reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Ustawa konieczna do przekraczania granic w UE

Ustawa konieczna do przekraczania granic w UE

Jeśli projekt ustawy o udziale Polski w Systemie Informacyjnym Schengen nie zostanie uchwalony w tym roku, Polacy będą nadal kontrolowani na granicach wewnętrznych UE.

ZMIANA PRAWA

 

Sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych, po wysłuchaniu oświadczenia przedstawiciela Komitetu Integracji Europejskiej, uznała, że projekt ustawy o udziale Polski w Systemie Informacyjnym Schengen i Systemie Informacji Wizowej jest zgodny z prawem UE. Przyjęła go więc bez zastrzeżeń. Stwarza on ramy prawne do zniesienia wewnętrznych granic z państwami UE.

Polska ma przystąpić do obszaru Schengen 1 stycznia 2008 r. Zniesione zostaną wtedy wewnętrzne granice między państwami UE. Bezpieczeństwo obszaru zostanie zapewnione poprzez komunikację państw Schengen. System Informacyjny Schengen został stworzony w celu wprowadzenia swobody przemieszczania się wewnątrz terytorium UE wraz z jednoczesnym wzmocnieniem ochrony jej zewnętrznych granic. Na początku Polska (i kilka nowych państw członkowskich) będzie posługiwała się systemem SISone4ALL, który umożliwi później przyłączenie do aktualnie obowiązującego Systemu Informacyjnego Schengen pod nazwą SIS II. W zakresie informacji wizowej Polska ma korzystać z systemu VIS. Projekt ustawy wskazuje organy odpowiedzialne w naszym kraju za poszczególne kompetencje związane z wejściem do strefy. Jako organ właściwy w sprawie utworzenia, uruchomienia i eksploatacji technicznej oraz utrzymania Systemu Informacyjnego Schengen w ramach modułu krajowego, projekt wskazuje komendanta głównego policji. Kompetencje nadzorcze nad funkcjonowaniem Krajowego Systemu Informacyjnego ustawa przyznaje ministrowi spraw wewnętrznych i administracji, a w zakresie ochrony danych osobowych - generalnemu inspektorowi ochrony danych osobowych.

W styczniu 2008 r. mają zostać zniesione wewnętrzne granice lądowe. Od marca 2008 r. planowane jest zaś zniesienie także granic powietrznych.

Katarzyna Rychter

katarzyna.rychter@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama