REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wiek kierowcy nie daje gwarancji bezpieczeństwa

Łukasz Kuligowski
Łukasz Kuligowski

REKLAMA

Podniesienie wieku dla zawodowych kierowców i konieczność ukończenia dodatkowych szkoleń utrudnią dostęp do zawodu. Firmy transportowe alarmują, że już teraz brakuje im pracowników.

zmiana prawa

REKLAMA

Branża przewoźników drogowych odczuwa brak kierowców, można również zaobserwować odpływ polskich kierowców za granicę - alarmuje Jan Buczek, prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych.

Podkreśla, że priorytetowym zadaniem dla naszego państwa jest uruchomienie autentycznego systemu szkolenia kierowców, by dostarczyć wykwalifikowanych pracowników oraz dać możliwość zatrudnienia młodym ludziom w Polsce.

REKLAMA

Ministerstwo Transportu przygotowało zmiany, które czekają na wejście w życie. Nowelizacja ustawy o transporcie drogowym (Dz.U. z 2006 r. nr 235, poz. 1701) stanowi, że każdy kandydat na zawodowego kierowcę oprócz samego prawa jazdy odpowiedniej kategorii (C lub D) będzie musiał ukończyć tzw. kwalifikację wstępną. Jest to kurs, na którym kierowcy, w specjalnych ośrodkach szkoleniowych, poznają zasady kierowania pojazdami w trudnych warunkach.

- Takie osoby mają być profesjonalnie przygotowane np. do przewozu osób i ciągle muszą nabywać nowe umiejętności. Dojdą szkolenia okresowe, które mają być w formie uzupełniającej, by kierowca nadążał za zmieniającymi się przepisami i nowościami techniki motoryzacyjnej - mówi Tomasz Piętka z departamentu dróg i transportu drogowego w Ministerstwie Transportu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmiany te wejdą jednak w życie 10 września 2008 r. dla kierowców autobusów. Rok później zaczną obowiązywać nowe przepisy dla kierowców samochodów ciężarowych.

- To dodatkowe szkolenie, które wprowadziło ministerstwo, jest zbyt rozbudowane. Jest też kosztowne i młodzi kierowcy nie będą mieli na to pieniędzy. Dlatego nie da się w ten sposób pogodzić zapewnienia bezpieczeństwa na drogach i utrzymania kierowców w kraju - mówi Tomasz Rejek, prezes Pomorskiego Stowarzyszenia Przewoźników Drogowych.

Zaznacza, że podniesienie wieku na kierowców zawodowych nie przekłada się na bezpieczeństwo. Jego zdaniem znaczenie ma ilość lat spędzonych za kierownicą, a nie wiek.

- Powinno się wrócić do szkoleń na kierowców w szkołach zawodowych i technikach, gdzie młody człowiek nabywał praktyczne umiejętności. Po ukończeniu szkoły miał większe doświadczenie niż obecni kierowcy, którzy zatrudniani są z tzw. łapanki - postuluje Tomasz Rejek.

Łukasz Kuligowski

lukasz.kuligowski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

REKLAMA

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

REKLAMA

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA