| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zawieszenie firmy zamiast urlopu wychowawczego

Zawieszenie firmy zamiast urlopu wychowawczego

Zamiast urlopu wychowawczego rząd zaproponował przedsiębiorcom możliwość zawieszenia działalności gospodarczej nawet na 36 miesięcy.


ZMIANA PRAWA

 


Wczoraj rząd przyjął autopoprawkę do projektu ustawy o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie innych ustaw. Projekt nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej przewidywał, że przedsiębiorcy opodatkowani w formie karty podatkowej zryczałtowanym podatkiem dochodowym będą mogli zawiesić na okres od miesiąca do dziesięciu miesięcy prowadzenie działalności gospodarczej, pod warunkiem, że w dniu zawieszania działalności gospodarczej nie zatrudniają pracowników.

 


Projekt autopoprawki do nowelizacji proponuje korzystniejszą możliwość zawieszenia działalności przez rodziców prowadzących firmy. Gdyby przyczyną zawieszenia była konieczność zapewnienia opieki nad małym i chorym dzieckiem, to można byłoby działalność zawiesić nawet na 36 miesięcy, aż do momentu ukończenia przez dziecko czterech lat. Jeżeli zaś dziecko wymagałoby osobistej opieki przedsiębiorcy z powodu stanu zdrowia potwierdzonego orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, to wówczas zawieszenie działalności gospodarczej na okres nie dłuższy niż 36 miesięcy mogłoby nastąpić aż do ukończenia przez nie 18 roku życia. W rodzinach wielodzietnych prawo do zawieszenia działalności gospodarczej przysługiwałoby na każde dziecko odrębnie.


Zaproponowano też, by okres zawieszenia liczony był zawsze w pełnych miesiącach kalendarzowych i mógłby być wykorzystywany w całości lub w części. Aby jednak skorzystać z zawieszenia związanego z opieką nad małym lub chorym dzieckiem, przedsiębiorca powinien spełniać jeszcze jeden dodatkowy wymóg: podlegać ubezpieczeniu chorobowemu przez co najmniej sześć miesięcy. Gdyby jednak działalność gospodarcza prowadzona była w formie spółki cywilnej osób fizycznych, to wówczas proponuje się, aby zawieszenie jej było skuteczne pod warunkiem zawieszenia jej przez wszystkich wspólników spółki.


Projekt autopoprawki przewiduje, że wznowienie działalności następowałoby w terminie określonym we wniosku, albo w dniu wskazanym przez przedsiębiorcę. Gdyby zaś działalność nie została wznowiona w ciągu 10 miesięcy - w przypadku standardowego zawieszenia, lub w ciągu 36 miesięcy - w przypadku zawieszenia dla rodziców, to wówczas po tym okresie zostałaby wznowiona z mocy prawa.


Zdaniem autorów projektu autopoprawka przewidująca możliwość zawieszenia działalności stanowi dla przedsiębiorców będących rodzicami lub opiekunami małych lub chorych dzieci ekwiwalent urlopu wychowawczego. Jarosław Kazenas ze Związku Rzemiosła Polskiego ocenia, że jest ona zgodna z oczekiwaniami szczególnie kobiet prowadzących firmy, które od dawna domagały się przyznania im prawa do urlopu wychowawczego, na takich zasadach jak dla pracowników najemnych.


- Przedsiębiorcy jednak zarzucają, że będzie mogła z niej skorzystać tylko niewielka grupa osób opodatkowanych w formie karty podatkowej, a nie wszyscy rodzice będący właścicielami firm, którzy spełniają wymogi przewidziane w projekcie poprawki - mówi Katarzyna Urbańska z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych.


MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

 

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawa Sportowego i Gospodarczego „Dauerman”

Kancelaria specjalizuje się w prawie sportowym i gospodarczym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK