REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Decydująca będzie data złożenia wniosku

O tym, czy po 1 lipca 2007 r. podatnik otrzyma interpretację podatkową od ministra finansów czy z urzędu skarbowego, zdecyduje data złożenia wniosku.

Będzie większa kontrola nad strategicznymi spółkami

Strategiczne spółki pozostaną w rękach Skarbu Państwa. Pozostałe będą szybciej prywatyzowane między innymi poprzez aukcje akcji.

Senatorowie zajmą się redukcją kosztów pracy

Dzisiaj senatorowie zdecydują o poparciu przyjętej przez Sejm ustawy redukującej składkę rentową. Wczoraj jedna z komisji senackich opowiedziała się za jej odrzuceniem.

Modyfikacje specyfikacji eliminują oferentów

Nieprecyzyjne przepisy ustawy pozwalają na naganne praktyki zamawiających i wykonawców. Pokrzywdzonym przedsiębiorcom trudno udowodnić swoje racje w postępowaniu odwoławczym. W postępowaniu o mniejszej wartości wykonawcy w ogóle nie mogą wnosić odwołań i skarg.

REKLAMA

Nowe zasady odbywania służby zastępczej w firmach

Pracodawcy, który chcą w swoich firmach zatrudniać poborowych, będą musieli składać dodatkowe dokumenty o zgodę na odbywanie służby zastępczej.

Wydatki na podwyższenie kapitału nie będą kosztem

Wydatki poniesione na powiększenie kapitału zakładowego nie stanową kosztów podatkowych spółki.

Będą pieniądze na indywidualną rehabilitację

Nadwyżka dofinansowań do wynagrodzeń niepełnosprawnych nadal będzie przekazywana na indywidualne programy rehabilitacyjne.

VAT: trudno skontrolować zlikwidowaną spółkę

Podatnikiem podatku od towarów i usług jest spółka cywilna, nie jej wspólnicy. Po likwidacji działalności w takiej formie podatnik VAT przestaje istnieć. Fiskus ma natomiast problemy z przeprowadzaniem kontroli VAT nieistniejącej spółki.

REKLAMA

PKPP Lewiatan zwróci się do prezydenta o niepodpisywanie ustawy o WOH

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych (PKPP) "Lewiatan" zwróci się do prezydenta, aby nie podpisywał ustawy o wielkopowierzchniowych obiektach handlowych (WOH). Zdaniem przedsiębiorców, prezydent powinien skierować ustawę do Trybunału Konstytucyjnego.

Większe kary za nielegalny transport śmieci

Firmy, które naruszą warunki określone w zezwoleniach na transport międzynarodowy odpadów, mogą zapłacić karę nawet do 300 tys. złotych.

Po zgodę na budowę supermarketu do wójta

Na prowadzenie dużych obiektów handlowych trzeba będzie mieć zezwolenie.

532,90 zł zasiłku dla niepełnosprawnego

Pracodawcy, którzy zatrudniają uczestników zajęć centrów integracji społecznej przez co najmniej rok, otrzymają refundację części wypłacanego im wynagrodzenia.

Do rejestru będzie można trafić za złotówkę długu

Prawie każdy przedsiębiorca będzie mógł zgłosić swojego niesolidnego dłużnika do Krajowego Rejestru Długów. Zmiana nie obejmie jednak ubezpieczycieli i funduszy skupiających wierzytelności bankowe. Wierzyciel poszkodowany przez niesolidnego dłużnika będzie mógł zgłosić nawet złotówkę zaległości od całego długu.

PFRON zwróci składki ZUS renciście przedsiębiorcy

Składki na ZUS niepełnosprawnych zostaną zrefundowane. Refundację składek otrzymają także renciści, którzy prowadzą firmy. Dotowane będą pensje niepełnosprawnych, którym nie przysługuje emerytura.

Organizacje odzysku pomagają firmom

Ponad czterokrotnie w okresie od 2002 do 2005 roku zmniejszyły się wpływy z opłat produktowych. Coraz więcej opakowań zostaje poddanych recyklingowi. W wywiązaniu się przedsiębiorców ze swoich obowiązków pomagają organizacje odzysku.

Przedsiębiorcom przybędzie obowiązków

Od przyszłego roku podatnik podczas kontroli na żądanie urzędnika będzie musiał sporządzać zestawienia z danymi firmy. Będzie to czasochłonne i kosztowne.

W każdej firmie ma być jeszcze bezpieczniej

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bhp przewiduje m.in. określenie treści karty oceny ryzyka zawodowego.

Kontrole równoległe zmorą dla przedsiębiorców

Przedsiębiorcy skarżą się na łamanie przez instytucje kontrolne przepisów zakazujących prowadzenia równolegle kilku kontroli.

Propozycje poselskie mogą zablokować demontaż aut

Będzie łatwiej zapewnić sieć demontażu aut wycofanych z eksploatacji. Zmniejszą się jednak wpływy z recyklingu.

Zakazy w reklamie, marketingu i promocji

Uchwalona wczoraj ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym zawiera katalog zakazów dla przedsiębiorców w zakresie prowadzenia reklamy, marketingu, związanych z promocją i nabywaniem produktów przez konsumentów.

Podczas upałów firma musi dostarczyć napoje

Pracodawca zapewnia napoje pracownikom zatrudnionym na stanowiskach pracy, na których temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi przekracza 28 stopni Celsjusza.

Z jednorazowej amortyzacji korzystają nieliczni

Nowa metoda amortyzacji miała przynieść firmom duże oszczędności podatkowe. Niewielu podatników zainteresowanych jest szybszym zaliczaniem wydatków w koszty. Stosowanie jednorazowego odpisu może uniemożliwić korzystanie z pomocy publicznej.

Sejm uchwalił ustawę o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym

Zakaz stosowania nieuczciwych praktyk, tj. takich, które wprowadzają klientów w błąd, reguluje uchwalona w czwartek przez Sejm ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym.

Bruksela nie chce dotować przenoszenia miejsc pracy do Polski

Komisja Europejska sprzeciwia się pomysłowi polskiego rządu, by 1 mld euro z funduszy unijnych przeznaczyć na wsparcie dla inwestorów zagranicznych.

Firmom nie będzie łatwiej zatrudniać cudzoziemców

Resort pracy może już w tym tygodniu zmienić przepisy dotyczące zatrudniania cudzoziemców. Nie będzie możliwości zatrudniania bez zezwolenia pracowników z Dalekiego Wschodu. Pracodawcy odczuwający braki kadrowe są rozczarowani działaniami rządu.

Zapłata znakami do końca 2008 roku

Podatnicy będą mogli uiszczać opłatę skarbową przy użyciu znaków skarbowych do końca 2008 roku.

Trzy miesiące na refundację świadczeń dla poborowych

Pracodawcy zatrudniający osoby odbywające zastępczą służbę wojskową tylko przez trzy miesiące będą mogli występować o refundację.

Rząd zamierza wprowadzić nowy podatek od wartości gruntów

Ministerstwo Budownictwa proponuje wprowadzenie nowego podatku od gruntów, które mają plany zagospodarowania przestrzennego. Miałby to być 5-proc. podatek roczny.

Sejmowe komisje popierają ustawę o WOH

Sejmowe komisje gospodarki, samorządu terytorialnego i polityki regionalnej oraz rozwoju przedsiębiorczości popierają ustawę o wielkopowierzchniowych obiektach handlowych.

Zezwolenia na działalność supermarketów

Jutro Sejm zajmie się ustawą o supermarketach. Senat odrzucił tę ustawę i teraz posłowie zadecydują o tym, czy odrzucą uchwałę Senatu większością głosów.

50 tys. zł kary za naruszenie warunków zezwolenia

Firmy, które naruszą warunki określone w wydanych im zezwoleniach na międzynarodowy transport odpadów, poniosą kary od 15 do 50 tys. zł.

Posłowie chcą obniżyć składkę rentową płaconą do ZUS

Już w tym tygodniu Sejm może rozstrzygnąć o obniżce składki rentowej. Ustawa trafiła do drugiego czytania.

Dyskryminacja firm jest zabroniona

Mniej korzystne dla podmiotów zagranicznych przepisy dotyczące zwolnienia z podatku źródłowego wypłacanych dywidend to ograniczenie swobody przepływu kapitału.

Reklama będzie bez agresji i podstępu

Już wkrótce nie będzie można wykorzystywać treści publicystycznych w celu promocji produktu.

Mniej bezprawia, ale więcej wypadków w pracy

Inspektorzy pracy nie będą mieć skrupułów w wymierzaniu najwyższych dopuszczalnych kar nieuczciwym pracodawcom - zapowiada Bożena Borys-Szopa, główny inspektor pracy.

Fiskus wykreśla z rejestru VAT bez zawiadomienia

Przedsiębiorcy często są zaskoczeni, że nie figurują już w rejestrze VAT. Urzędnicy mogą ich wykreślić, gdy nie wypełniają swoich obowiązków. Osoby wykreślone nie mogą m.in. wystawiać faktur i odliczać podatku.

PKPP Lewiatan popiera projekt o telepracy

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan pozytywnie ocenia projekt zmian w Kodeksie pracy, tworzący ramy do wykonywania telepracy, którym zajmie się sejmowa komisja nadzwyczajna ds. zmian w kodyfikacjach.

Sejmowe komisje za obniżką składki rentowej od 1 lipca

Posłowie połączonych sejmowych komisji finansów i polityki społecznej opowiedzieli się za obniżeniem od 1 lipca 2007 r. składki rentowej o 3 pkt. proc. - tak jak proponuje rząd.

OC nie tylko dla rzeczoznawców

Nie tylko rzeczoznawcy, ale również firmy, które ich zatrudniają będą musieli się ubezpieczać od odpowiedzialności za szkody wyrządzone w wyniku błędnej wyceny nieruchomości.

Nowe sposoby walki z narkotykami w miejscu pracy

Pracodawcy będą musieli odsuwać od pracy pracowników, których podejrzewają o to, że zjawili się w pracy pod wpływem narkotyków.

Za długi może odpowiadać zarząd

W niektórych sytuacjach za długi spółki z ograniczoną odpowiedzialnością odpowiadają członkowie jej zarządu. Jest to najczęściej efektem niestarannego wykonywania przez nich obowiązków.

Redukcja składki rentowej wciąż niepewna

Posłowie rozpoczynają dzisiaj prace nad rządowym projektem ustawy zakładającym obniżenie od lipca składki rentowej. Sprawa ta nie jest jednak przesądzona.

Zakazy obowiązują wszystkie firmy

Jeżeli niedozwolone postanowienia umowy są wpisane do rejestru, to stosowanie ich przez innego przedsiębiorcę może być uznane za praktykę naruszającą interesy konsumentów.

Firmy zapłacą 20 tys. zł kary za palących pracowników

Posłowie sejmowej Komisji Zdrowia chcą, żeby w żadnym zakładzie pracy nie wolno było palić papierosów. Niektóre palarnie będą zlikwidowane w ciągu miesiąca od wejścia w życie nowelizacji ustawy.

Termin trzeba liczyć od momentu doręczenia

Jeśli spółka ustanowiła pełnomocnika i jemu została doręczona decyzja organu podatkowego, termin do wniesienia odwołania liczy się od momentu doręczenia decyzji pełnomocnikowi.

Szybsze przetargi kosztem praw wykonawców

Dziś wchodzi w życie nowelizacja prawa zamówień publicznych z 13 kwietnia 2007 r.

Rada ma działać, nawet gdy zatrudnienie spada

Rady pracowników mają działać także wtedy, gdy liczba zatrudnionych pracowników zmniejszy się poniżej poziomu uprawniającego załogę do jej powołania.

Od października kolejni podatnicy zainstalują kasy

Ministerstwo Finansów opracowało nowe rozporządzenie dotyczące kas rejestrujących. Obowiązujące dotychczas zwolnienia ze stosowania kas rejestrujących zostaną przedłużone po 1 lipca 2007 r. Jednak od 1 października 2007 r. m.in. właściciele centrów fitness, siłowni i saun będą musieli zainstalować kasy.

Rzemieślnicy będą musieli potwierdzić kwalifikacje

Na liście zawodów znajdą się tylko te, które są ważne dla zdrowia i bezpieczeństwa klientów. Zawody z listy będą mogły wykonywać jedynie osoby z potwierdzonymi kwalifikacjami. Kwalifikacje rzemieślników będzie mogła potwierdzać izba niezrzeszona w Związku.

Sieć demontażu aut będzie w każdym dużym mieście

Rząd nie godzi się na obniżenie ustawowych sankcji dla przedsiębiorców, którzy nie przestrzegają ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji.

REKLAMA