawozdania statystyczne z wykonywanych kontroli przewozu drogowego, m.in. w zakresie stanu technicznego pojazdów.


ŁUKASZ KULIGOWSKI

lukasz.kuligowski@infor.pl

 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Olga Borkowska

Aplikant adwokacki, specjalista z zakresu postępowania cywilnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK