Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fundusze inwestycyjne na nowym rynku

Zbliżające się większe oferty na NewConnect mogą przełamać dystans, z jakim fundusze obserwują nowy rynek.


Działający od końca sierpnia NewConnect to dla małych spółek możliwość zdobycia kapitału i platforma do wejścia na główny parkiet warszawskiej giełdy. Czy dla funduszy inwestycyjnych nowy rynek stanie się ważną alternatywą inwestycyjną, zwłaszcza że pierwszy tydzień przyniósł 18 proc. zniżkę indeksu tego rynku? Polacy inwestują za pośrednictwem funduszy coraz większe kwoty. Według ostatnich danych firmy Analizy Online w lipcu powierzyliśmy im ponad 5,3 mld zł, najwięcej w historii działania TFI w Polsce. Od początku roku fundusze inwestycyjne pozyskały ponad 29 mld zł, o blisko 3 mld zł więcej niż w rekordowym dotychczas 2006 roku.


Z ankiety Gazety Prawnej przeprowadzonej wśród pięciu przedstawicieli największych funduszy wynika, że większość zarządzających na razie będzie obserwować NewConnect, ale nie wyklucza inwestycji w dobre i perspektywiczne spółki w ramach już istniejących funduszy akcyjnych. Żaden jednak nie myśli jeszcze, by utworzyć specjalny fundusz dedekowany firmom notowanym na nowym rynku.


- Będziemy rozpatrywać każdą okazję. Większe znaczenie od wielkości spółki ma dla nas jej wiarygodność i perspektywy. W takich przypadkach będziemy kupować akcje spółek notowanych na New Connect - mówi GP Błażej Bogdziewicz, zarządzający w BZ WBK AIB Asset Management (firmie zarządzającej funduszami Arka).


Główne mankamenty nowego rynku to niewielka liczba notowanych firm, a co za tym idzie niższa płynność i znaczące wahania cen. Tymczasem wysoka płynność, czyli możliwość szybkiego wejścia i wyjścia z inwestycji, to dla funduszy inwestycyjnych konieczność. NewConnect to też rynek bez historii, więc potencjalnym inwestorom brakuje punktów odniesienia co do jego zachowania.


- Obecnie ING TFI nie jest zainteresowane inwestycjami w akcje spółek, które są notowane na NewConnect. Aby nowy rynek wszedł w sferę naszych zainteresowań, musi być na nim notowanych więcej spółek, większa kapitalizacja i odpowiednia płynność. Rynek ten musi mieć też dłuższą historię, co zagwarantuje większą przewidywalność zachowań kursów. Jeżeli powyższe kryteria zostaną spełnione, można będzie rozważyć inwestycje na NewConnect - mówi Leszek Jedlecki, prezes ING TFI.


Pierwszego dnia notowań obroty na NewConnect przekroczyły 30 mln zł, później wynosiły średnio kilka milionów złotych.


- Płynność tego rynku ma oczywiście znaczenie, ale po dotychczasowych notowaniach widać, że nie jest to raczej czynnik, który może ograniczyć jego rozwój. Dla nas jednym z najważniejszych wyznaczników perspektyw tego rynku będzie notowanie wielu wiarygodnych firm. Na pewno będzie to rynek bardziej ryzykowny i nie wszystkie notowane tam firmy odniosą sukces - mówi Błażej Bogdziewicz.


Dystans, z jakim fundusze na tym etapie podchodzą do nowego rynku, jest zrozumiały, ale być może zbliżające się oferty przełamią ich obawy.


- Jeżeli chodzi o planowane przez nas oferty, widać zainteresowanie funduszy inwestycyjnych. Ale dotyczy ono wyłącznie większych spółek, na przykład Lug, który chce sprzedać akcje za 31 mln zł. Ofertami rzędu 5-10 mln zł fundusze raczej nie będą zainteresowane - mówi Wojciech Gudaszewski, prezes Wrocławskiego Domu Maklerskiego, który jest notowany na NewConnect i wprowadza na ten rynek inne firmy.


SZERSZA PERSPEKTYWA - RYNEK

Już kilkanaście pkt proc. z tegorocznych zysków zjadła uczestnikom funduszy akcji korekta na warszawskiej giełdzie. W najgorszej sytuacji są osoby, które dokonały dużych wpłat na przełomie czerwca i lipca. W I półroczu 2007 roku średnia stopa zwrotu polskich funduszy akcji wyniosła 36 proc., a najlepsza 66 proc. Dziś zyski są, ale już znacznie niższe. Średni wzrost wartości jednostki od początku roku to około 21 proc., a maksymalny - 47 proc. Od szczytu indeksów WIG i WIG20 z 6 lipca wszystkie fundusze akcji polskich zanotowały straty.


MAŁGORZATA KWIATKOWSKA

malgorzata.kwiatkowska@infor.pl

 
Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!
Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!

Poradnik prezentuje praktyczne wskazówki, w jaki sposób dostosować się do zmian w podatkach i wynagrodzeniach wprowadzanych nowelizacją Polskiego Ładu.

Tyko teraz książka + ebook w PREZENCIE
Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Problemy firm widoczne na długo przed niewypłacalnością
  Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, iż 1/3 bankrutów i 1/4 restrukturyzowanych przedsiębiorstw nie płaciła swoim kontrahentom już na 2 lata przed ogłoszeniem niewypłacalności.
  Ceny mieszkań w Polsce osiągnęły maksimum w połowie 2022 roku? Niewykluczone
  Czekaliście ze sprzedażą mieszkania, aż ceny osiągną apogeum? No więc, chyba pora udać się do pośrednika obrotu nieruchomościami. Ceny sprzedaży mieszkań, w niektórych miastach zaczęły spadać, a ponadto serwisy nieruchomościowe puchną od ofert z rynku wtórnego.
  Nowoczesna komunikacja PR elementem inwestycji biznesu
  Cyfryzacja, zmiana pokoleniowa i coraz bardziej wymagający rynek. Nawet w niedalekiej przyszłości prowadzenie biznesu będzie całkowicie innym wyzwaniem, aniżeli kilka lat temu. Dynamiczna transformacja społeczno-gospodarcza wymaga od przedsiębiorców jeszcze szerszego spojrzenia zarówno na swoich klientów, jak i inwestorów, kontrahentów, czy sam zespół.
  Elektrownie atomowe. Czy powstaną w Polsce?
  Pięć ośrodków będzie uczestniczyć w procesie licencjonowania i kontroli elektrowni jądrowej. Prezes Państwowej Agencji Atomistyki zdecydował o przyznaniu autoryzacji dla ośrodków naukowo-badawczych.
  Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce
  Mimo zawirowań geopolitycznych i gospodarczych ostatnich miesięcy, polski rynek nieruchomości komercyjnych zakończył pierwsze półrocze niezłym wynikiem. Należy jednak pamiętać, że echa tych zawirowań nie widać jeszcze w wynikach drugiego kwartału 2022 roku.
  Spółdzielnie mieszkaniowe podwyższają czynsze. Winne ceny energii
  Czy po wakacjach kredytowych pojawi się postulat wakacji czynszowych? Opłaty rosną a zarządcy tłumaczą, że nie oni są winni. Znaczną część czynszu stanowi energia – ogrzanie wody i mieszkań oraz prąd w częściach wspólnych. Dodatkowo inflacja wpływa na ceny usług niezwiązanych bezpośrednio z energią. Niestety nic nie wskazuje, żeby najnowsze podwyżki miały być ostatnimi.
  Dopłaty do innych niż węgiel źródeł ciepła - projekt
  W wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowano projekt ustawy regulujący m.in. jednorazowe dodatki dla ogrzewających swoje domy paliwem innym niż węgiel.
  Zaostrzanie nadzoru rejestrowania sprzedaży
  Resort finansów pracuje nad zmianami prawa, które zabezpieczą źródła wpływów podatkowych państwa. Proponowane zmiany dotyczą głównie fiskalizacji sprzedaży przy użyciu kas w urządzeniach do automatycznego świadczenia usług i sprzedaży towarów. Do nowych przepisów będą musiały dostosować się kolejne grupy przedsiębiorców.
  Niskie ceny przyciągają Czechów na zakupy do Polski
  Czesi wciąż chętnie przyjeżdżają do Polski na zakupy. Szczególnie atrakcyjne są ceny benzyny oraz artykułów spożywczych. Każda wizyta to oszczędność
  Co może od 2023 r. zastąpić opakowania plastikowe? [KOMENTARZ]
  Przepisy systematycznie będą ograniczać produkcję plastikowych opakowań. Czy jest alternatywa dla tworzyw sztucznych?
  Kryzys w związku z wojną w Ukrainie - wsparcie dla przedsiębiorców
  Pomoc będzie mogła być udzielana w formie pożyczek, zarówno mikro, małym, średnim, jak i dużym przedsiębiorcom. Do kiedy będzie można otrzymać wsparcie?
  Mandat za parkowanie na drodze wewnętrznej
  Mandat za parkowanie na drodze wewnętrznej? Dziś zastanowimy się nad tym czy jest możliwy, a jak tak to ile wynosi. Co mówią przepisy?
  Procenty z lokat przegrywają z inflacją w Polsce i UE
  Inflacja dwucyfrowa jednak odsetki w bankach niewiele wyższe niż przed wojną. To realia nie tylko polskie
  Ile jest fotoradarów w Polsce? A ile w Europie?
  Ile jest fotoradarów w Polsce? Dokładnie 587. Jak jednak ta liczba wypada na tle innych krajów Europy? W Wielkiej Brytanii jest ich 10-krotnie więcej.
  Polacy przenoszą się z mieszkań do domów
  Domy szybko zyskują na wartości oraz popularności wśród Polaków. Podobnie jak mieszkania są one dobrą inwestycją w dobie galopującej inflacji i potrafią ochronić oszczędności, a nawet je pomnożyć. Nic więc dziwnego, że przeznaczone pod nie grunty, sprzedają się dziś jak ciepłe bułeczki.
  PIE: w sierpniu indeks koniunktury spadł do 98,6 pkt
  Miesięczny Indeks Koniunktury Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Banku Gospodarstwa Krajowego spadł w sierpniu o 3,8 pkt, do poziomu 98,6 pkt - przekazał PIE. Po raz pierwszy od lutego odczyt MIK jest poniżej poziomu neutralnego, co oznacza przewagę nastrojów negatywnych - dodano.
  50 mln zł rocznie na wykup byłych mieszkań pracowniczych
  50 mln rocznie przekaże polski rząd samorządom, które zdecydują się wykupić od podmiotów prywatnych dawne mieszkania pracownicze, aby ich lokatorom nie groziły podwyżki czynszu - powiedział PAP minister rozwoju i technologii Waldemar Buda w Zgierzu (woj. łódzkie), gdzie jest ok. 40 takich mieszkań.
  Przyczyny zużycia opon? Oto główni zabójcy ogumienia
  Przyczyny zużycia opon? Lista jest dość długa. Warto ją jednak poznać. W ten sposób kierujący może przedłużyć czas życia ogumienia w swoim aucie.
  Strefy czystego transportu w Polsce. Kto będzie pionierem?
  Strefy czystego transportu w Polsce. Co oznaczają? Czemu kierowcy ich nie chcą? I które miasto utworzy pierwszą? Sprawdźmy.
  E-commerce: zmiana zawartości maila po wysyłce? To możliwe!
  Zawartość wysłanego już maila można zmienić dzięki technologii real time content management (RTCM). Korzystanie z tego rozwiązania staje się coraz powszechniejszym trendem na polskim rynku e-commerce.
  Internet Rzeczy. Rewolucja, która w Polsce jest nowością
  Przedmioty połączone cyfrowo. Internet Rzeczy to technologia, od której w biznesie nie ma już odwrotu. Skoro tak, to dlaczego zaledwie 29 proc. firm w UE wykorzystuje IoT? Polska nie zaskakuje — znajdujemy się w ogonie wspólnoty. Nowe dane Eurostatu pokazują, jak wygląda wykorzystanie tej technologii w UE.
  Ceny luksusowych nieruchomości na świecie rosną wolniej, ale spadków nie widać.
  Na koniec drugiego kwartału 2022 roku firma Knight Frank opublikowała Prime Global Cities Index, czyli indeks śledzący ceny luksusowych nieruchomości na świecie w 45 miastach. Po dwóch latach, w trakcie których obserwowaliśmy historycznie najwyższą dynamikę wzrostu cen nieruchomości luksusowych widoczny jest spadek.
  Zakup mieszkania na osiedlu. Gdzie można kupić?
  W jakich inwestycjach deweloperzy mają ukończone mieszkania lub z bliskim terminem oddania? Jakie lokale są jeszcze w sprzedaży? W jakich cenach?
  Ile zostało już złożonych wniosków o wakacje kredytowe?
  Około 850 tys. wniosków o wakacje kredytowe złożono we wszystkich bankach - poinformował w środę prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.
  Mandaty w wakacje 2022. Mamy rekordzistę. To OPP z Lublina
  Mandaty w wakacje 2022 nie będą niskie? Tylko w lipcu przekonało się o tym prawie 114 tys. kierowców. Tyle złapały rejestratory systemu CANARD ITD.