REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorcy poczekają na pieniądze na innowacje

Mariusz Gawrychowski

REKLAMA

Resort nauki przesuwa na jesień rozpoczęcie drugiego naboru wniosków o dotacje dla innowacyjnych przedsięwzięć, bo nie zdążył jeszcze ocenić wszystkich projektów zgłoszonych w pierwszej turze.

Po raz kolejny Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przesunęło moment rozpoczęcia tury naboru wniosków w programie Inicjatywa Technologiczna. Najpierw miało to nastąpić na początku lipca. Następnie ze względu na wakacje na uczelniach wyższych termin został przełożony na koniec sierpnia. Wiadomo już, że i on nie zostanie dotrzymany.

REKLAMA

 

- Nabór wniosków został przesunięty na jesień - mówi GP Magdalena Maciejewska z departamentu strategii i rozwoju nauki w resorcie nauki.

Dodaje, że być może uda się rozpocząć drugi etap programu już w październiku.

REKLAMA

Program Inicjatywa Technologiczna to 300 mln zł, które w tym roku resort wygospodarował na wsparcie innowacyjnych pomysłów naukowych i ich wdrożenie biznesowe. Pieniądze mają zachęcić przedsiębiorców do współpracy z naukowcami. W zamierzeniach ministerstw mają one wspomóc badania, których wyniki będą miały szansę zaistnieć na rynku w postaci nowych produktów lub usług.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W pierwszym, majowym naborze wniosków wystartowało prawie 500 podmiotów, w większości firm i instytucji badawczych. Wszystkich pieniędzy nie udało się w maju rozdysponować, tak więc koniecznością jest rozpisanie drugiego konkursu.

Jedną z głównych przyczyn przełożenia naboru na jesień jest to, że MNiSW nie zdołało jeszcze ocenić wszystkich projektów. Do tej pory decyzję o przyznaniu dotacji dostało tylko sześć podmiotów. Trafiło do nich łącznie 9 mln zł.

Według Magdaleny Maciejewskiej, wszyscy, którzy w maju ubiegali się o pieniądze, we wrześniu dostaną informację o tym, czy je dostaną, czy też ich projekty zostały odrzucone. 13-14 września po raz ostatni ma zebrać się zespół ekspertów, by dokonać końcowej oceny aplikacji.

Kolejną przyczyną przesunięcia terminu naboru jest konieczność wydania przez resort nauki rozporządzenia, które umożliwi udzielenie pomocy publicznej w ramach programu. Taki obowiązek na resort nałożyła nowa ustawa o finansowaniu nauki.

NAJCZĘŚCIEJ POPEŁNIANE BŁĘDY PRZEZ WNIOSKODAWCÓW

- Podmioty (firmy i instytuty badawczo-naukowe) najczęściej nie doceniały przygotowania strony biznesowej projektu. Z tego powodu przy wstępnej ocenie odpadło około 100 wniosków.

- Wnioskodawcy ograniczali się do kilku linijek tekstu, w którym brakowało konkretów, a w niektórych przypadkach nawet podstawowych danych finansowych.

- Zbyt niska innowacyjność projektu.

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

REKLAMA

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

REKLAMA

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

REKLAMA