| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Fundusze inwestycyjne na nowym rynku

Fundusze inwestycyjne na nowym rynku

Zbliżające się większe oferty na NewConnect mogą przełamać dystans, z jakim fundusze obserwują nowy rynek.


Działający od końca sierpnia NewConnect to dla małych spółek możliwość zdobycia kapitału i platforma do wejścia na główny parkiet warszawskiej giełdy. Czy dla funduszy inwestycyjnych nowy rynek stanie się ważną alternatywą inwestycyjną, zwłaszcza że pierwszy tydzień przyniósł 18 proc. zniżkę indeksu tego rynku? Polacy inwestują za pośrednictwem funduszy coraz większe kwoty. Według ostatnich danych firmy Analizy Online w lipcu powierzyliśmy im ponad 5,3 mld zł, najwięcej w historii działania TFI w Polsce. Od początku roku fundusze inwestycyjne pozyskały ponad 29 mld zł, o blisko 3 mld zł więcej niż w rekordowym dotychczas 2006 roku.


Z ankiety Gazety Prawnej przeprowadzonej wśród pięciu przedstawicieli największych funduszy wynika, że większość zarządzających na razie będzie obserwować NewConnect, ale nie wyklucza inwestycji w dobre i perspektywiczne spółki w ramach już istniejących funduszy akcyjnych. Żaden jednak nie myśli jeszcze, by utworzyć specjalny fundusz dedekowany firmom notowanym na nowym rynku.


- Będziemy rozpatrywać każdą okazję. Większe znaczenie od wielkości spółki ma dla nas jej wiarygodność i perspektywy. W takich przypadkach będziemy kupować akcje spółek notowanych na New Connect - mówi GP Błażej Bogdziewicz, zarządzający w BZ WBK AIB Asset Management (firmie zarządzającej funduszami Arka).


Główne mankamenty nowego rynku to niewielka liczba notowanych firm, a co za tym idzie niższa płynność i znaczące wahania cen. Tymczasem wysoka płynność, czyli możliwość szybkiego wejścia i wyjścia z inwestycji, to dla funduszy inwestycyjnych konieczność. NewConnect to też rynek bez historii, więc potencjalnym inwestorom brakuje punktów odniesienia co do jego zachowania.


- Obecnie ING TFI nie jest zainteresowane inwestycjami w akcje spółek, które są notowane na NewConnect. Aby nowy rynek wszedł w sferę naszych zainteresowań, musi być na nim notowanych więcej spółek, większa kapitalizacja i odpowiednia płynność. Rynek ten musi mieć też dłuższą historię, co zagwarantuje większą przewidywalność zachowań kursów. Jeżeli powyższe kryteria zostaną spełnione, można będzie rozważyć inwestycje na NewConnect - mówi Leszek Jedlecki, prezes ING TFI.


Pierwszego dnia notowań obroty na NewConnect przekroczyły 30 mln zł, później wynosiły średnio kilka milionów złotych.


- Płynność tego rynku ma oczywiście znaczenie, ale po dotychczasowych notowaniach widać, że nie jest to raczej czynnik, który może ograniczyć jego rozwój. Dla nas jednym z najważniejszych wyznaczników perspektyw tego rynku będzie notowanie wielu wiarygodnych firm. Na pewno będzie to rynek bardziej ryzykowny i nie wszystkie notowane tam firmy odniosą sukces - mówi Błażej Bogdziewicz.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Skrivanek Tłumaczenia i szkolenia językowe

Skrivanek jest agencją translatorską, która oferuje kompleksowe rozwiązania z zakresu tłumaczeń i szkoleń językowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK